Jest bardzo inteligentny, żywioły i ciekawski. Do tego absolutnie przepiękny. Uwagę zwracają przede wszystkim jego oczy. Kot tajski ma niesamowicie błękitne i magnetyzujące spojrzenie. Co ciekawe, w gruncie rzeczy to klasyczny kot syjamski (starego typu). O wzorcu rasy piszemy zresztą poniżej. Zamieszczamy również informacje na temat wychowania, karmienia i charakteru kota tajskiego.
Spis treści
Kot tajski opis rasy
Rasa ta pochodzi – jak się można łatwo domyślić – z Tajlandii. Często funkcjonuje pod nazwą „Thai”, a niekiedy jako kot syjamski starego typu. Jej przedstawiciele mają charakterystyczne umaszczenie oraz intensywnie niebieskie oczy.
W swojej ojczyźnie kot tajski znany jest od około 700 lat. Jego historia sięga czasów starożytnego królestwa Syjamu. W Europie pojawił się w XIX wieku – najpierw w Anglii, potem w Stanach Zjednoczonych. Szybko zyskał tam ogromną sympatię wśród miłośników kotów.
Czasem mylony jest z kotem syjamskim. Nie ma się czemu dziwić. Ich historie mają wiele punktów stycznych. Mało tego, bo rasa tajska uważana jest za pierwotną odmianę kota syjamskiego. W latach 50. XX wieku koty tajskie nazywane były zresztą mianem „syjamskie”. Dopiero w latach 90. oryginalny typ został określony jako odrębna rasa.
- Kot tajski wzorzec rasy
Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe uznała kota tajskiego dopiero w 2015 roku. W klasyfikacji otrzymał IV kategorię oraz kod EMS: THA.
Pierwszy wzorzec rasy kota tajskiego pochodzi jednak z 1990 roku. Wówczas rasę oficjalnie zatwierdziło WTF. Dziś uznaje ją również wiele innych organizacji, takich jak TICA, GCCF.
Ile żyje kot tajski?
Trzeba przyznać, że to długowieczne stworzenia. Średnia długość życia kota tajskiego wynosi aż 15-20 lat. Zwierzak ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem. Jest wytrzymały i zasadniczo wolny od wad genetycznych. Wynika to w dużym stopniu z tego, że rasa stanowi bezpośrednie nawiązanie do pierwotnego wzorca.
Świetny stan zdrowia jest też oczywiście zależny od odpowiedniej opieki, troski i obecności opiekuna. Zwłaszcza że kot tajski ma towarzyską naturę i cierpi z powodu samotności i nudy.
Kot tajski waga
Wielkość kota tajskiego określić można jako średnią. Mruczek ma klinowatą głowę z delikatnie zaokrąglonym konturem, lekko wygięty profil oraz mocną żuchwę. Jego ciało jest muskularne, ale przy tym szczupłe i na pewno nie ciężkie. A ile waży kot tajski?
Zwykle osiąga wagę od 3 do 5 kilogramów. Jest więc raczej lekki. Ma średniej długości kończyny z zaokrąglonymi łapami i niezbyt długi ogon, który zwęża się ku końcowi.
Kot tajski karmienie
Niezwykle istotnym punktem opieki nad kotem tajskim (a także mruczkiem każdej innej rasy) jest zapewnienie mu odpowiednio skomponowanej diety. W tym przypadku nie ma jednak jakichś szczególnych wymagań. Najważniejsze jest, aby każdego dnia dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników.
Śmiało można zatem postawić na wysokiej jakości gotowe karmy dla kotów. Lepiej unikać tanich pokarmów z dużym udziałem zbóż i sztucznych dodatków. Warto wybierać produkty z jak najwyższą zawartością mięsa.
Jak więc widać, karmienie kota tajskiego nie jest szczególnie trudne ani wymagające. Alternatywą dla gotowych karm może być samodzielne komponowanie jadłospisu i przygotowywanie posiłków, np. dieta BARF. Przed jej wdrożeniem należy jednak gruntownie zapoznać się z zasadami tego sposobu żywienia.
Poza tym pielęgnacja kota tajskiego nie odbiega szczególnie od typowej troski o mruczącego pupila. Koty te nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. O wiele więcej potrzebują pod względem emocjonalnym.
Kot tajski charakter
O jego inteligencji i wrodzonej ciekawości świata wspominaliśmy już powyżej. Kot tajski jest też dość absorbujący. Niektórzy przebywanie z nim porównują nawet do obcowania z małym dzieckiem. Nie bez przyczyny. Wszystko go interesuje. Stale podąża za opiekunem i chce we wszystkim uczestniczyć. Szybko się przywiązuje do człowieka. Lubi być w centrum uwagi, ale nie jest szczególnie natarczywy i na pewno nie agresywny.
Charakter kota tajskiego można przy tym określić jako dość dominujący. Mruczek ma jednak bardzo pogodną i przyjacielską naturę. Nie lubi nudy. Woli zabawę. Uwielbia głaskanie i mizianie.

Kot tajski wychowanie
To mruczek wyróżniający się naprawdę dużą inteligencją. Kot tajski jest też bardzo ciekawy świata. Jako jego opiekun na pewno szybko to zauważysz. Stąd też konieczna jest jego odpowiednia stymulacja umysłowa. Świetnym wsparciem pod tym względem będą wszelakie kocie zabawki, takie jak myszki, wędki, piłeczki itd. Ważna jest przy tym różnorodność gadżetów, co pozwoli na zaspokojenie jego naturalnej ciekawości.
Poza tym warto być samemu aktywnym podczas zabawy. Wychowanie kota tajskiego to w dużym stopniu dotrzymywanie mu towarzystwa i służenia swoją obecnością. O to zresztą potrafi upomnieć się sam. To kot, który wymaga naprawdę dużo uwagi. Podczas wspólnej zabawy można go jednak wiele nauczyć.
Kot tajski choroby
Zasadniczo przedstawiciele rasy z Tajlandii dość rzadko chorują. Jak już powyżej wspomniano, są to zwierzaki z natury wytrzymałe i silne. Nie oznacza to jednak, że są zupełnie wolne od wszelkich dolegliwości.
Do schorzeń kotów tajskich należy na przykład postępujący zanik siatkówki. Niektóre osobniki mają zeza. Czasami diagnozuje się u nich nowotwory gruczołu sutkowego.
Jeśli zaś chodzi o choroby genetyczne kota tajskiego, to w tym przypadku mogą wystąpić schorzenia serca takie jak zwłóknienie sprężyste wsierdzia czy przetrwały przewód tętniczy. Niekiedy można spotkać się także z dziedziczną wielotorbielowatością nerek.
Kot tajski cena
Piękne umaszczenie kota tajskiego oraz jego cudownie niebieskie oczy są w stanie uwieść niejednego miłośnika kotów. Potrafią też skłonić do rozważenia decyzji o zakupie mruczka wprost z Syjamu. Nie bez znaczenia pozostaje także jego charakter i usposobienie. Nie jest to jednak szczególnie popularna rasa w Polsce, choć w ostatnich latach staje się coraz bardziej znana.
A ile kosztuje kot tajski?
Jego średnia cena to 3-5 tysięcy złotych. Kupno rasowego zwierzaka to w końcu zawsze spory wydatek. Kocia miłość jest jednak absolutnie bezcenna. Do kosztów zakupu warto od razu doliczyć cenę wyprawki dla kota oraz jego codzienne utrzymanie.
Po podjęciu decyzji o kupnie najlepiej wybrać sprawdzoną hodowlę kotów tajskich. To bardzo ważne, aby hodowca był godny zaufania. Warto więc zrobić dobre rozeznanie w tym temacie.