Przysmaki to nie tylko sposób na nagradzanie psa za dobre zachowanie, ale również element jego diety i sposób na budowanie więzi. Pamiętaj jednak, że nie każdy smakołyk jest odpowiedni dla Twojego pupila. Na co zwrócić uwagę, wybierając przysmaki dla psa?
Na co zwrócić uwagę, kupując smakołyki dla psa?
Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa w żywieniu czworonożnego przyjaciela. Jednak nie można zapomnieć również o psich przysmakach, które stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety. Tym bardziej że nie ma chyba czworonoga, który nie przepada za smakołykami. Warto jednak mieć na uwadze, że rynek jest przesycony smaczkami dla psów i nie każdy z nich będzie odpowiedni. Zatem jak wybrać przysmaki dla psa? Przede wszystkim weź pod uwagę:
- Skład. Podobnie jak w przypadku zakupu karm, tak i kupując przysmaki i przekąski dla psów, koniecznie przeczytaj skład. Wybieraj te produkty, które są bogate w wartości odżywcze. Im więcej mięsa w składzie, tym lepiej. Za to unikaj tych, które dodatkowo zawierają zbędne dodatki, konserwanty czy też sztuczne barwniki. Zrezygnuj również z przekąsek o wysokiej zawartości cukru. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie smakołyków o naturalnym składzie.
- Wielkość. Nie bez znaczenia jest wielkość przysmaku. Smakołyk należy dopasować do wieku, a także rasy czworonoga, aby uniknąć ryzyko zadławienia.
- Potrzeby i stan zdrowia psa. Smakołyki dobieraj zarówno do potrzeb, jak i stanu zdrowia psa. Szczeniaki mają inne potrzeby od psów seniorów.
Kiedy podawać przysmaki dla psa?
Wbrew pozorom przysmaki można wykorzystać nie tylko jako formę nagrody, ale również w inny sposób:
Trening i nauka
Smakołyki i smaczki dla psów są niezwykle skuteczne jako narzędzie motywacyjne podczas treningu. Wykorzystując smakołyki, możesz szybko nauczyć psa nowych komend, takich jak „siad", „leżeć", „zostań" czy „do mnie". Pamiętaj, aby po każdym wykonaniu zadania, dać pupilowi smakołyk. To wzmocni pozytywne skojarzenia z danym zachowaniem.
Budowanie pozytywnych skojarzeń
Podawanie ulubionych przysmaków jest pomocne w budowaniu pozytywnych skojarzeń z nowymi sytuacjami, miejscami czy ludźmi. Przykładowo, jeśli Twój pupil boi się wizyt u weterynarza, podaj mu smakołyk podczas wizyty i tuż po niej. W ten sposób zmniejszysz nieco jego stres, a także zbudujesz pozytywne skojarzenie: weterynarz = ulubiona przekąska.
Higiena jamy ustnej
Niektóre przysmaki wspierają higieny jamy ustnej psiaka. Co więcej, twarde przekąski pomagają usunąć kamień nazębny, a także masują dziąsła.
Suplementacja
Przysmaki i przekąski dla psa stanowią dodatkowe źródło składników odżywczych. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz wysokiej jakości smakołyki bez sztucznych dodatków, barwników i konserwantów.
Relaks oraz zajęcie
Psie smakołyki to świetny sposób na zajęcie psa np. podczas długich podróży samochodem czy też wtedy, gdy musi zostać sam w domu. W tym drugim przypadku warto zainwestować w specjalne zabawki interaktywne, do których można schować smakołyki. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni pupilowi rozrywkę i zredukuje nudę, ale również zmniejszy jego stres.