Małe, niepozorne i urocze zwierzątka, jakimi są kuny, mogą wyrządzić poważne szkody samochodom parkowanym na zewnątrz. Jeśli kierowca w porę nie zareaguje na obecność czworonożnego intruza, może on poczynać sobie coraz śmielej i doprowadzić nawet do pożaru auta. Poniżej skuteczne sposoby na zabezpieczenie samochodu przed kuną.
Jak rozpoznać, że to kuna?
Wielu kierowców początkowo w ogóle nie zauważa, że pod maską ich samochodu grasuje nieproszony gość - aż do czasu, gdy nie spowoduje on poważnych szkód. Warto więc regularnie zaglądać pod maskę auta i zwracać uwagę, czy nie ma pod nią resztek sierści, śladów łapek, zapachu odchodów czy też trójkątnych śladów ugryzień na poszczególnych elementach. Jeśli się takie zauważy, należy działać od razu - w przeciwnym wypadku zwierzę nie odpuści i regularnie będzie anektować sobie nowe, upatrzone terytorium. Dlaczego właściwie kuny interesują się samochodami? Powodów tego zachowania może być kilka. Często dzieje się tak dlatego, ponieważ wyczuwa pod maską innego przedstawiciela swojego gatunku i działa za sprawą instynktu (kuny to zwierzęta terytorialne). Czasem chce się natomiast po prostu ogrzać (podobnie jak koty) bądź traktuje sprzęty znajdujące się pod maską auta jak swój prywatny plac zabaw.
Jakie szkody mogą wyrządzić kuny?
Niepozorne zwierzątka swoimi małymi ząbkami mogą poważnie uszkodzić np. znajdujący się pod maską wąż chłodnicy (co może doprowadzić do przegrzania silnika) bądź przewód zapłonowy, przez co silnik może mieć problem z uruchomieniem i równomierną pracą. Ofiarą zwierzęcia może stać się także np. mata wygłuszająca silnik, uszczelki w drzwiach i oknach, izolacja kabli bądź tapicerka samochodu. W ekstremalnych przypadkach w wyniku działania małych ząbków może dojść nawet do zwarcia i pożaru samochodu.
Domowe sposoby na odstraszenie kuny od samochodu
Jak pokazują powyższe przykłady, odstraszenie kuny od samochodu powinno być szybkie i bezkompromisowe. W tym celu można wypróbować metody domowe - użytkownicy forów internetowych donoszą, że skuteczne okazuje się umieszczenie pod maską psiej sierści. Kuna czuje wówczas respekt przed kuzynem wilka, swojego naturalnego wroga. Metoda ta ma jednak swoją wadę - zapach psiej sierści szybko wietrzeje. Wówczas wypróbować można kolejny polecany sposób - mianowicie umieścić pod maską auta detergent o ostrym zapachu bądź kostkę WC. Należy przy tym pamiętać, by robić to w rękawiczkach - w przeciwnym razie na „odstraszaczu” pozostanie ludzki zapach, który zwierzę z pewnością wyczuje.
Prosto z laboratorium
W kwestii odstraszania kun od samochodu można liczyć również na osiągnięcia nauki. Na rynku dostępne są mianowicie specjalne preparaty w sprayu o woni wyczuwalnej tylko dla kun, kotów i gryzoni. Jedyne, co należy zrobić, to spryskać nimi elementy znajdujące się pod maską (kable, węże, filtr powietrza itd.). Preparat pozostawia na nich kleistą warstwę, co gwarantuje trwałość zapachu.
Sposoby wykorzystujące elektronikę
Rynek, w odpowiedzi na problem niszczenia części samochodowych przez kuny, wzbogacił się również w urządzenia elektryczne mające odstraszyć intruzów. W sklepach internetowych i stacjonarnych nabyć można np. urządzenie rażące kunę prądem w przypadku, gdy się do niego zbliży - warto jednak podkreślić, że nie zabija go, sprawia natomiast na tyle bolesne doznania, że zwierzę trzyma się od samochodu z daleka. Sprzęt tego typu dostępny jest w wersji na baterie bądź z zasilaniem akumulatorem samochodowym. Drugim, najczęściej spotykanym urządzeniem jest odstraszacz ultradźwiękowy. Emituje on dźwięki o częstotliwości działającej drażniąco na układ nerwowy zwierzęcia - warto jednak zwrócić uwagę, by posiadało ono dźwięki o różnej częstotliwości, w przeciwnym wypadku kuna przyzwyczai się do hałasu i będzie powracać do samochodu.
Małe zwierzę, wielki problem
W procesie pozbywania się kuny ze swojego samochodu należy działać metodycznie i cierpliwie, a więc gdy jedna metoda zawodzi, od razu zastępować ją drugą. Warto przy tym pamiętać, by nie wyrządzać zwierzątku krzywdy, a jedynie sprawić, by jasno zrozumiało, że samochód nie należy do jej terytorium.
Opracowano na podstawie:
- nadmorski24.pl, Jak skutecznie odstraszyć kuny i inne gryzonie?, Data publikacji: 2024.04.22, Data odczytu: 2024.11.05
- swiecie24.pl, Odstraszacze zwierząt do samochodu, Data publikacji: 2024.01.26, Data odczytu: 2024.11.05
- new-electric.pl, Jak pozbyć się kuny? Skuteczne sposoby na kunę w aucie i domu, Data publikacji 2021.06.24, Data odczytu: 2024.11.05