Żółw stepowy to jeden z najpopularniejszych żółwi lądowych. W naturze żyje przede wszystkim w Azji. Często występuje w domowej hodowli. Ma łagodne usposobienie. Jest aktywny w ciągu dnia. Żyje długo. Ale co to dokładnie znaczy? Jaki wiek osiąga? Czy opieka nad nim jest wymagająca? I wreszcie – ile kosztuje żółw stepowy? Poniżej odpowiadamy na wszystkie pytania.
Spis treści
Jak wygląda żółw stepowy?
Testudo horsfieldii – bo tak właśnie brzmi jego łacińska nazwa – to popularny gatunek żółwia lądowego. Ma zaokrąglony, spłaszczony pancerz. Osiąga średnio 25 centymetrów długości. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym przypadku to samice są większe od samców, które mają z kolei bardziej zawinięty ogonek.
Plastron żółwia stepowego jest dość płaski i czarny z licznymi żółtymi przejaśnieniami. Ogólnie zaś skorupa gada ma kolor oliwkowy, choć barwa poszczególnych osobników może się nieco różnić. Można zauważyć niekiedy domieszki zielonego czy brązowego oraz czarne poszarpane plamy.
Żółw stepowy ile żyje?
Trzeba przyznać, że długość życia żółwia stepowego jest dość imponująca. Zresztą te niesamowite gady są akurat znane ze swojej długowieczności. Testudo horsfieldii jest w stanie dożyć nawet 50 lat. Chociaż zdarza się czasem, że osiąga jeszcze starszy wiek.
Tego rodzaju informacje o żółwiu stepowym warto traktować nie tylko jako ciekawostkę. Zwłaszcza jeśli zamierzamy gada hodować w domu. Decydując się na to, należy więc wziąć pod uwagę, że nasz przyjaciel w skorupie będzie nam towarzyszyć przez naprawdę długi czas.
To oczywiście i tak pestka w porównaniu z najdłużej żyjącym żółwiem na świecie. Za absolutnego rekordzistę uznaje się obecnie Jonathana, który ma ponad 190 lat! Ten wiek robi wrażenie! Zwierzę przeżyło w końcu obie wojny światowe i niejedno widziało.
Być może zastanawiasz się też, jak określić wiek żółwia stepowego. Nie ma jakichś cudownych metod na takie obliczenia, choć niektórzy twierdzą, że da się to zrobić na podstawie wyglądu czy wielkości skorupy.
Co je żółw stepowy?
Jeśli interesują cię te urocze gady albo planujesz ich hodowlę, zapewne zastanawiasz się, co może jeść żółw stepowy. Jak przecież wiadomo, odpowiednio skomponowany jadłospis jest warunkiem dobrostanu zwierzęcia. A w przypadku opieki nad gadem to opiekun jest odpowiedzialny za żywienie swojego podopiecznego.
Menu Testudo horsfieldii powinno opierać się przede wszystkim na roślinach. Żółw stepowy chętnie je różne trawy, koniczynę, babkę lancetowatą, rzeżuchę czy mniszek lekarski. Nie pogardzi stokrotką, czosnkiem niedźwiedzim czy fiołkiem. W karmieniu można wspierać się też gotową karmą, która jednak nie powinna stanowić podstawy jadłospisu. Jesienią warto postawić na suszone rośliny. Lepiej unikać owoców i warzyw. Niektóre z nich można podawać okazjonalnie.

Trzeba pamiętać, że posiłki gada mają wyróżniać się niską zawartością tłuszczu oraz białka. Za to należy zadbać o dużą ilość błonnika pokarmowego oraz wapnia.
Żywienie żółwia stepowego nie musi być więc wcale trudne. Ważne, by dobrze poznać jego zasady i bezwzględnie ich przestrzegać. Szybko powinny zresztą wejść nam w krew.
Żółw stepowy hodowla
Środowisko naturalne żółwia stepowego zasadniczo różni się od domowej hodowli. Niezwykle istotne jest więc, aby zapewnić gadowi warunki, które nie będą znacząco odbiegały od tych w przyrodzie.
Na początek trzeba więc postarać się o odpowiednio wyposażone terrarium. Oczywiście im większe, tym lepsze. Należy utrzymać w nim właściwą temperaturę i zadbać o dobrą wentylację. Terrarium nie powinno stać przy oknie ani grzejniku. Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże, które ma imitować naturalny step.
Żółw stepowy w domu będzie dobrze się czuł w otoczeniu gładkich kamieni i korzeni. Doceni także zapewnienie mu kryjówek. Wymaga się też oświetlenia UVB w cyklu 12-godzinnym. Pamiętaj, że zdrowie, funkcjonowanie i metabolizm gada są w dużej mierze zależne od światła, które mu dostarczysz.
Żółw stepowy choroby
Żółw stepowy – jak każde żywe stworzenie – może chorować. Co ważne, objawy schorzeń czy dolegliwości są zwykle w tym przypadku widoczne bardzo szybko. Gad może na przykład stracić apetyt albo mieć trudności z otwieraniem oczu.
Choroby żółwia stepowego często wynikają przy tym po prostu z zaniedbania albo nieświadomości hodowcy, co zresztą wychodzi na jedno. Warto się więc upewnić, czy nie brakuje mu niczego w terrarium, i czy panujące tam warunki są odpowiednie (temperatura, poziom wilgotności, stan podłoża). Pozornie błahe niedopatrzenie może bowiem prowadzić do infekcji grzybiczych, chorób oczu czy nerek, a także groźnych biegunek i uciążliwych kolek.
Twój podopieczny może cierpieć również na chorobę kośćca, schorzenia wątroby, stany zapalne dróg oddechowych, infekcje pasożytnicze, a nawet anoreksję.
Pod względem zachowania dobrego zdrowia kluczowa jest więc odpowiednia pielęgnacja żółwia stepowego i zapewnienie mu jak najlepszych, zbliżonych do naturalnych warunków. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy natomiast udać się do weterynarza.
Żółw stepowy cena
Jeżeli rozważasz zakup Testudo horsfieldii, z pewnością chcesz też wiedzieć, ile kosztuje żółw stepowy. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest szczególnie drogi. Można kupić go za około 400 złotych. Nie zapomnij, żeby doliczyć do tej kwoty koszty nabycia terrarium, wyposażenia itd.
Musisz wiedzieć, że przy zakupie powinien zostać ci przekazany dokument zgodny z CITES, który potwierdza legalność hodowli, czyli pochodzenie żółwia. Jest to bowiem gatunek objęty ochroną. CITES to natomiast konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.
Warto więc wspomnieć, że obecnie żółw stepowy żyjący na wolności jest gatunkiem, któremu grozi wyginięcie. Znajduje się nawet w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, gdzie ma status VU.
Jak więc widać, cena żółwia stepowego nie jest wyjątkowo wysoka. Pamiętaj przy tym, że jest to długowieczne stworzenie. Musisz mieć więc gotowość do wieloletniej hodowli.