Dlaczego pies nie chce jeść? Pupil niejadek to istne wyzwanie dla opiekuna! Szczególnie w sytuacji, gdy jest chory lub po operacji i ma zaleconą dietę, która wybitnie mu nie smakuje. W poniższym tekście znajdziecie wyjaśnienie, dlaczego pupil nie je, oraz porady, jak radzić sobie z niejadkiem. Zachęcamy do przeczytania!
Spis treści
Ile powinien jeść pies?
Opracowane zostały tabele żywieniowe, na podstawie których opiekun może ustalić ile powinien jeść pies. Określają one zapotrzebowanie zwierzaka na podstawowe składniki pokarmowe: białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne. Ustalając dawkę dla pupila, należy mieć podstawową wiedzę na temat tego, jak policzyć wartości poszczególnych komponentów oraz jakie produkty można zwierzakowi podawać. Określając zapotrzebowanie, trzeba również wziąć pod uwagę stan fizjologiczny, np. okres reprodukcji i aktywność psa. Jeśli jest to zwierzę pracujące lub uprawiające sporty, trzeba dawkę odpowiednio dostosować. Opiekunowie, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, powinni wybrać karmy suche lub mokre zbilansowane. Wówczas łatwiej będzie zapewnić pupilowi składniki, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Wybierając sposób żywienia i karmę, należy zwierzę obserwować, bo mogą się pojawić objawy alergii pokarmowej u psa. W takim przypadku konieczna będzie natychmiastowa zmiana diety. Zwykle alergie ujawniają się 3-4 tygodnie od momentu rozpoczęcia podawania karmy.
Tu ważna informacja dla opiekunów! Szczeniaki jedzą dużo i właściwie wszystko. Gdy pies staje się dorosły, zmniejsza się jego zapotrzebowanie na pokarm, a posiłki przyjmuje są rzadziej i w mniejszej ilości. Często dorosłe psy mające stały dostęp do karmy podchodzą do miski zjedzą jakąś porcję i odchodzą, bo zaspokoiły swój głód. Nie należy tego mylić z utratą apetytu.
Pamiętać również należy, że żołądek psa ma określoną objętość, a jego przepełnienie może skutkować wyrzuceniem niestrawionej treści pokarmowej. Szczególnie często zdarza się to u zwierząt po przejściach lub głodzonych. Takie psy pochłaniają wszystko, co mają w misce, jedzą szybko i łapczywie. Przyczyna takiego zachowania leży zwykle po stronie behawioralnej.

Dlaczego pies nie chce jeść?
Utrata apetytu – wówczas pies przyjmuje mniejsze dawki pokarmowe lub odmawia jedzenia w ogóle. Może ona być chwilowa, bo np. zwierzak zjadł coś, co mu zaszkodziło, wówczas brak łaknienia powinien przejść po 1 dniu. Natomiast jeśli pies nie ma ochoty na jedzenie dłużej, nieodzowna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Podobnie należy interpretować brak apetytu u kota.
Co robić gdy mój pies nie chce jeść i jest smutny? Najwłaściwsze będzie udanie się z pupilem do lekarza weterynarii. Takie zachowanie może być objawem choroby.
Pies nie chce jeść mokrej karmy – podstawowe przyczyny mogą być dwie. Albo zwierzę woli dietę suchą, albo konkretna karma mokra po prostu mu nie smakuje. Można spróbować zmienić karmę mokrą i podać inną. Natomiast jeśli pupil zdecydowanie woli suchą karmę, nie należy na siłę wmuszać w niego mokrej karmy. Ważne, żeby posiłek był dobrze zbilansowany, a karma sucha miała odpowiedni skład i była bogata w mięso (świeże czy suszone). Nie należy dać się zwieść napisom na opakowaniu „100% białka zwierzęcego”. Tu każdemu opiekunowi powinna zapalić się lampka, jaki komponent jest źródłem tego białka.
Stary pies nie chce jeść – zwierzęta, podobnie jak ludzie, z wiekiem po pierwsze tracą apetyt, po drugie mają mniejsze zapotrzebowanie na pokarm. Jest to związane z procesami zachodzącymi w starzejącym się organizmie. W związku z tym należy podawać psu karmy przeznaczone dla seniora, a jeśli samodzielnie przygotowywane są posiłki, trzeba ich skład dostosować do potrzeb pupila. Dieta dla starego psa powinna zawierać lekkostrawne białko oraz minerały wzmacniające kości. Bardzo ważne są również witaminy z grupy B oraz A, E i K poprawiające funkcjonowanie układu pokarmowego oraz odporność organizmu. Dawkę pokarmową powinno się suplementować chondroityną czy glukozaminą, które, jak wskazują badania naukowe, przyspieszają regenerację chrząstki stawowej oraz korzystnie wpływają na kości.
Pies nie ma apetytu i je trawę – takie zachowanie najczęściej jest konsekwencją zatrucia pokarmowego lub zalegania obcego ciała w przewodzie pokarmowym. Zwierzak instynktownie skubie trawę, próbując w ten sposób przeczyścić przewód pokarmowy. Jeśli w przewodzie pokarmowym pupila utkwiło ciało obce, może doprowadzić ono do niedrożności jelit. W tym przypadku należy się skonsultować z lekarzem weterynarii.
Pies nie chce jeść w upały – jest to sytuacja zupełnie normalna i nie należy się niepokoić. Większość zwierząt w upalne dni ogranicza ilość pobieranego pokarmu. Związane jest to z mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym, bo i mniej energii wydatkują na aktywność. W takie dni zwierzęta przede wszystkim dużo odpoczywają. Należy im zapewnić stały dostęp do czystej wody, a dietę nieco lżej strawną, uboższą w tłuszcze i węglowodany. Jeśli pies jest dorosły, dobrym rozwiązaniem będzie karmienie wieczorem, gdy upał zelży. Obserwacje zwierząt mających stały dostęp do karmy wykazały, że w upalne dni przystępują do jedzenia właśnie w godzinach, gdy temperatura spada.
Pies nie chce jeść rano – sytuacja taka nie powinna wzbudzać u opiekuna niepokoju. Często po obudzeniu zwierzęta nie mają apetytu. Można np. zmienić godzinę podawania porannej porcji na późniejszą. Jeśli pies je suchą karmę, należy ją zostawić w misce, gdy pupil zgłodnieje, na pewno ją zje. Trudniej jest, gdy zwierzak karmiony jest gotowanym jedzeniem bądź mokrą karmą. Oczywiście można je zostawić w misce, jednak zwierzak może nie mieć ochoty na obeschnięty posiłek, który jakiś czas leży.
Pies ze schroniska nie chce jeść – zdarza się, że adoptowany lub przygarnięty pies ma problemy z przyjmowaniem posiłków. Powodem może być stres związany ze zmianą otoczenia. Nowy opiekun musi być cierpliwy i zachęcić czworonoga dobrym jedzeniem i dużą dozą miłości. Należy też wykluczyć inne przyczyny. Często do domu trafia psiak z bagażem złych doświadczeń i zaburzeniami behawioralnymi. Wówczas należy skorzystać z porady dobrego behawiorysty. Przyczyny mogą być również zdrowotne. Teoretycznie adoptując psa, nowy opiekun powinien być poinformowany o stanie jego zdrowia. Nie zaszkodzi jednak udać się z pupilem do lekarza weterynarii i potwierdzić informacje.
Pies po operacji nie chce jeść – środki anestetyczne działają w taki sposób, że jakiś czas po ich zastosowaniu zwierzak może nie mieć ochoty na jedzenie. Jednak gdy trwa to dłużej niż 1 dzień, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Może zalecić np. podawanie specjalnych preparatów w formie zawiesiny dla psów w okresie rekonwalescencji.
Pasożyty – częsta przyczyna braku łaknienia lub biegunek i wymiotów u psa. Dlatego ważne jest odrobaczanie zwierząt.
Choroby jamy ustnej – zarówno osadzająca się płytka nazębna (kamień) powodująca zapalenia dziąseł i przyzębia, jak również zwykłe przeziębienie mogą prowadzić do braku apetytu i odmawiania jedzenia.
Choroby jelit – np. zapalenie jelit.
Zatrucia – zawsze powodują odmowę jedzenia. Przy ostrych należy natychmiast udać się z pupilem do lekarza weterynarii. W tym przypadku każda minuta zwłoki działa na niekorzyść zwierzaka.
Jak długo pies może nie jeść?
Odpowiedź na pytanie, jak długo pies może nie jeść, uzależniona jest od stanu fizjologicznego zwierzaka. Według prowadzonych badań zdrowy pies bez przyjmowania pokarmu może przeżyć ok. tygodnia. Inaczej sytuacja wygląda, gdy chory pies nie chce jeść. Tu szacuje się, że czas przeżycia to ok. 2-3 dni w zależności od stanu pupila.
Sytuacja, gdy pies nie je od tygodnia, jest niedopuszczalna. Po trwającej 1-2 dni głodówce pupila należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Jeszcze bardziej niebezpieczne jest, gdy pies nie je i nie pije. Wówczas w stosunkowo krótkim czasie może nastąpić odwodnienie organizmu. Dlatego jeśli opiekun zauważy, że psiak nie pije wody, natychmiast powinien skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Co zrobić gdy pies nie chce jeść?
Sposobów podawania jedzenia jest wiele, zatem co zrobić, gdy pies nie chce jeść?
Pies nie chce jeść psiego jedzenia – zdarza się, że pupil odmawia tego, co ma w misce, ale chętnie połyka kąski z talerza opiekuna. Jest sposób na oszukanie czworonoga. Należy postawić na stole dodatkowy talerz z karmą dla psa, a następnie podać psiakowi, stawiając na ziemi obok stołu. Jest duża szansa, że takie działanie pobudzi w zwierzęciu chęć do jedzenia.
Pies nie chce jeść mięsa – raczej każdy psiak lubi mięso i chętnie je zjada. Czasem jednak może się zdarzyć, że zwierzak nie lubi mięsa gotowanego albo surowego. Może też nie chcieć jeść jakiegoś konkretnego gatunku, np. jagnięciny czy wołowiny, bo woli kaczkę czy indyka. Podając mięso, należy dostosować formę oraz gatunek do upodobań smakowych pupila.
Pies nie chce jeść z miski – jeden piesek woli miskę ceramiczną, inny metalową, a jeszcze inny w ogóle nie chce jeść z miski. Co zrobić w takiej sytuacji? Czasem wystarczy suchą karmę wysypać na podłogę, a pupil się nią zainteresuje. W trudniejszych przypadkach można zastosować maty do lizania, kongo czy maty węchowe. Część karmy można psu podać podczas tresury, zabawy czy spacerów. Zawsze pamiętając o zasadzie, że w dzienną dawkę pokarmową należy wliczyć każdy podany zwierzakowi kęs mięsa czy brykiet suchej karmy i oczywiście wszystkie smakołyki. Przestrzec należy opiekunów przed przyzwyczajaniem psa do podawania całej dziennej porcji karmy z ręki, gdyż może to być przysłowiowy strzał w kolano. Jeśli pupil nauczy się, że jest karmiony przez opiekuna, może to konsekwentnie wykorzystywać w celu skupienia na sobie uwagi.
Czym karmić psa niejadka?
Zdarzają się wybitnie wybredni pupile, z którymi opiekunowie mają problemy żywieniowe, czym zatem karmić psa niejadka?
Gotowanie – decydując się na samodzielne przygotowywanie karmy dla psiaka, należy przede wszystkim ustalić, jakie produkty najbardziej lubi i chętnie je, biorąc oczywiście pod uwagę, co w ogóle może jeść pies. Najprościej zrobić listę. Wówczas będzie można skomponować odpowiednią dawkę, korzystając z komponentów chętnie jedzonych przez psiaka. Taką karmę można w razie potrzeby suplementować.
Karmy gotowe suche – pomocne przy wyborze marki suchej karmy czy konkretnej linii będą opinie internautów mających podobny problem, czyli psiaka niejadka. Jeśli opiekun zdecyduje się na jakąś karmę, powinien kupić małe opakowanie. Opiekując się yorkshire terierem, wystarczy 300g, przy dużych psach maksymalnie 1kg. Jeśli pupil niechętnie je karmę, należy przetestować inne smaki. Gdy to nie przyniesie spodziewanych efektów, można kupić inną karmę i postąpić w ten sam sposób. Dobrym rozwiązaniem będą próbki, jednak nie wszyscy producenci takowe dostarczają do punktów sprzedaży. Natomiast jeśli opiekun zdobędzie kilka takich próbek karm, najlepiej rozsypać je na podłodze w pewnej odległości od siebie i wybrać tę, którą pupil najchętniej je. Bywa też, że wielkość brykietów ma znaczenie dla zwierzaka, wówczas należy spróbować karm o różnej gramaturze. Czasem pies nie chce jeść suchej karmy. W takiej sytuacji można próbować przejść na mokrą.
Karmy gotowe mokre – często psy niejadki chętniej jedzą właśnie karmy mokre. Wybór należy przeprowadzić analogicznie, jak w przypadku karm suchych. Przy jedzeniu mokrym pojawia się dodatkowy parametr, jakim jest konsystencja. Jedne psiaki wolą kawałki mięsa w galarecie, inne w sosie, a jeszcze inne pasztety.
Jak podtuczyć psa niejadka? Najpierw należy sprawdzić, czy na pewno pupil wymaga podtuczenia. Wykonanie podstawowych badań zobrazuje opiekunowi czy pies ma jakieś niedobory związane z małą ilością przyjmowanego pokarmu. Ocenia się również tzw. BCS (body conditio score). Jest to ważne, bo opinia opiekuna jest zwykle subiektywna. Zatem jeśli obiektywnie pies wymaga podtuczenia, należy zapewnić zwierzakowi przede wszystkim jedzenie i smakołyki, które najbardziej lubi. Zwyczajnie trzeba psiakowi dogadzać.
Jaka karma dla psa? Zdecydowanie taka, którą będzie chętnie jadł i która zaspokoi zapotrzebowanie pokarmowe.