Twój pies skacze na ludzi? A może też na drzwi i meble? Zastanawiasz się, czy istnieje skuteczna metoda, aby twój pupil zachowywał się inaczej? Próbujesz zrozumieć, dlaczego to robi? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Podpowiadamy, jak oduczyć psa skakania. Zobacz, co radzą behawioryści i znawcy psiej natury.
Spis treści
Jak oduczyć psa skakania na ludzi?
Sytuacja, kiedy pies skacze na ludzi, zwłaszcza przy powitaniu, to bardzo częsty widok w domach właścicieli czworonogów. Takie psie zachowanie zwykle też nie dziwi szczególnie. Odbieramy je przecież jako wyraz psiej radości.
Całkiem zresztą słusznie. Pies skacze na właściciela czy jego gości, ponieważ czuje się szczęśliwy. W takich przypadkach zazwyczaj odwzajemniamy jego ekscytację. Tym samym, tak naprawdę, wzmacniając złe nawyki.
Warto przy tym też wiedzieć, że nie każdy człowiek musi być przecież zadowolony z takiego sposobu okazywania psich emocji. A jak oduczyć psa skakania na ludzi?
Najlepiej zacząć od samego początku. To jednak rada adresowana do opiekunów szczeniąt. Nie raz dość trudna do zastosowania. Małe pieski są w końcu takie słodkie. Aż żal im czegokolwiek odmówić. To jednak spory błąd, bo psie zachowanie się utrwala, a potem mamy kłopot.
Podstawowym sposobem na jego eliminację jest ignorowanie. Brzmi okrutnie? To tylko pozory. Jeśli więc twój pies skacze na ludzi, w tym na ciebie, przestań zwracać na to uwagę. Nie okazuj radości. Nie patrz na swojego pupila. Nie dotykaj go. Możesz się nawet odwrócić do niego plecami.
Kiedy zaś zwierzę się uspokoi, wtedy pokaż swoje emocje. Pogłaszcz psa. Nachyl się do niego i pochwal. Świetnie w takiej sytuacji sprawdzi się jakiś przysmak w roli nagrody. Kilka takich sytuacji i pies zrozumie zależność.
Być może zastanawiasz się jeszcze, jak oduczyć psa skakania na ludzi na spacerze. W miejscach publicznych należy trzymać go na smyczy, co zapewni nam kontrolę nad zwierzakiem. Warto też prosić przechodniów, by nie reagowali. Stosujmy również komendę “siad” i nagradzajmy pupila za każde poprawne zachowanie.
Pamiętajmy zawsze o konsekwencji. Metody, jak oduczyć psa skakania, okażą się skuteczne dopiero wtedy, kiedy będziemy stosować je systematycznie i wytrwale.
Jak oduczyć psa skakania na drzwi?
A może masz inny kłopot, bo twój pies skacze na drzwi? I głowisz się, jak rozwiązać ten problem?
Takie zachowanie nie jest wcale rzadkością. Nasila się w sytuacjach, kiedy zwierzę usłyszy dźwięk dzwonka albo zorientuje się, że ktoś wchodzi do domu. Jak sobie z tym radzić?
Najlepiej, żeby pies znał komendę “siad” i zawsze się do niej stosował. Wówczas wydajesz mu polecenie. Drzwi otwierasz zaś dopiero, kiedy twój pupil się uspokoi. W tym przypadku wsparciem mogą być również nagrody w postaci ulubionych smaczków. W tym celu można posłużyć się także zabawkami, które twój futrzasty towarzysz lubi szczególnie.
Trzeba przy tym mieć świadomość, że pies skacze na drzwi, może też w nie drapać, ponieważ nie kontroluje swoich emocji. A te są silne. Zwłaszcza kiedy usłyszy dzwonek albo jakieś dźwięki na klatce schodowej. Kluczowa więc będzie nauka panowania nad emocjami. Taką kontrolę można osiągnąć wyłącznie poprzez konsekwentne stosowanie przyjętej metody.
Jak oduczyć psa skakania na stół?
To jednak nie koniec możliwych trudności z psim skakaniem. Może bowiem zdarzyć się też, że twój pies skacze na stół. Znasz to?
W takich przypadkach zwykle dobrze jest zacząć od siebie. Najpierw przeanalizuj więc własne zachowanie. Czy zdarzyło ci się dokarmiać pupila jedzeniem ze stołu? A może podajesz mu czasem – nawet nie do końca świadomie – jakiś smakołyk ze swojego talerza?
Tu może tkwić źródło problemu. Często tak zresztą jest. W pierwszej kolejności należy zatem uświadomić sobie, że potrawy dla ludzi są całkowicie nieodpowiednie dla zwierząt. Ba, mogą być wręcz szkodliwe. Zwłaszcza te mocno przyprawione, smażone itd.
Poza tym rzucanie psu swojego jedzenia wyrabia w nim niepożądany nawyk. W tej sytuacji chyba oczywiste wydaje się, jak oduczyć psa skakania na stół. Jak najszybciej przestańmy częstować go przysmaki, które nie są dla niego przeznaczone.
Warto też przyjrzeć się diecie pupila. Może je za mało i jest zwyczajnie głodny? Wtedy zapachy dochodzące ze stołu po prostu skutecznie go kuszą. Czasem kłopotem jest zaburzone odczuwanie sytości.
Niekiedy możesz też zastanawiać się, jak oduczyć psa skakania na blat kuchenny czy stół, a w gruncie rzeczy wcale nie chodzi o jedzenie. Psie zachowanie czasami wynika bowiem z nudy i chęci zwrócenia na siebie uwagi. Twoja reakcja jest zaś oczekiwanym przez pupila sygnałem. Odczytuje to jako rodzaj nagrody. To z kolei utrwala niepożądane nawyki. Wówczas najlepszym wyjściem jest ignorowanie i doprowadzenie do sytuacji, kiedy pies się uspokoi.