Chomik europejski jest jednym z największych przedstawicieli gryzoni z rodziny chomikowatych. Ze względu na to, że jest to gatunek synantropijny (potrafi przystosować się do życia na obszarach przekształconych przez człowieka), gryzonie te możemy spotkać również na terenie niektórych krajów europejskich. Jak wygląda chomik europejski? Gdzie występuje i ile żyje? Zobacz!
Spis treści
Jak wygląda chomik europejski?
Chomik europejski (Cricetus cricetus) to duży gryzoń, który posiada szereg charakterystycznych cech. Są to między innymi: krępa budowa ciała, krótkie kończyny i niewielkie uszy oraz bardzo duże torby policzkowe. Gryzonie te poznać możemy również po wielobarwnym umaszczeniu. Chomiki europejskie wyróżniają się za sprawą czarnego futra na brzuchu, brązowego pokrycia grzbietowego oraz białego koloru kończyn i okolic pyszczka.
Chomik europejski – występowanie
Tego chomika spotkać możemy na terenach Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce określa się go często mianem pieska ziemnego, pieska polnego, osyska czy skrzotka. Nazewnictwo to częściowo sugeruje, gdzie występuje chomik europejski – są to głównie pola uprawne, łąki oraz duże zielone obszary.

Chomik europejski – wielkość
Dorosły chomik europejski może osiągnąć wielkość nawet do 34 centymetrów. Wydłużeniem jego ciała jest kilkucentymetrowy ogon, mierzący około 4 centymetrów. Ze względu na masywną budowę ciała, gryzonie te mogą ważyć nawet do 700 g.
Chomik europejski – ile żyje?
Choć ten gryzoń może żyć od 8 do nawet 10 lat, te przebywające na wolności osobniki rzadko jednak dożywają choćby połowy tego okresu. Co najbardziej wpływa na to, ile żyje chomik europejski w dzikim środowisku? Są to oczywiście naturalne uwarunkowania i zagrożenie ze strony drapieżników.
Na chomiki europejskie polują najczęściej borsuki, myszołowy oraz lisy, choć zdarza się, że padają one również ofiarami ciekawskich psów domowych oraz dzikich kotów.
Co je chomik europejski?
Głównym składnikiem diety chomików europejskich występujących w Polsce są rośliny. Gryzonie te podjadają zboża, koniczynę, fasolę, kukurydzę, ziemniaki oraz inne warzywa uprawiane na polach czy w ogródkach. Zdarza się, że pieski polne, które licznie zamieszkują tereny uprawne, są dużym problemem dla rolników, ponieważ zaspokajając swój głód, niszczą duże części plantacji.

Chomik europejski – hodowla
Hodowla chomika europejskiego w Polsce nie jest kwestią oczywistą. Dlaczego? Z jednej strony gryzonie te uznawane są przez plantatorów za szkodniki, jednak ich rzadkie występowanie na obszarze naszego kraju sprawiło, że od 1995 roku są one prawnie chronione i rolnicy nie mogą im przeciwdziałać. Ciekawe jest to, że ten gryzoń wymieniony jest na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce, jednak jego symbolem jest DD, czyli nieokreślony stopień zagrożenia.
Czy hodowla chomika europejskiego w Polsce jest więc możliwa? Niestety nie, gryzonie te nie mogą być trzymane w klatkach ani być zwierzętami domowymi.
Chomik europejski – cena
Gdzie kupić chomika europejskiego i ile kosztuje ten gryzoń? Te pytania zadają sobie początkujący hodowcy, którzy chcieliby udomowić ssaka z rodziny Cricetus. Ze względu na to, że chomik europejski w Polsce jest pod ścisłą ochroną, to musimy uszanować jego prawo do życia na wolności. Gryzonia tego nie można więc kupić w sklepach zoologicznych i hodować w przestrzeni domowej.
Istnieje jednak wiele innych rodzajów chomików, które możemy udomowić i traktować jak zwierzęta domowe. Warto zwrócić uwagę na chomika dżungarskiego czy chomika Roborowskiego.