Wysokie temperatury nie tylko doskwierają człowiekowi. Zwierzęta, tak samo jak ludzie, są narażone na te same negatywne skutki wywołane długotrwałym działaniem wysokich temperatur.
Udar cieplny jest bezpośrednim skutkiem nadmiernego przegrzania organizmu. Zdarza się to, gdy pies, lub inne zwierzę jest wystawione na długotrwałe działanie wysokiej temperatury i mimo podjętych prób schłodzenia, jego ciało nie jest w stanie powrócić do stanu optymalnego. Organizm nie jest w stanie oddać nadmiaru ciepła do otoczenia. Kiedy widoczne są symptomy udaru, temperatura ciała zwierzęcia zazwyczaj wynosi już około 41-42 ºC. W przypadku wysokiej wilgotności powietrza, zwierzę ma ograniczone możliwości wychładzania się. W takich warunkach temperatura ciała rośnie szybciej, co zwiększa ryzyko nadmiernego przegrzania.
Jeżeli zwierzę nie zostanie natychmiast i odpowiednio schłodzone, może to doprowadzić do poważnego zagrożenia życia zwierzęcia. MED-VET Przychodnia weterynaryjna Wrocław to miejsce, w którym możesz zdobyć profesjonalną poradę i opiekę dla swojego zwierzęcia!
Jak rozpoznać udar cieplny u zwierząt?
Do najczęstszych objawów udaru cieplnego można zaliczyć: nadmierne zianie i ślinotok, osłabienie, utratę przytomności, nieregularny płytki oddech, czy wymioty. Należy mieć na uwadze, że powyższe objawy są przykładowe i każdy niepokojący stan pupila należy skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ niekiedy błahe objawy, mogące przypominać np. zwykłe zmęczenie, może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia.
Wraz z rozwojem udaru cieplnego u zwierzęcia pojawiać się zaczną symptomy związane z układem nerwowym, takie jak drgawki, problemy z widzeniem, otępienie i ogólna dezorientacja. Obserwuje się również zwykle przyspieszoną akcję serca oraz intensywne oddychanie. W miarę upływu czasu mogą pojawić się wymioty i biegunka, często z obecną domieszką krwi. Udar cieplny u zwierzęcia może prowadzić do utraty przytomności czy nawet śpiączki. Może również doprowadzić do niewydolności oddechowej oraz trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych.
Jak reagować na udar cieplny? - pierwsza pomoc
Po stwierdzeniu, że nasz pupil ma udar cieplny, należy podjąć stosowne kroki. Po pierwsze nie wolno panikować. Należy się skupić na następujących krokach.
- Przenieś psa do chłodnego, zacienionego i dobrze wentylowanego miejsca. Aby obniżyć jego temperaturę, najlepiej użyć bieżącej wody, która jest stale chłodna, jednakże unikaj zbyt zimnej wody, która mogłaby spowodować nagły skurcz naczyń krwionośnych i dodatkowe obciążenie układu krążenia.
- Schładzanie rozpocznij od łap, stopniowo przechodząc na brzuch, tułów, klatkę piersiową, a następnie szyję i kark. Oprócz bieżącej wody, do schładzania nadadzą się również namoczone w zimnej wodzie ręczniki. Wymieniaj je jednak regularnie, ponieważ szybko się nagrzewają od ciała psa i przestają skutecznie chłodzić. Prawidłowa temperatura ciała psa wynosi 38-39°C. Ważne jest, aby nie schładzać psa poniżej tej temperatury, gdyż mogłoby to grozić hipotermią.
- Jeśli pies jest na tyle przytomny, że może pić samodzielnie, podawaj mu niewielkie ilości letniej wody.
- Natychmiast zadzwoń do kliniki weterynaryjnej i poinformuj, że przyprowadzasz psa z podejrzeniem udaru cieplnego. Lekarz weterynarii będzie mógł się odpowiednio przygotować i zapewnić psu natychmiastową pomoc po przyjeździe.
- Przed podróżą obniż temperaturę wewnętrzną samochodu. Jeśli to możliwe, poproś kogoś, kto będzie towarzyszył w podróży, aby zajmował się psem, schładzając go mokrymi ręcznikami i podając letnią wodę do picia.
Gdzie uzyskać pomoc?
Jeśli zauważyłeś u swojego pupila którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, nie zwlekaj i skontaktuj się z przychodnią weterynaryjną MED-VET we Wrocławiu. Zespół specjalistów kompleksowo zaopiekuje się Twoim zwierzakiem, zapewniając najwyższy standard opieki medycznej. MED-VET oferuje szeroki zakres usług weterynaryjnych, od rutynowych badań i szczepień, przez diagnostykę i leczenie chorób, aż po skomplikowane zabiegi chirurgiczne.
Nie czekaj, aż problem zdrowotny Twojego pupila się pogorszy. Skontaktuj się z MED-VET już dziś i powierz zdrowie swojego zwierzaka w ręce prawdziwych specjalistów!