Pytanie, jak często kąpać psa, nurtuje wielu nowych właścicieli czworonogów. Zanim zabierzemy się za mycie psa, powinniśmy wiedzieć, jak zorganizować kąpiele psów, jaka powinna być temperatura wody oraz czym myć psa i wreszcie kiedy można wykąpać szczeniaka.
Spis treści
Jak często kąpać psa?
Zupełnie inaczej niż kot, pies nie przywiązuje specjalnie dużej wagi do higieny. Podczas gdy koty spędzają długie minuty na pielęgnowaniu futra, pies ogranicza się do zabiegów najprostszych i musimy mu w pomóc w zachowaniu czystości. Dlatego na pytanie, czy psa trzeba kąpać, odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Jak często można kąpać psa? Tu sprawa jest bardziej złożona. Bo to, jak często kąpać psa, zależy od trybu życia, a także od rasy, a właściwie od rodzaju sierści czy włosów.
Co ile się kąpie psa?
Wiadomo, że pies aktywny, który ma szansę szybciej się zabrudzić, powinien być kąpany częściej niż pupil, który spędza większość czasu na kanapie. Kiedy kąpać psa? Są psy, które wystarczy wykąpać raz w miesiącu. Ale są i takie (np. rasy długowłose), które wymagają kąpieli częściej. Są jednak i takie psy (szorstkowłose), którym kąpiel wystarczy raz na kwartał. Musimy zdecydować, jak często kąpać psa, biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności.
Jak wykąpać psa?
Kąpanie psa rządzi się swoimi prawami, niezależnie, czy myślimy o tym, jak wykąpać psa w domu, czy o tym, jak wykąpać psa na dworze. Trzeba pamiętać, byśmy zawsze przy tym zachowywali spokój, łagodnie przemawiali do psa, a wcześniej przygotowali psa do kąpieli. Myjąc psa, pamiętajmy, by chronić jego oczy i uszy. Są wrażliwe i jeśli nie zachowamy ostrożności, możemy psu przysporzyć kłopotów.

Jak wykąpać psa w domu?
Na dnie wanny lub brodzika możemy położyć ręcznik lub matę antypoślizgową, co pozwoli zmniejszyć stres ślizgającego się psa. Jeśli pies boi się szumu prysznica, użyjmy miski i czegoś do polewania psa. Zaczynamy od łap. Kiedy sierść psa jest już zmoczona, nakładamy szampon dla psów i wmasowujemy go w sierść, a potem dobrze spłukujemy. Czynności powtarzamy. Na koniec wycieramy psa ręcznikiem, choć i tak musimy się przygotować na psie szaleństwo po kąpieli.
Jak wykąpać psa na dworze?
Ogród i woda mogą być dobrym sposobem na to, jak wykąpać dużego psa. Może być to o wiele łatwiejszy sposób na to, jak myć psa dużej rasy. Zamiast prysznica używamy wtedy węża ogrodowego, ale cała procedura nakładania szamponu i spłukiwania jest podobna. Pamiętajmy jednak, że taką kąpiel przeprowadzamy wtedy, gdy na dworze jest ciepło. Ważne jest też dokładne osuszenie psa po kąpieli.
Jak wykąpać psa który nie lubi wody?
Nie wszystkie psy lubią wodę, niektóre boją się też szumu prysznica. Nieodzowne będą zabawki, którymi pies się zajmie, i smakołyki, którymi nagrodzimy poprawne zachowanie. Można zacząć treningi na sucho, bez wody, by przyzwyczaić psa do kontaktu z wanną lub brodzikiem. Kiedy nasz pies nabierze przekonania, że to miejsce bezpieczne, można już pomyśleć, jak wykąpać psa. Ważne, by pupila przyzwyczaić do kąpieli, która powinna być dla niego czymś tak „oswojonym” jak obcinanie pazurów. To pomoże nam to zmierzyć się z problemem, jak wykąpać psa który nie lubi wody.

Czym myć psa?
Na szczęście minęły już czasy gdy problemem było, czym kąpać psa. Dzisiaj na rynku mamy szeroką gamę artykułów pielęgnacyjnych dla zwierząt. I choć poszukując informacji, w czym kąpać psa domowe sposoby, znajdziemy mnóstwo rad, to naprawdę gotowych produktów jest sporo – warto ich używać, ponieważ są dedykowane pupilom. Do wyboru mamy szampony pielęgnacyjne dla psów różnych ras, szampony lecznicze. Dostępne są też odżywki. Specjalistyczne szampony przydadzą się, gdy myślimy, w czym kąpać psa alergika. W takim przypadku warto też zasięgnąć porady weterynarza.
Czy można myć psa szamponem dla ludzi?
Nie! Nie wolno myć psa szamponem dla ludzi. Pies ma inne PH skóry niż człowiek i mycie psa ludzkimi kosmetykami to fatalny pomysł, który może pupilowi zaszkodzić. Kiedy więc zaświta nam w głowie pytanie, czy można myć psa szamponem dla ludzi, od razu zapomnijmy o tym pomyśle.
Temperatura wody do kąpieli psa
Najogólniej można powiedzieć, że woda, w której kąpiemy psa, nie może być ani za gorąca, ani za zimna. Przyjmuje się, że woda powinna mieć około 37-39 stopni, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi temperatura ciała psa.
Od kiedy można kąpać szczeniaka?
Na koniec zostawiliśmy ważną sprawę, jaką jest kąpiel szczeniaka. Szukając odpowiedzi na to, kiedy można kąpać szczeniaka, należy stwierdzić, że nie musimy się z tym spieszyć. Eksperci, którzy odpowiadają na pytanie, od kiedy można kąpać szczeniaka, najczęściej wymieniają wiek 5-6-miesięcy. Ale jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, może to nastąpić później. Nie kąpie się szczeniaka przed zakończeniem szczepień. Kiedy pierwszy raz kąpać szczeniaka? Kąpiel powinna odbyć się po ostatnim spacerze, żeby wykluczyć ryzyko przeziębienia. Pieskowi należy zapewnić atmosferę spokoju i miejsce, w którym nie ma przeciągów. Używajmy delikatnych, hipoalergicznych szamponów. Ważne też, ile serca i czułości włożymy w kąpanie szczeniaka.