Wielu świeżo upieczonych opiekunów psów ma problem z dokonaniem wyboru, jak żywić swojego pupila. Jaka karma dla psa? Jak wybrać najlepszą karmę? Te pytania niejednokrotnie spędzają sen z powiek nawet doświadczonym opiekunom. Temat żywienia jest niesamowicie rozbudowany. W Internecie znajdziemy setki sprzecznych informacji. Specjaliści spierają się co do tego, jaka karma dla psa jest najkorzystniejsza. Na rynku dostępną mamy niezliczoną ich liczbę. Zaczynając od suchych, przez półwilgotne, aż po mokre. Z mięsem znanym z polskich stołów, jak drobiowe czy wołowe, przez nieco rzadziej spotykaną baraninę, aż do, zupełnie dla nas egzotycznego, mięsa ze strusia czy renifera. Poza tym mamy jeszcze całą gamę karm rybnych. Jak to wszystko ogarnąć?
Spis treści
Ogólne informacje przydatne przy wyborze karmy dla psa
Zacznijmy od pytania, co jedzą psy? Okazuje się, że, w przeciwieństwie do kotów, nie są one bezwzględnymi mięsożercami. W ich diecie poza mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego istotny jest również udział warzyw i dodatek owoców. Niepożądane jest jednak używanie tak zwanych „zapychaczy” w dużej ilości, co niestety jest powszechną praktyką w produkcji karmy, zwłaszcza suchej. Dlatego bez względu na to, na jaki rodzaj karmy się zdecydujemy, należy przeczytać jej skład.
Dobra karma dla psa będzie zawierała przewagę mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Niestety, prawo w naszym kraju dopuszcza zapisanie w składzie tylko ogólnej nazwy grup produktów użytych do produkcji karmy, na przykład „produkty pochodzenia zwierzęcego”, „produkty pochodzenia roślinnego”. Im bardziej szczegółowy jest skład, tym lepiej. Znaczy to, że producent nie ma nic do ukrycia. Warto też zwrócić uwagę, czy podana jest sucha masa mięsa, czy mięso świeże. Mięso świeże może zawierać nawet 70% wody, w związku z czym jego realny procentowy udział w składzie karmy suchej jest znacznie niższy niż ten zadeklarowany na opakowaniu.
To, ile powinny jeść psy, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, rasa, stan zdrowia czy ilość aktywności. Gotowe karmy zawsze mają załączone tabelki, dzięki którym możemy określić, od jakiej dawki zacząć. Wartość tabelki jest jednak jedynie punktem wyjściowym. Należy także obserwować psa i zwiększyć lub zmniejszyć mu dawkę w razie potrzeby.
Jaka karma dla psów ras olbrzymich?
Właściciele dużych psów stają przed dylematem, jaka karma dla psów ras olbrzymich będzie odpowiednia. Na pewno ważne jest, aby wybrać taką, która dedykowana jest właśnie dla takiej rasy, ponieważ będzie ona inaczej zbilansowana niż – przykładowo – karma dla jamnika. Odpowiednie żywienie jest szczególnie ważne w przypadku ras dużych i olbrzymich, gdyż charakteryzują się one zwykle słabszym zdrowiem i mają większe zapotrzebowanie na składniki mineralne. Często, ze względu na koszty wyżywienia, opiekunowie decydują się w tym wypadku na karmę suchą. Czasami na takiej diecie zdarza się na spacerze, że pies je kupy. Jest to dla nas istotna informacja, mogąca świadczyć o tym, że w diecie naszego psa brakuje probiotyków. Karma sucha w procesie produkcji zostaje mocno wyjałowiona. Dzięki temu zwiększa się jej data przydatności, ale dieta naszego pupila jest mniej bogata. Nie powinniśmy jednak samodzielnie stwierdzać wyjałowienia przewodu pokarmowego u naszego pupila. Suplementację powinien zlecić lekarz weterynarii.
Jaka karma dla małego psa?
Jak już zauważyliśmy, zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie różne u psów różnej wielkości. Jaka karma dla małego psa będzie najlepsza? N apewno taka, którą z łatwością zje. To zdanie może brzmieć absurdalnie, jednak prawda jest taka, że granulat przeciętnej wielkości jest zwyczajnie za duży dla małego psa. Nawet jeśli zjada go, ale nie rozgryza dokładnie, tylko połyka duże kawałki, trawienie będzie utrudnione, a przyswajalność składników odżywczych ograniczona. Dlatego dobre karmy dla psa rasy małej, poza odpowiednim zbilansowaniem, będą miały adekwatną do jego rozmiaru wielkość. Jeśli karmimy karmą mokrą o zwartej konsystencji, warto jest ją rozdrobnić lub pokroić przed podaniem pupilowi.
Jaka karma dla szczeniaka?
W okresie dojrzewania prawidłowe żywienie jest szalenie ważne. Niedobory w okresie rozwoju mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne i rzutować na całe późniejsze życie. Przykładowo, jaka karma dla 5 miesięcznego psa będzie najlepszym wyborem? Na pewno taka, która jest dedykowana szczeniętom. W tym wypadku ważne jest również, jaka jest docelowa masa ciała psa. Jeśli mamy psa rasowego, jest to względnie proste do oszacowania. Gorzej ma się sprawa w przypadku adopciaków czy kundelków, których ojca (a czasem nawet matki) nie znamy. Wtedy najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który pomoże nam oszacować docelową masę ciała psa. Ważne jest, aby w tym wieku unikać karm dla psów dorosłych, gdyż mają one inaczej zbilansowaną ilość wapnia i fosforu. Wzajemny stosunek tych dwóch pierwiastków w diecie jest kluczową kwestią w prawidłowym rozwoju kośćca szybko rosnącego szczenięcia.
Jaka karma dla rocznego psa?
Może pojawić się także pytanie, jaka karma dla rocznego psa? To jeszcze szczeniak, czy już pies dorosły? Ogólna zasada jest taka, że psy ras małych dojrzewają wcześniej, i w tym wieku są już prawie dorosłe. Psy ras dużych dojrzewają znacznie wolniej, dlatego warto traktować je jeszcze jako dzieci. Istotne jest również zapoznanie się z informacjami producenta karmy. Z młodym psem zwykle ćwiczymy różne rzeczy, na przykład popularny ostatnio nosework. Zdarza się, że potrzebujemy zacząć podawać jedzenie jako nagrodę. Można wtedy część dziennej dawki podać w treningu, zamiast w misce. Jeśli jednak to się nie sprawdzi, bo na przykład to jedzenie będzie zbyt mało atrakcyjne, należy wybrać inny smakołyk i nieco zmniejszyć dawkę karmy. Dzięki temu zapobiegniemy niebezpiecznej otyłości u naszego pupila.
Jaka karma dla psa seniora?
Nawet doświadczeni psiarze w pewnym momencie stają przed dylematem, jaka karma dla psa seniora będzie najbardziej odpowiednia? Wiek psa jest istotnym kryterium w wyborze karmy. Nawet jeśli całe życie żywiliśmy psa jednym rodzajem suchej karmy, może okazać się, że na starość będzie potrzebował bardziej miękkiego pożywienia. Poza tym osłabiony organizm będzie bardziej narażony na niedobory. W tym wypadku dobrze sprawdzą się karmy dedykowane psim seniorom, specjalnie zbilansowane pod kątem ich potrzeb. Jeśli nasz pies cierpi na jakieś choroby, przydatna może być także specjalistyczna karma z recepturą wspierającą leczenie danej dolegliwości.
Często zdarza się także, że pies na starość, gdy zwalnia mu metabolizm i rusza się mniej – tyje. Otyłość jest niebezpieczną chorobą, zwłaszcza w podeszłym wieku. Odchudzanie psa powinno przebiegać stopniowo. Przydatna w tym wypadku może okazać się specjalistyczna karma, zawierająca mniej tłuszczu i kalorii. Zawsze musimy jednak pamiętać, aby nową karmę wprowadzać powoli i stopniowo.
Co natomiast zrobić w wypadku gdy nasz pies, wręcz przeciwnie, odmawia jedzenia? Jaka karma dla psa niejadka sprawdzi się najlepiej? Zapewne mokra i… smaczna. Możemy wesprzeć się także dodatkiem olei roślinnych lub rybnych zawierających dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (NKKT). Ich dodatek w diecie będzie działał korzystnie, a także zwiększy smakowitość posiłku. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością. Może to doprowadzić do biegunki.
Jaka karma dla psa ze schroniska?
Wiemy już, jaka karma dla starego psa będzie odpowiednia. A co w wypadku, gdy nasz pupil jest ze schroniska? Jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza? Musimy zastanowić się nad faktami takimi jak: masa ciała, wiek, stan zdrowia i ilość aktywności. W zależności od tego dobierzemy odpowiednią karmę dla naszego pupila, podobnie jak w przypadku psów rasowych od hodowcy. Jeśli natomiast chcemy wysłać karmę do schroniska, lepiej kupić mniej karmy lepszej jakości niż dużo byle jakiej. Zwłaszcza psy z trudną historią i zaburzeniami żywienia potrzebują dobrego odżywiania, aby dojść do siebie i w możliwie najlepszym stanie trafić do nowego domu.
Ile kosztuje karma dla psa?
To, ile kosztuje karma dla psa, będzie zależało od tego, jaki jej rodzaj i markę wybierzemy. Jedno jest pewne – nie warto na tej kwestii oszczędzać. Dobre żywienie to dobre samopoczucie i podstawa zdrowia naszego pupila. Jeśli widzimy na przykład, że pies je trawę, może to świadczyć o problemach żołądkowych. Jeżeli następnie dochodzi do wymiotów, mamy pewność, że cos jest nie tak. Może to być jednak również strategia radzenia sobie ze stresem. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim to zachowanie występuje. Jeśli jednak podejrzewamy, że jest to wina złego samopoczucia, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli lekarz wykluczy wystąpienie infekcji czy innej nieprawidłowości, a zachowanie powtarza się, należy rozważyć zmianę sposobu żywienia. Tak czy inaczej, odpowiednie żywienie to inwestycja w zdrowie naszego podopiecznego. Ważniejszy jest zakup dobrej jakości karmy niż modnych akcesoriów czy kolejnej zabawki.
Odpowiedź na pytanie, jaka jest dobra karma dla psa, jest zaskakująco prosta. Najważniejsze jest, aby miała dobry skład, była smaczna i odpowiednio zbilansowana do potrzeb i stanu fizjologicznego naszego pupila. A po czym poznać, czy karma jest smaczna? Odpowiedź na to pytanie jest jeszcze prostsza. Jeśli nasz pupil zajada tak, że aż mu się uszy trzęsą, raczej nie ma obaw że mu nie smakuje. Jeśli zaś krąży wokół miski, a jedzenie stoi nietknięte przez pół dnia, warto pomyśleć o zmianie.