Co jedzą ślimaki? To ważne pytanie, ponieważ przed podjęciem się opieki nad nowym zwierzęciem, należy poznać jego wymagania, zwyczaje oraz zaznajomić się z najczęściej występującymi problemami w hodowli. Jeśli naszym wymarzonym pupilem jest właśnie to zwierzę, warto zastanowić się, co jedzą ślimaki, i co jest dla nich najzdrowszym pokarmem. W zależności od gatunku i trybu życia ich dieta może znacząco się od siebie różnić.
Ślimaki lądowe często spotykamy w ogrodach i parkach. Tym, co ślimaki jedzą najchętniej, jest zatem pokarm roślinny. Liście czy kwiaty gatunków takich jak aksamitka, kapusta i sałata to dla nich prawdziwe przysmaki. Mowa tu oczywiście o tym, co jedzą ślimaki polne. Wolno żyjące spożywają również martwą materię organiczną zawierającą rozkładające się szczątki roślinne i zwierzęce. Odnosząc się do tego, co jedza slimaki, można uznać, że są to zwierzęta wszystkożerne. Tak faktycznie jest w większości przypadków, jednak w tej grupie zwierząt występują także drapieżniki czy pasożyty.
Spis treści
Co lubią jeść ślimaki?
Ślimaki morskie jedzą rośliny wodne, wodorosty i glony. Rafy koralowe są środowiskiem zamieszkiwanym przez drapieżne ślimaki. Co jedzą mięczaki charakteryzujące się umiejętnością czatowania na ofiarę w ukryciu lub aktywnie jej poszukujące? Należące do rodziny stożków są jadowite, co wykorzystują do polowania na drobne ryby, inne ślimaki i małże. Sparaliżowana toksyczną substancją ofiara natychmiast traci zdolność do ucieczki i staje się pokarmem.
Najpopularniejszymi gatunkami słodkowodnymi utrzymywanymi w hodowlach są ślimaki świderki, neritiny czy tzw. “Helenki”. Tym, co lubią jeść ślimaki Helenki, jest to, co zostaje przyniesione do akwarium zupełnie przypadkowo. Umieszczone w akwarium nowe rośliny mogą mieć na sobie inne, szkodliwe dla roślin ślimaki – rozdętki i zatoczki. Intensywne rozmnażanie ślimaków niepożądanych w akwarium mogą powstrzymać żywiące się nimi Helenki. Oprócz tego pełnią w zbiornikach rolę sanitarną, pomagając usuwać szczątki martwych zwierząt. Równie pożyteczne dla akwarystów są świderki. Żyją na dnie zbiornika i jedzą odchody ryb oraz resztki organiczne, oczyszczając i dotleniając najniższą strefę akwarium.
Ślimaki lądowe jedzą zarówno świeże, jak i rozkładające się rośliny. Nie stronią także od nasion, glonów, grzybów, a nawet kory drzew. Niektóre gatunki polują na owady, inne ślimaki czy robaki. W zależności od tego, co jedzą ślimaki, ich układ pokarmowy może być różnie zbudowany. Organem, który ułatwia tym zwierzętom pobieranie i rozdrabnianie pokarmu, jest tzw. tarka – powierzchnia w ich gardzieli pokryta chitynowymi ząbkami. Posiadanie tarki łączy wszystkich przedstawicieli ślimaków lądowych. Wodne ślimaki drapieżne odżywiają się w zupełnie inny sposób. Przebijają ciało ofiary ostro zakończoną ssawką, a następnie pobierają przez nią pożywne wnętrzności.
Co jedzą ślimaki ze skorupą?
Często spotykane w hodowlach są ślimaki afrykańskie z rodzaju Achatina. Terrarystyka i jej rozwój pozwalają na zakup rozmaitych odmian tych mięczaków. Dieta tych zwierząt kojarzyć się może z tym, co jedzą żółwie – zwierzęta równie powolne i posiadające skorupę. Co jedzą ślimaki ze skorupą? Najlepiej karmić je pokarmem urozmaiconym, wysokiej jakości oraz bogatym w witaminy i minerały. Tym, co jedzą ślimaki lądowe pochodzące z Afryki, są owoce, np. jabłka, brzoskwinie, banany, melony czy arbuzy; warzywa, np. cukinie, dynie, pomidory i papryki, a także świeże zioła. Z domowego ogródka można zebrać melisę, bazylię, rumianek, pokrzywę i miętę, które stanowią doskonałe urozmaicenie diety. Bardzo ważnym elementem żywienia tych zwierząt jest białko. Mogą je one pozyskać, jedząc płatkowany pokarm dla rybek, gotowane jajko lub płatki owsiane. Aby mięczaki mogły zdrowo rosnąć, powiększając jednocześnie swoją muszlę, muszą mieć dostęp do źródła wapnia. Świetnie nada się do tego dostępna w sklepach sepia.
Świeżą wodę dostarczamy ślimakom poprzez regularne zraszanie terrarium i utrzymywanie w nim wysokiej wilgotności. Wysoka wilgotność nie sprzyja długiemu utrzymywaniu się świeżości pokarmu. Aby zapobiec rozwojowi pleśni na pokarmie, wszystkie posiłki należy umieszczać na podstawce lub w misce. Uchroni to pokarm przed bezpośrednim kontaktem z wilgotnym podłożem, na którym szybko by się zepsuł.
Co jedzą ślimaki bez skorupy?
Wśród ślimaków bez skorupy wyróżnić można pospolite śliniki i pomrowy. Ogrodnicy, chcąc pozbyć się ich ze swoich grządek, używają sprytnych sposobów na wabienie ich do pułapek. Wykorzystują do tego piwo. Piwo jest dla nich bardzo kuszącym napojem. Zwabione nim zwierzęta wchodzą do misek z płynem i toną.
Unikatowymi zwierzętami utrzymywanymi przez terrarystów są ślimaki bez skorupy. Co jedzą i czy ich dieta różni się od tej dla ślimaków posiadających skorupę? Ślimak naleśnikowy, znany szerzej jako “pancake slug”, odżywia się owocami i warzywami, zupełnie tak jak olbrzymie ślimaki afrykańskie. Ma również zapotrzebowanie na białko, które może zostać zaspokojone przez podawanie rozmoczonej karmy dla psa czy kota, mięsa lub osesków mysich. Ciekawym faktem jest to, jak długo żyje ślimak naleśnikowy. W przeciwieństwie do żyjących nawet 10 lat ślimaków afrykańskich, ten nagi dożywa jedynie 3 lat.