Kot Bengalski - leopardeta
Nie można przejść obojętnie koło kota bengalskiego. Przyciąga wzrok swoim niespotykanym wyglądem i podbija serce zachowaniem. To urocze, inteligentne i niezwykle aktywne stworzenie. Skąd się wziął kot bengalski? Za twórcę rasy uważana jest pochodząca z Arizony Jean Sugden Mill, która skrzyżowała sprowadzoną z Azji Południowo-Wschodniej samicę dzikiego kota bengalskiego z krótkowłosym kotem domowym później dodano geny kotów abisyńskich i egipskich mau . W efekcie początkowo doszło do narodzin jednego kocięcia, następnie miotu o jednolitej i cętkowanej sierści. Był to początek rasy. Dziki przodek udomowionych kotów Bengalskich . Kotek bengalski występuje w południowej, południowo-wschodniej i wschodniej Azji . Żyją do 20 lat waga do 4 kg wysokość 41 cm szybkość chwilowa 72 km/h . Natomiast Kot bengalski który jest bohaterem artykułu żyje do 16 lat masa ciała: 8–10 kg – samiec, 2–6 kg – samica długość ciała: ok. 40–50 cm .
- grupa III FIFe: koty krótkowłose i somalijskie
- Charakter nteligentny, energiczny, wojowniczy, towarzyski, wierny, odważny, ostrożny w stosunku do obcych
- Rozmiar masa ciała: 8–10 kg – samce, 2–6 kg – samice
- długość ciała ok. 40–50 cm wzrost: do 70 cm
- Szata sierść krótka, gęsta, przylegająca do ciała, lśniąca, miękka
- umaszczenie: marmurkowe, brązowe cętkowane (brown spotted), złocistopomarańczowe, śnieżne (lynx point i sepia), srebrne (odcienie szarego, szaroniebieskiego)
Ciekawostki o kotach bengalskich
- Koty bengalskie są silne rzadko chorują i rzadko nie uczulają , ich sierść praktycznie nie wypada .
- Zawdzięczają lśniące futro krzyżówce z kotem rasy egipskim mau.
- Efekt glitter, czyli charakterystyczny połysk sierści, obserwuje się tylko u tej rasy.
- Koty bengalskie są bardzo inteligentne. Chętnie uczą się komend, w tym aportowania.
- Bengale uwielbiają wodę i są doskonałymi pływakami.
- Koty lubią aktywny tryb życia chętnie chodzą na smyczy .
Kot bengalski wśród innych zwierząt
Rasa kotów bengalskich nie należy do zwierząt konfliktowych i może dogadać się z innymi kotami, a nawet psami. Mimo wszystko jest też zwierzęciem terytorialnym, dlatego jeśli wyczuje intruza, będzie chciał go przepędzić. Może się zdarzyć, że górę weźmie natura po dzikich przodkach i zwierzak będzie miał bardziej dominujące podejście, co też należy brać pod uwagę. Kot potrafi doskonale walczyć jest szybszy i silniejszy od kotów podwórkowych często zdaża się ze kot na spacerze potrafi bronić właściciela nawet przed sporym psem .
Czy kot rasowy musi mieć rodowód?
Należy wybierać renomowane hodowle zapisane do klubów które to są zrzeszone w między narodowych federacjach takich jak Fife WCF FCV FFE CFA TICA . Zadaniem takiej organizacji m.in. jest kontrola warunków hodowlanych. Hodowcy nie dopuszczają do rozmnażania zwierząt, które są obciążone wadami genetycznymi. Ponadto są zobowiązani do wydania prawdziwego wielopokoleniowego rodowodu, czyli dokumentu, który potwierdza przynależność kota do danej rasy. Dzięki temu mamy pewność, że wybrane przez nas kocie posiada cechy zgodne z obowiązującym standardem. Należy wystrzegać się pseudo hodowli które nie przynależą do wymienionych federacji , oraz hodowli które są zrzeszone w dobrej federacji jednak ich sposób rozmnażania kotów jest daleki od standardów dobrej hodowli , mowa tu o hodowlach które trzymają wiele kotów w klatkach lub pomieszczeniach dla nich wydzielonych , nie dbając o socjalizację małych kotków która dla przyszłego właściciela jest nie zwykle istotna ! Dobry hodowca zapewnia kotom dobre warunki rozwoju, dba o ich zdrowie i właściwą socjalizację. Chętnie odpowie na każde nasze pytanie i udzieli wskazówek na temat opieki nad rasą . Najlepsze są hodowle domowe małe jest ich kilka w Polsce , najlepiej jak małe kotki są wychowywane przez kotkę i kocura i mieszkają razem z hodowcami opiekunami wtedy takie mały kotek będzie najlepiej przystosowany do zmiany domu i dobrze ułożony.
Kot bengalski to rasa, która zyskała stosunkowo dużą popularność w naszym kraju. W Polsce funkcjonuje około 7/10 hodowli tej rasy. które można uznać za dobre, polecamy -- LOKICATUS PL
Ile kosztuje taki kot.?
Ceny są różne w zależności od umaszczenia koloru i przeznaczenia , ceny zaczynają się od 3000 zł do 7 000 zł czasem i więcej .
Popularne sposoby żywienia kota bengalskiego
Kot bengalski może być odżywiany karmami gotowymi albo dietą BARF – to dwie, bardzo popularne metody żywienia, które są cenione przez miłośników kotów na całym świecie. Karmy komercyjne dzielą się na suche i mokre, do wyboru mamy wiele smaków, w zależności od tego, co naszemu mruczkowi smakuje najbardziej. Najlepiej wybierajmy karmy, które mają dobry skład, nie powinny się w nim znaleźć sztuczne konserwanty.
Dieta BARF to również dobra opcja żywienia kotów, ponieważ jej głównym składnikiem jest mięso. Podawane jest na surowo, dodaje się do niego podroby oraz niektóre owoce i warzywa. By kot był utrzymany w dobrym zdrowiu i kondycji poszczególne produkty występujące w diecie muszą być dawane kotu we właściwych proporcjach. W tym celu najlepiej spytać się o radę specjalisty, który pomoże w ułożeniu planu żywieniowego, dostosowanego indywidualne do danego kota.
Jakie składniki odżywcze są ważne w diecie kota?
Kot to zwierzę mięsożerne, więc karma dla bengala musi charakteryzować się wysoką zawartością białka, które jest cennym źródłem aminokwasów, takich jak tauryna. Niemniej ważne są również tłuszcze, które dostarczają energii, a aktywny bengal potrzebuje jej naprawdę dużo. Oprócz tego w diecie kota bengalskiego powinny znaleźć się witaminy (np. A i E) i składniki mineralne, ważne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Koty lubią surowe mięso kurczak wołowina , wieprzowiny unikać , można dawać ryby
Kot bengalski – podsumowanie
W powyższym wpisie opowiedzieliśmy trochę o historii powstania oraz usposobieniu kota bengalskiego. Dzięki celowej hodowli i krzyżówkom kotów dzikich z domowymi uzyskano nową rasę kota o wyglądzie niewielkich lampartów oraz charakterze łagodnego i zrównoważonego mruczka.
Koty bengalskie są niezwykle ciekawskie i aktywne, dlatego potrzebują sporo ruchu i zabawy. Przywiązują się do swoich opiekunów mocno, ale proces nawiązywania więzi bywa bardzo czasochłonny. Teraz już wiesz, jak zaskarbić sobie sympatię bengala. W artykule zawarliśmy najważniejsze informacje odnośnie jego wychowania. Omówiliśmy także kwestie związane z żywieniem, zdrowiem i hodowlą. Tu każdy zafascynowany tą rasą kota będzie mógł znaleźć coś dla siebie.
