Przed nabyciem zwierzęcia egzotycznego należy dowiedzieć się, jak zrobić terrarium, które będzie dla niego komfortowym pomieszczeniem do życia. Materiały do budowy terrarium, a także jego wyposażenie i wymiary należy dobrać odpowiednio do tego, jaki gatunek ma w nim zamieszkać. Samodzielna budowa jest idealnym pomysłem dla majsterkowiczów i nie tylko!
Spis treści
Budowa terrarium
Terrarystyka jest pasją, która zdecydowanie zachęca do spędzania czasu w domowym warsztacie. Zanim jednak rozpoczniemy jego budowę, warto wstępnie wybrać miejsce w domu, w którym będziemy chcieli je umieścić. Umożliwi to dobranie wymiarów pomieszczenia dla zwierzęcia do przestrzeni, którą dysponujemy. Bardzo ważny jest również dobór materiałów – szczegóły poniżej.
Z czego zrobić terrarium?
Jak zrobić terrarium? Z czego najlepiej wykonać odpowiednie lokum dla zwierzęcia egzotycznego? Co sprawdzi się najlepiej? W zależności od naszego zamysłu do budowy można wykorzystać szkło, płytę meblową, płytę osb czy nawet akryl. Można także przerobić akwarium poprzez dodanie wentylacji grawitacyjnej z blachy perforowanej, prowadnic oraz szyb stanowiących otwarcie zbiornika.
Terrarium z płyty
Budowa terrarium z płyty meblowej jest prostym rozwiązaniem na wykonanie zbiornika o średnich lub dużych wymiarach. Wadą płyty meblowej jest niska odporność na wilgoć, dlatego też nie warto jej używać do terrariów dla zwierząt wymagających wysokiej wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Aby zabezpieczyć wnętrze przed działaniem wilgoci, należy pokryć je dokładnie kilkoma warstwami folii w sprayu, a szczeliny na łączeniach płyt wypełnić dodatkowo silikonem akwarystycznym. Terrarium z laminowanej płyty meblowej wyróżnia się estetyką i solidnością. Terrarium osb charakteryzuje się bardziej surowym wyglądem, jednakże i ono może doskonale dopasować się do stylu wnętrza, w którym postanie. Płyty drewniane będą dobrym materiałem do budowy terrarium agamy brodatej, która preferuje biotop pustynny i wymaga niskiego, ale bardzo szerokiego i obszernego pomieszczenia.
Jak zrobić terrarium szklane?
Jedną z odpowiedzi na pytanie, z czego zrobić terrarium, jest szkło. Budowa terrarium tropikalnego ze szkła to zajęcie nieco trudniejsze niż budowa tego pustynnego z płyt meblowych. Praca ze szkłem wymaga specjalnych narzędzi, jak np. nóż do szkła, z którym pierwsza styczność może niestety skończyć się popękanymi i zmarnowanymi szybami. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w cięciu szkła. Gotowe szyby o wybranych przez nas wymiarach należy sklejać ze sobą silikonem akwarystycznym, którego nadmiar usuwa się dla zachowania estetyki wykonania. Blachę perforowaną służącą za powierzchnię wentylacyjną również przytwierdza się do szyb za pomocą silikonu. Należy pamiętać, że zwierzę może zostać umieszczone w terrarium dopiero po całkowitym wywietrzeniu się zapachu silikonu! Budując pomieszczenie samodzielnie, mamy pełną swobodę wyboru typu otwarcia zbiornika. Przednie szyby można zamontować w prowadnicach lub na zawiasach. Szkło jest świetnym materiałem na niewielkie zbiorniki, np. terrarium dla patyczaka.
Projekt terrarium
Budowa terrarium krok po kroku może być naprawdę angażująca. Począwszy od wykonania samej konstrukcji zewnętrznej, skończywszy na dekoracji wnętrza, na wszystko mamy realny wpływ. Po dobraniu wymiarów terrarium oraz rozplanowaniu jego wentylacji można przejść do projektowania przestrzeni, w której zamieszka zwierzę.
Jak zrobić terrarium? Jeśli chcemy, aby nasz zbiornik oddawał charakter miejsca, z którego pochodzi zwierzę, warto zaprojektować tylną ściankę, którą w zależności od biotopu pokryjemy rozdrobnionym torfem, piaskiem, korkiem, wyrzeźbimy w niej większe lub mniejsze półki skalne lub wyhodujemy na niej rośliny z xaximu. Planując konstrukcję tła strukturalnego, można wyznaczyć miejsca na kryjówki lub na doniczki, w których posadzimy rośliny. Inne ważne aspekty to wybór podłoża, dekoracji w postaci tub korkowych, lian, skał, zbiorników wodnych czy gatunków roślin. Wszystkie elementy muszą odpowiadać potrzebom zwierząt. Należy pamiętać, że po wyposażeniu terrarium w liczne kryjówki lub elementy do wspinania przestrzeń wewnątrz zbiornika ulegnie zmniejszeniu – dlatego należy brać na to poprawkę przy doborze wymiarów pomieszczenia.