Ma krótkie, ale gęste futerko o niebieskoszarym umaszczeniu. Z jego okrągłego pyszczka patrzą zaś na nas ufne miedziane oczy. Kot kartuski z wyglądu przypomina brytyjskiego, ale jest to inna rasa. A czym konkretnie wyróżniają się koty chartreux? Jaki mają charakter? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o mruczkach z Francji. Poznasz też historię tej wyjątkowej i rzadkiej u nas rasy. Miłej lektury!
Spis treści
Kot kartuski – opis rasy
Mówi się, że jego przodkiem jest dziki kot z Syrii, którego znamy z XVI-wiecznych źródeł. Miał być stamtąd przywieziony do Europy w okresie wypraw krzyżowych w XIII wieku. Trafił prosto do Francji do klasztoru mnichów zakonu kartuzów. Jak się łatwo domyślić, stąd wywodzi się właśnie nazwa kot kartuski. Za jego ojczyznę uznaje się zaś oczywiście Francję.
Początek współczesnej hodowli kota chartreux datuje się jednak na pierwszą połowę XX wieku. W 1928 roku odbyła się pierwsza wystawa z udziałem przedstawicieli rasy. Po II wojnie światowej rasa zagrożona była wyginięciem. W latach siedemdziesiątych osobniki trafiły do USA.
Kot kartuski to narodowa rasa francuska, w Polsce stosunkowo rzadka. W 1948 roku uznana została przez Międzynarodową Federację Felinologiczną, otrzymując wzorzec oraz swój kod EMS. Obecnie chartreux ma status mistrza we wszystkich najważniejszych organizacjach felinologicznych.
Kot kartuski umaszczenie
Niewtajemniczonym może do złudzenia przypominać kota brytyjskiego. Istotnie też jest do niego bardzo podobny. Oba należą do tzw. kotów niebieskich. Różnią się kształtem pyszczka. Koty chartreux mają pyszczek mniej zaokrąglony, nieco trapezowaty. Przestrzeń między uszami w tym przypadku jest też bardziej płaska.
Kolory kota kartuskiego określa się jako niebieskoszare. Co ważne, jego włos musi być jednolity, bez pręgowania. Sierść jest krótka, bardzo gęsta, u podstaw wełnista – za sprawą zbitego podszerstka. Zdrowy osobnik ma piękne futro – lśniące i błyszczące.
Kot kartuski – ile żyje?
Średnia długość życia kota kartuskiego wynosi 13-15 lat. Zwierzaki tej rasy nie są obciążone chorobami genetycznymi. Z reguły chowają się zdrowo. Warto przy tym wiedzieć o podwyższonym ryzyku wystąpienia cukrzycy i chorób stawów. Nierzadko koty chartreux cierpią też na zapalenie układu moczowego.
Zasadniczo więc futrzak cieszy się dobrym zdrowiem. Pewien wyjątek stanowi pod tym względem izoerytroliza kociąt noworodków. Jest to choroba, znana również jako syndrom słabnących kociąt, związana z grupą krwi kociej matki i kocich dzieci. W pewnych przypadkach mleko matki może powodować niszczenie czerwonych krwinek jej dzieci, a w konsekwencji prowadzić do śmierci nowonarodzonych kociaków.
Kot kartuski waga
Wielkość kota kartuskiego w dużym stopniu zależy od jego płci. Trzeba też przyznać, że różnice między płciami są naprawdę spore. Stanowi to na pewno dość nietypową i nieczęsto spotykaną cechę.
Samce chartreux ważą średnio 7-8 kilogramów. Mierzą około 30-35 centymetrów wysokości. Ogólnie rasa wyróżnia się masywną, mocną budową ciała. Jej przedstawiciele mają szerokie ramiona i klatkę piersiową.
Co ciekawe, waga kota kartuskiego płci żeńskiej może być nawet o połowę mniejsza! Kotki tej rasy osiągają zwykle wagę 3-5 kilogramów.

Kot kartuski charakter
Te bez wątpienia piękne francuskie futrzaki są zwykle spokojne i przyjazne, a przy tym ciekawskie i inteligentne. Charakter kota kartuskiego można więc śmiało określić jako łagodny. Popielaty mruczek jest przy tym towarzyski i łatwo nawiązuje bliski kontakt z człowiekiem. Szybko się przywiązuje. Lubi mizianie, głaskanie. Prawdziwy z niego pieszczoch. Choć często wystarczy mu po prostu obecność opiekuna.
Kot chartreux jest także z natury doskonałym myśliwym. Cechuje go przy tym ogromna ciekawość i niestety skłonność do ucieczek. Jeśli więc planujesz hodowlę kota kartuskiego, lepiej uwzględnij w swoich planach dobre zabezpieczenia. Zwierzak może bowiem zupełnie dla nas nieoczekiwanie nabrać ochoty na dłuższy spacer poza domem, co z dużym prawdopodobieństwem narazi go na niebezpieczeństwo. Ma silny instynkt łowiecki. Jest bardzo sprytny. Może nawet aportować.
Charakterystyczną cechą kota kartuskiego jest to, że zwykle nie wydaje żadnych odgłosów. Prawie nie miauczy! Czasem można zaś usłyszeć coś w rodzaju świergotu czy ćwierkania. Legenda głosi, że koty chartreux złożyły w klasztorze śluby milczenia na rzecz walki z epidemią dżumy.
Kot kartuski cena
Średnia cena kota kartuskiego to 3-5 tysięcy złotych. Czy to dużo? To zależy od punktu widzenia. Koty rasowe zwykle generują spore koszty. Z całą pewnością osoby zainteresowane rasowcami są zresztą tego świadome. Dla przykładu bliźniaczo podobny kot brytyjski kosztuje mniej więcej tyle samo. To i tak nic w porównaniu do ceny najdroższego kota świata, za którego uznaje się kota Ashera. Jego cena robi wrażenie!
Być może zastanawiasz się też, gdzie kupić kota kartuskiego najlepiej. Odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista. Korzystamy rzecz jasna wyłącznie z zarejestrowanych hodowli chartreux. Najlepiej, żeby wybrany hodowca był sprawdzony i godny naszego zaufania.
Na koniec w ramach ciekawostki warto wspomnieć, że kota kartuskiego miał jeden z prezydentów Francji, Charles de Gaulle. Rasa urzekła także znaną francuską pisarkę Gabrielle Colette. Swojego kota o imieniu Kiki artystka umieściła nawet w jednym ze swoich utworów.