Ptaki jerzyki – jak wyglądają, gdzie odlatują na zimę i jaki tryb życia prowadzą? Jerzyki to mali podniebni akrobaci, żyjący obok nas. Więcej o tym, czemu wciąż mylone są z jaskółkami, i co sprawia, że zyskały miano przyjaciela człowieka w walce z owadami, przeczytać można w poniższym artykule.
Spis treści
Jak wygląda ptak jerzyk?
Jak wygląda ptak jerzyk? To ptaki latające z długimi sierpowatymi skrzydełkami, widywane często w okolicach bloków i osiedli mieszkaniowych. Wiele osób myli je z jaskółkami, ze względu na podobny kształt ciała i podniebny styl życia. Ptaki jerzyki – jak wyglądają i jak odróżnić je od jaskółek? Cechą, która zdecydowanie odróżnia te dwa gatunki, jest kolor upierzenia. Podczas lotu u jaskółki widzimy jej biały brzuszek, jerzyki natomiast charakteryzują się ciemnym umaszczeniem w obrębie zarówno brzucha, jak i skrzydeł.
Jerzyk w locie
Jak te ptaki zdobywają pokarm i materiał do budowy gniazda? Wszystko to odbywa się w powietrzu! Jerzyk w locie spędza zdecydowaną większość swojego życia. Dzięki cechom anatomicznym, takim jak opływowy kształt ciała i podwójne oddychanie u ptaków, może on szybować praktycznie bezustannie. A jaką prędkość w locie osiąga jerzyk? Ptaki te potrafią latać z niesamowitą prędkością, osiągając nawet do 150 km/h.
Ile komarów zjada jerzyk?
Co jedzą jerzyki? Źródłem ich pożywieniem są owady upolowane w trakcie lotu. Jeden osobnik potrafi zjeść w ciągu doby nawet do 20 000 owadów. Ptaki te są więc bardzo pomocne w zmniejszaniu populacji uciążliwych dla nas komarów. Trudno jednak określić, ile jerzyk zjada komarów, wiadomo, że stanowią one około 10% całej ich diety. Na tej podstawie szacuje się, że jest on wstanie zjeść nawet setki komarów w ciągu doby. Skoro żywią się wyłącznie owadami, to czy jerzyki jedzą pszczoły? Podczas łowów polują na zdecydowanie mniejsze owady i nie jedzą dorosłych pszczół. Wyjątkiem są larwy trutni, wykorzystywane jako dodatek do diety dla rannych ptaków wymagających dokarmiania.
Jerzyk głos
Zarówno dorosły, jak i młody jerzyk głos ma dość piskliwy. Dla niektórych może być nawet nieco drażniący. Żyjąc jednak w ich sąsiedztwie, szybko przyzwyczajamy się do ich charakterystycznego ćwierkania. Dlaczego jerzyki piszczą? W gniazdach pisklę jerzyka w ten sposób zwraca na siebie uwagę rodziców i domagają się jedzenia. Dorosłe osobniki wokalizują w locie, głównie w okresie godowym, podczas walk samców i przed kopulacją.
Migracje jerzyków – kiedy przylatują, a kiedy odlatują?
Zastanawiając się nad tym, czy jerzyki odlatują na zimę, warto zadać sobie pytanie, czy ptaki są zmiennocieplne. Ptaki, podobnie jak ssaki, nie są zwierzętami zmiennocieplnymi. Oznacza to, że ich temperatura ciała jest stała przez cały czas, dzięki czemu mogą żyć w różnym klimacie i przemieszczać się na duże odległości przy zmiennych warunkach atmosferycznych.
W okresie wiosennym i letnim widywane są w całej Europie, ale czy jerzyki odlatują na zimę? Tak! Podobnie jak wiele innych ptaków jerzyki najzimniejsze miesiące w roku spędzają w południowej Afryce. Kiedy odlatują, a kiedy przylatują jerzyki mieszkające w Polsce? Ptaszki te nie spędzają u nas dużo czasu. Przylatują najczęściej w maju, odbywają okres lęgowy, odchowują młode i odlatują wraz z początkiem sierpnia.
Gdzie gniazdują jerzyki?
Pierwotnym miejscem ich gniazdowania były góry. Budowały one swoje gniazda w szczelinach i zakamarkach skalnych. Od pewnego czasu zmieniły się jednak naturalne środowiska życia ptaków. Gdzie gniazdują jerzyki obecnie? Od jakiegoś czasu bardzo chętnie osiedlają się w miastach, a swoje gniazda wiją w ścianach budynków mieszkalnych. Ciężko zaobserwować, jak wygląda gniazdo jerzyka, ponieważ najczęściej jest ono ukryte gdzieś w głębi muru tak, aby było trudno dostępne dla drapieżników.
Jerzyki: ciekawostki
Warto poznać nieco ciekawostek o jerzykach. Co jerzyki robią w nocy? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się niezbyt ciekawa, bo w nocy po prostu śpią. Ciekawe jest za to, jak śpią jerzyki. Ptaszki te potrafią ucinać sobie drzemkę w trakcie lotu. Jest to kolejna czynność poza jedzeniem czy kopulacją, którą wykonują w powietrzu.
Oglądając jerzyki na zdjęciach, widzimy je często siedzące na ścianach budynków. W odróżnieniu od innych gatunków ptaków wszystkie palce jerzyka skierowane są do przodu, zapewniając mu stabilną przyczepność do płaskich, pionowych powierzchni.
Chciałbym zaapelować do sympatyków dzikich zwierząt aby przestali odtarzać przeróżne gatunki i wypuszczać je na wolność. Mieszkam w małym miasteczku i ostatnio obserwuję wzrost liczby kotów, dzików, saren, ptaków np. czapli, wron itd. Te zwierzęta nie mają czesto co jeść i głodują. Przykro się patrzy jak np. kot siedzi na deszczu, bo nie ma się gdzie schować, albo sarna wychodzi z lasu i jedna demoluje w nocy cały ogródek, obgryza młode drzewka, które usychają. Jeszcze trochę i będziemy obserwować walkę zwierząt o byt, jedzenie i miejsce do spania. Taki dżunglowy life. Było dobrze jak zwierząt nie było zbyt dużo.
Jerzyki to bardzo ładne i miłe ptaki. Zdarza się, że znajduje się je na ziemi przy miejscach gniazdowania. Nie potrafią jeszcze latać. Miałem okazje je ratować. Nie zawsze się to udaje. Jeśli ktoś znajdzie jerzyka, to najpierw trzeba sprawdzić czy nie ma pasożytów, które są wielkości małej muchy i wychodzą z upierzenia po wzięciu do ręki. Chyba najlepiej zrobić to w rękawiczkach nitrylowych choć robiłem to bez. Jeśli chodzi o karmienie, to warunkach domowych najłatwiej dostępne są muchy. W Internecie można znaleź przepis na kuleczki z jajka, sera, mąki ryżowej i kukurydzianej ale trzeba to zrobić zgodnie z przepisem. Niewłaściwe wykonanie albo karmienie byle czym może zabić jerzyka.
W artykule jest napisane, że jerzyki kopulują w locie. A inne ptaki kopulują na dachach, drzewach i gdzie się da. Taka sensacja.
Znalazłem młodego Jerzyka chciałem go dać do azylu Albatros w Olsztynie powiedzieli że nie przyjmą bo że Szczytnem nie mają umowy to jakaś paranoja Karmie go już tydzień