Co jedzą żółwie? Pytanie jest bardzo proste, jednak odpowiedź na nie do najprostszych nie należy. Na świecie występuje bardzo wiele ich gatunków. Każdy z nich zamieszkuje ściśle określone środowisko. W dużej mierze to właśnie ono dyktuje dietę tych zwierząt. Ponadto od długości pór roku, a także temperatur będzie zależało, co żółwie jedzą.
W zależności od uwarunkowań klimatycznych zwierzę będzie zapadało w stan hibernacji (snu „zimowego”, w niskiej temperaturze) czy estywacji (snu „letniego”, w wysokiej temperaturze). To czy i kiedy zwierzę zapadnie w sen, ma również wpływ na to, co je żółw. Są one z reguły wszystkożerne, jednak warunki, w których przyszło im żyć, przyczyniły się do ukształtowania specyficznych preferencji żywieniowych. W ten sposób możemy wyróżnić takie osobniki, które żywią się właściwie wyłącznie wegetariańsko (na przykład popularny żółw stepowy), bardziej mięsożerne (głównie wodne), oraz takie, których dieta faktycznie jest mieszana (charakterystyczna dla osobników wodno lądowych). Dlatego przyglądając się naturalnemu środowisku życia, możemy dowiedzieć się, czym karmić żółwia.
Spis treści
Co jedzą żółwie lądowe?
Najczęściej występującym w polskich domach gatunkiem żółwia lądowego jest grecki i stepowy. Podstawą ich diety są, jak już wiemy, rośliny. Warto zwrócić uwagę, że w naturalnych warunkach pora roku ma duży wpływ na to, co jedzą żółwie. Na wiosnę najpierw pojawiają się duże ilości świeżych i soczystych liści, później kwiaty. W lecie rośliny są już starsze, część z nich przestaje kwitnąć, po to by w trakcie jesieni powoli uschnąć. Dzięki temu zwierzęta te są przystosowane do jedzenia różnego rodzaju pokarmów – zarówno świeżych, soczystych, jak i suchych. Dlatego wysoko zróżnicowana dieta jest dla nich bardzo ważna.
Co jedzą żółwie wodno lądowe?
Na początek spróbujmy przyjrzeć się żółwiowi błotnemu. Jest on jedynym przedstawicielem osobników naturalnie występujących w naszym kraju. Co jedzą żółwie błotne? Wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu i nadaje się do zjedzenia. Zaczynając od wszelkiego rodzaju traw, przez zioła, kwiaty, a okazjonalnie również spady owoców, jeśli uda im się na takie natrafić, kończąc na owadach, ślimakach, dżdżownicach, larwach, żabach, kijankach itd. Dzięki temu wiemy już, co je żółw wodno-lądowy, gdyż właśnie do tego typu zaliczają się te błotne. Do tej rodziny zalicza się również często spotykany w domowych hodowlach żółw wodno-lądowy żółtolicy. Karmienie żółwia czerwonolicego, będącego bliskim kuzynem wspomnianego żółtolicego, również będzie przebiegać podobnie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, karmienie żółwia wodno lądowego różnego rodzajami rybkami również będzie dobrym rozwiązaniem. W naturze zjadają je bardzo chętnie, jeśli tylko uda się im je upolować.
Czym karmić żółwia wodnego?
Środowisko naturalnego występowania ma oczywisty wpływ na to, co jedzą żółwie wodne. Dlatego zamiast owadów czy dżdżownic należy zapewnić dostęp do ryb, krewetek, kalmarów, a nawet małży. Ważnym dodatkiem będą tu również rośliny wodne. Karmienie żółwia wodnego wydaje się być łatwiejsze od karmienia tego lądowego, potrzebującego rozmaitych roślin, których pozyskanie może okazać się trudne. Należy pamiętać, że karmienie takiego zwierzęcia powinno odbywać się w wodzie.
Co jedzą żółwie domowe?
Wiemy już, co jedzą żółwie czerwonolice i złotolice, skupmy się teraz na zebraniu informacji o tych domowych. Ile kosztuje żółw? Sam zakup jest dopiero początkiem wydatków. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych w sklepach zoologicznych, jednak kupowanie zwierzęcia o niewiadomym pochodzeniu jest ryzykowne. Dlatego lepiej już na początku zainwestować w sprawdzoną hodowlę. Dzięki temu mamy większe prawdopodobieństwo, że nasz pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Dodatkowo doświadczony hodowca będzie nieocenionym wsparciem w rozpoczęciu opieki nad nowym zwierzakiem. Żółwiem domowym możemy nazwać każdego, który z nami mieszka, dlatego znów – aby wiedzieć, czym karmić żółwia, należy zadać sobie pytanie, w jakim środowisku występuje.
Na początku artykułu zostało wspomniane, czym karmić żółwia wodno lądowego. Zwykle nie jesteśmy w stanie zapewnić mu kilkugodzinnego wypasu na łące czy pływania po mokradłach. Możemy jednak zdobyć rozmaite rośliny, które mógłby sam znaleźć. Przykładowo mogą to być różnego rodzaju trawy, babka lancetowata, mniszek lekarski, stokrotka i tym podobne. Dobrą opcją jest także prowadzenie własnego „ogródka”, w którym możemy posadzić na przykład koperek, hibiskus, nagietek i wiele innych. Dobrym uzupełnieniem diety może okazać się sianko łąkowe i susze ziołowe, na przykład z rumianku czy pokrzywy.
Jeśli zastanawiamy się, czym karmić żółwia wodno lądowego, najlepiej udać się do sklepu zoologicznego. Znajdziemy tam szeroki wybór owadów, ślimaków czy rybek, które możemy nawet hodować samodzielnie w domu. Ale co jedzą ślimaki? Co jedzą patyczaki, które są jednymi z najczęściej hodowanych na pokarm owadów? Zwierzęta te żywią się zwykle roślinami, więc sezonowo pozyskanie jedzenia dla nich nie będzie kłopotem. W pozostałych porach roku można wspomóc się domowym „ogródkiem”, lub kupować gotowe produkty w sklepie zoologicznym. Należy również zapewnić mu odpowiednie rośliny wodne, takie jak na przykład moczarka, rzęsa wodna, kabomba i tym podobne. Karmienie żółwi wodno lądowych żywym pokarmem jest nieco kontrowersyjne. Oczywiście dla samego zwierzęcia jest to świetna opcja. Jednak wpuszczając do akwaterrarium rybki, zabieramy im szansę obronienia się przed drapieżnikiem. W naturze zdobycie żywego pokarmu wymaga zdolności łowieckich drapieżnika, a ofiara dzięki szybkości i sprytowi ma szansę uchronić się przed śmiercią. Dla niektórych osób może być to nieakceptowalne, w dodatku nie każdy żółw wychowany w niewoli będzie zainteresowany polowaniem. Wtedy z pomocą przychodzą nam gotowe, mrożone lub suszone produkty.
Czego unikać w diecie żółwia?
Zostało omówione, co jedzą żółwie wodne domowe, natomiast pozostaje pytanie, czym ich nie karmić? Należy unikać podawania w dużych ilościach sałaty, kapusty, szpinaku i pokrewnych im roślin, gdyż hamują wchłanianie niezbędnego w diecie tego zwierzęcia wapnia. Ponadto niektóre rośliny, takie jak np. bukszpan, szparag czy awokado, mogą być dla niego trujące. Również warzywa i owoce nie są najlepszym wyborem, ponieważ zawierają duże ilości węglowodanów.
Nie należy także podawać mięsa ssaków (w szczególności czerwonego),ani specjalnie przygotowanych filetów. Samo mięso nie posiada wszystkich składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrej kondycji żółwia. Co więcej, zbyt duża ilość białka w diecie może prowadzić do nadmiernego obciążenia nerek i otyłości. Dlatego równie ważne są części takie jak głowa czy szkielet. Zawierają one duże ilości wapnia, niezbędnego do utrzymania dobrej kondycji tego zwierzęcia. Karmienie żółwia samodzielnie, mimo oczywistych plusów, niesie za sobą również pewne ryzyko – głównie niedoborów. Wodno lądowy żółw ma szansę zdobyć wapń na przykład z rybek podawanych w całości, jednak gorzej wygląda sprawa z osobnikami na diecie wegetariańskiej.
Dlatego zawsze dietę opartą na naturalnych składnikach należy dodatkowo suplementować, przede wszystkim wapniem. Dużą rolę w żywieniu pełni również odpowiednie naświetlenie. Do syntezy witaminy D3 niezbędne jest promieniowanie UV-B. Bez tej witaminy, choćbyśmy podali ogromną ilość wapnia, nie będzie on odpowiednio przyswajany. Istotna jest również zawartość fosforu w diecie, on jednak jest łatwo przyswajalny z roślin. Należy również zadbać o pozostałe makro i mikroelementy, podając preparat multiwitaminowy. Przed rozpoczęciem suplementacji najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem weterynarii, specjalizującym się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Dobierze on odpowiedni preparat i jego dawkowanie.
Zatem nieprawidłowe żywienie i brak odpowiedniej suplementacji mają ogromny wpływ na długość życia żółwia. Może to prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, takich jak MBD (metaboliczna choroba kośćca) czy dysplazje stawów i wiele innych. Tematu żywienia żółwi nie sposób wystarczająco zgłębić w jednym artykule, dlatego warto szukać informacji w różnych źródłach, a także obserwować swoje zwierzę, aby zapewnić mu optymalne warunki żywieniowe.