Boa tęczowy jest przedstawicielem dusicieli, wyjątkowo zachwycający swoim wyglądem potencjalnych hodowców. Od pozostałych przedstawicieli tej rodziny wyróżnia go głównie metaliczny połysk łusek – stąd określenie „tęczowy”. Jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu. Występuje w kilku odmianach barwnych.
Spis treści
Epicrates cenchria: opis gatunku
Epicrates cenchria, czyli boa tęczowy, jest jednym z drobniejszych przedstawicieli rodziny dusicieli. W naturze zamieszkuje bardzo zróżnicowane tereny – od skalistych, niemal pustynnych, przez sawanny, aż po lasy tropikalne. Terrarium boa tęczowego powinno jednak charakteryzować się dużą wilgotnością. W obrębie gatunku wyróżniamy kilka podgatunków, wykazujących nieco odmienne cechy zarówno w kwestii ubarwienia, jak i rozmiaru.
Boa tęczowy: podgatunki
- Epicrates cenchria barbouri
- Epicrates cenchria alvarezi
- Epicrates cenchria gaigei
- Epicrates cenchria assisi
- Epicrates cenchria crassus
- Epicrates cenchria maurus
- Epicrates cenchria cenchria
- Epicrates cenchria hygrophilus
- Epicrates cenchria polylepsis
Boa tęczowy: wielkość
Wielkość boa tęczowego w środowisku naturalnym jest zwykle nieco większa niż w warunkach hodowlanych. Okazuje się, że węże te, mimo iż na wolności osiągają długość do 200 cm, w terrariach nie przekraczają raczej 150–180 cm. Ich masa ciała wynosi nie więcej niż 4,5 kg. W zależności od podgatunku może to być znacznie mniej.
Boa tęczowy: długość życia
Długość życia boa tęczowego będzie zależała głównie od tego, jakie warunki życia mu zapewnimy. Przy doskonałej opiece może przeżyć nawet ponad dwadzieścia lat. Niestety jednak, w warunkach hodowlanych, zwykle żyje jedynie kilkanaście lat.
Żywienie boa tęczowego
Dieta boa tęczowego powinna opierać się na drobnych ssakach i ptakach – od myszy i chomików, przez szczury, świnki morskie, aż po młode kurczaki. Pokarm można podawać świeżo zabity lub mrożony.
Boa tęczowy: hodowla
Hodowla boa tęczowego to nie lada wyzwanie, do którego należy się porządnie przygotować. Trzeba wiedzieć co je wąż i ustalić, skąd będziemy to pożywienie pozyskiwać. Poza tym musimy zaplanować także jak zbudować terrarium. Rozmnażanie boa tęczowego nie jest specjalnie trudne, jednak należy pozostawić je doświadczonym hodowcom.
Dodatkowo należy brać pod uwagę fakt, że jest to zwierzę potencjalnie niebezpieczne dla człowieka, przy którym trzeba zachować specjalne środki ostrożności. Choć w warunkach hodowlanych większość osobników nie wykazuje agresji, zdarza się, że boa tęczowy ugryzie. Jego ukąszenia są bolesne, ale nie niebezpieczne.
Ile kosztuje Epicrates cenchria?
Cena boa tęczowego wynosi od stu do kilkuset złotych, w zależności od odmiany, wieku i rozmiarów gada. Kwota ta, choć może wydawać się wysoka, jest zdecydowanie niższa niż w przypadku innych dużych węży, jak chociażby pyton siatkowy. Należy pamiętać, że cena zakupu samego zwierzęcia to dopiero początek kosztów, a przyjęcie pod swój dach zwierzęcia to odpowiedzialność na kilkanaście lat.