Dobrze dobrana klatka dla myszoskoczka to jeden z podstawowych warunków dobrej hodowli. Zwłaszcza że gryzoń, o którym mowa, to bardzo aktywne i ruchliwe stworzenie. Pod tym względem sporo powinna nam już zresztą powiedzieć sama nazwa zwierzaka. A jaką przestrzeń należy mu zapewnić? Jaka klatka dla myszoskoczka będzie najlepsza? Jakie wyposażenie jest konieczne? I w końcu – ile to wszystko może kosztować? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Spis treści
Myszoskoczek klatka wymiary
Ten skaczący gryzoń to sympatyczne i z reguły przyjazne stworzenie, niepozbawione wrodzonej łagodności. Zwykle daje się łatwo oswoić i bez problemu nawiązuje kontakt z człowiekiem. Nic dziwnego, że wiele osób chce mieć takiego zwierzaka w swoim domu. Zanim jednak zdecydujesz się na hodowlę, dowiedz się, jakie warunki musisz zapewnić wybranemu podopiecznemu. Wielkość klatki dla myszoskoczka ma przy tym ogromne znaczenie.
Obowiązuje tu zresztą podobna zasada jak w przypadku wielu innych gryzoni. Im większa klatka, tym lepsza. Pamiętajmy, że jest to podstawowa życiowa przestrzeń gryzonia. To jego mieszkanko, schronienie itd. Zwierzak powinien czuć się tam swobodnie, komfortowo, bezpiecznie i dobrze. Kluczowe jest więc zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia.
Domek, w którym myszoskoczek ma zamieszkać, powinien być zatem przestronny i stosunkowo wysoki – aby zapewnić mu możliwość skakania. Najlepiej gdyby składał się z kilku pięter. Jak wskazuje sama nazwa „myszoskoczek”, jest to zwierzę, które lubi skakać i wspinać się. Nie bez znaczenia jest także rozstaw prętów – nie powinien być większy niż 1-1,3 cm. Gryzoń jest niewielki i bardzo zwinny. Nie wolno dopuścić do tego, żeby wydostał się na zewnątrz. Lepiej unikać też szczebelków pokrytych farbą i wszelkich delikatnych elementów. Myszoskoczki mają ostre zęby i lubią ich używać.
Minimalne wymiary klatki dla myszoskoczka to 60 cm/40 cm. Co ciekawe, w przypadku tych akurat gryzoni dopuszczalne jest akwarium. Wówczas należy jednak koniecznie zadbać o odpowiednią wentylację.
Warto też pamiętać, że te urocze gryzonie to zwierzęta, które nie przepadają za samotnością. Dobrze jest zatem zapewnić swojemu przyjacielowi towarzystwo. Wymiary klatki dla 2 myszoskoczków muszą być rzecz jasna odpowiednio większe.

Wyposażenie klatki dla myszoskoczka
Kiedy wiemy już, jaka klatka dla myszoskoczka będzie najlepsza, czas podjąć temat jej wyposażenia. Wydaje się zresztą naturalne, że zwierzak nie zamieszka w pustym domku. Pod tym względem istotne są zarówno rozmaite akcesoria, jak i odpowiednie podłoże.
Do podstawowego wyposażenia klatki dla myszoskoczka zaliczyć można kołowrotek, a także różnego rodzaju zabawki. To na przykład tunele, hamaki, drabinki itp. Wybór na rynku jest spory. Grunt, żeby urządzić zwierzakowi mieszkanko tak, by zaspakajało jego potrzeby i dawało duże możliwości ruchu. Nie trzeba chyba szczególnie podkreślać, że odpowiednia dawka codziennej aktywności gryzonia to warunek jego dobrostanu – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Koniecznością jest oczywiście poidełko, które zapewni gryzoniowi stały dostęp do wody. Pamiętajmy, żeby woda zawsze była świeża. Trzeba będzie kupić również miseczkę na pokarm i regularnie uzupełniać ją wysokiej jakości karmą.
Warto też zainwestować w domek. Idealna klatka dla myszoskoczka zapewnia mu w końcu bezpieczne i wygodne schronienie. Taki domek to także miejsce na spokojny sen i odosobnienie. Nie zapominajmy o odpowiedniej ściółce. Dobrze, by jej warstwa była dość gruba. Myszoskoczki uwielbiają się przekopywać.
Jeśli zależy ci na sprawieniu dużej przyjemności futrzastemu podopiecznemu, poważnie rozważ zakup piaskowego basenu. Myszoskoczki przepadają za kąpielami w piasku. Zresztą jest to nie tylko rzecz rozpatrywana w kategoriach dodatkowych atrakcji. Piaskową aktywność zalicza się bowiem do potrzeb gryzonia.
Ile kosztuje klatka dla myszoskoczka?
Cena klatki dla myszoskoczka może być różna. Na ostateczny koszt wpływają przecież różne czynniki. To przede wszystkim wielkość mieszkanka oraz jakość materiałów, z których domek został wykonany. Znaczenie może mieć też wyposażenie znajdujące się w zestawie lub jego brak.
W każdym razie za około 200 złotych można kupić już całkiem porządną klatkę. Wybór w internetowych sklepach zoologicznych jest naprawdę duży. Trzeba będzie więc poświęcić trochę czasu, żeby podjąć właściwą decyzję. Zapewnienie zwierzakowi odpowiednich warunków do życia to oczywiście pod tym względem niekwestionowany priorytet. Warto jednak wziąć też pod uwagę swoje możliwości lokalowe. Duża klatka dla myszoskoczka będzie naturalnie wymagała więcej przestrzeni. Ogólnie tez dobrze jest zawczasu zastanawić się nad miejscem na klatkę, które nie może być w żadnym razie zupełnie przypadkowe.
Jeżeli kupiony domek jest pusty, do sumy należy koniecznie doliczyć koszty związane z nabyciem wyposażenia klatki dla myszoskoczka. Tu już rozpiętość cenowa jest spora. Akcesoria są zaś przeróżne. Ale abstrahując na chwilę od ich cen – pewne jest, że można dzięki nim stworzyć gryzoniowi prawdziwy raj.