Cieczka u psa niejednemu właścicielowi może spędzać sen z powiek. Zdobycie wiedzy na jej temat pomoże nam spokojniej przetrwać ten czas, a nasz pies przeżyje go w większym komforcie. W poniższym artykule przedstawimy, ile trwa cieczka u psów, jak wygląda pierwsza cieczka u suki i jakie są jej objawy.
Spis treści
Ile trwa cieczka u psów?
Często pada pytanie, jak długo trwa cieczka u psów? Zazwyczaj długość
rui wynosi około 21-30 dni: okres przedrujowy trwa około 7-10 dni, faza rui właściwej wynosi około 9 dni, a czasu porujowego – około 5 dni. Okres bezrujowy trwa aż do następnej cieczki. To, ile pies ma cieczkę, zależy przede wszystkim od wielkości i wieku suki, a także od jej stanu zdrowia. Warto też dowiedzieć się, jak te informacje mają się do kociej rui – koty mają podobnie? Zobacz.
Objawy cieczki u psa
Cieczka u suczki jest jednym z etapów cyklu rozrodczego, w czasie którego
jest ona zdolna do zajścia w ciążę. Aby zobrazować, jak wygląda cieczka u psa, warto dokładniej zapoznać się z jej cyklem, podzielonym na cztery fazy:
- Proestrus – okres przedrujowy, trwający około 7-10 dni, liczony od pojawienia się krwawienia. Zachowanie suczki przed cieczką zmienia się, co najczęściej objawia się większą aktywnością, tendencjami do ucieczki, częstszym szczekaniem i wyciem, zmniejszonym apetytem oraz zwiększonym pragnieniem i częstotliwością oddawania moczu. Oprócz wydzielania się kropel krwi z pochwy suki zaobserwować można wylizywanie obrzękniętego sromu i intensywne gubienie sierści.
- Ruja właściwa, czyli okres owulacji, trwająca około 9 dni. Wydzielina z pochwy jest rzadsza, a jej barwa rozjaśnia się z ciemnoczerwonej, przez różową, aż po mleczną. Prawdopodobieństwo zapłodnienia jest w tym czasie bardzo duże, ponieważ macica jest gotowa na przyjęcie zarodka. Występują zaburzenia snu, nadmierna aktywność, chęć kopulacji.
- Diestrus – okres porujowy, trwający około 5 dni. Faza ta jest odpowiedzialna za podtrzymanie ciąży. W tym czasie następuje produkcja ciałek żółtych i progesteronu, które, wytwarzając hormony, przygotowują błonę macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli doszło do zapłodnienia, to wydzielina z pochwy staje się ciemniejsza. Ciąża u psa trwa około 65 dni.
- Anestrum – okres bezrujowy, czyli pomiędzy cieczkami, stanowi
czas na regenerację układu rozrodczego, a zachowanie suki normuje się.
Objawy cieczki u psa nie zawsze są oczywiste. Czasami mamy do czynienia z rują bezobjawową, podczas której nie występuje (lub jest bardzo skąpe) krwawienie z dróg rodnych, a suczka nie wywołuje zainteresowania u samców. Istnieje jednak możliwość zapłodnienia. Jedynymi oznakami rui jest częste oddawanie moczu, wylizywanie oraz opuchnięty srom. Zauważając je, powinniśmy zwiększyć czujność, jeśli nie chcemy powiększać naszej psiej rodziny.
Jak często suczka ma cieczkę?
Aby świadomie przygotować się do czasu cieczki u naszego psa, musimy wiedzieć, że może ona występować dwa razy w roku. U młodych psów jest ona mniej regularna, więc odstęp między okresami rui może być krótszy lub dłuższy. Na odstępy występowania cieczki wpływ ma także wielkość psa – u małych suczek może występować nawet trzy razy w roku, a u dużych cieczka pojawia się zazwyczaj raz w roku. Warto również pamiętać, że suki są płodne przez całe życie, nawet jeśli odstępy między rują są coraz dłuższe.
Pierwsza cieczka u psa
Gdy już wiemy, ile trwa ruja u psa oraz jakie są objawy cieczki, należy pochylić się nad tematem pierwszej cieczki. Pierwsza cieczka u psa oznacza osiągnięcie dojrzałości płciowej, jednak nie powinno dojść w jej czasie do krycia. Tak jak kobieta przy pierwszej menstruacji, suka nie jest jeszcze gotowa fizycznie i psychicznie na posiadanie potomków. Wczesna ciąża przynosi ryzyko komplikacji przy porodzie i wystąpienia chorób.
Kiedy pierwsza cieczka?
Kiedy suka ma pierwszą cieczkę, zależne jest od wielkości i rasy. Zazwyczaj pojawia się między 6 a 24 miesiącem życia. Psy małych ras osiągają wcześniej dojrzałość płciową niż przedstawiciele dużych ras, dlatego pierwszej cieczki możemy spodziewać się już w 5 miesiącu życia. Może się zdarzyć, że towarzystwo innych zwierząt mających cieczkę, przyspieszy pojawienie się pierwszej rui.
Ile trwa pierwsza cieczka?
Pierwsza cieczka u suczki trwa tyle samo, co każda kolejna, czyli około 21-30 dni. Warto zwrócić się do lekarza weterynarii, gdy nie zauważymy żadnych objawów cieczki u naszego małego psa w ciągu dwóch pierwszych lat jego życia, ponieważ może to oznaczać wystąpienie zaburzeń hormonalnych.
W czasie cieczki powinniśmy również zwrócić uwagę na aspekt samopoczucia naszego towarzysza, ponieważ może wystąpić gorączka lub zbyt niska temperatura ciała, brak apetytu czy niepokój.
Istnieje możliwość przesunięcia terminu cieczki lub jej przerwania, poprzez zastrzyki ze środkami hormonalnymi. Należy jednak pamiętać, że może to spowodować choroby, w tym nowotwory czy ropomacicze. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest sterylizacja lub kastracja gwarantujące, że nasz pies już nigdy nie będzie miał cieczki i nie zajdzie w ciążę. Tym sposobem zapewnimy komfort również i sobie – nasza suczka nie będzie narażać swojego zdrowia przez ucieczki, będzie spokojniejsza, a my nie będziemy się martwić o ryzyko zabrudzenia naszego mieszkania przez plamienie z dróg rodnych psa. Jeśli nie chcemy stosować powyższych metod, możemy w czasie cieczki zakładać naszemu psu specjalne majtki, chroniące nie tylko przed kryciem suki, ale również przed skutkami plamienia w naszym domu. Zaleca się również spacerować w spokojniejszych miejscach i unikać skupisk psów, a naszej suczce poświęcić więcej uwagi oraz czułości. Po tym męczącym dla suczki okresie warto zdecydować się na zabiegi pielęgnacyjne, w tym kąpiel. Zobacz tutaj: pies kąpiel, aby dowiedzieć się o tym więcej.