Niektórzy z Was zastanawiali się pewnie, jak wyglądają zęby żółwia – czy żółwie mają zęby? Historie o pogryzieniach krążą wśród miłośników tych zwierząt, skłaniając do zastanowienia nad anatomią pyska tych niesamowitych gadów.
Spis treści
Czy żółwie mają zęby?
Wśród całego rzędu żółwi żaden z około 350 gatunków żyjących obecnie na świecie nie posiada zębów. W długiej historii ewolucji można jednak odnaleźć prehistoryczne żółwie, które posiadały niewielkie zęby. Jednym z wymarłych gatunków żyjących w Późnym Triasie jest Proganochelys quenstedti – to właśnie on wykształcił proste, homodontyczne (wszystkie o podobnym kształcie i wielkości) zęby. Innym przypadkiem, kiedy u tego zwierzęcia można zaobserwować przypominającą ząb strukturę, jest moment wykluwania się małego gada z jaja. U zwierzęcia występuje wtedy pojedynczy, rogowy ząb jajowy, który służy do przebicia skorupy i wydostania się z wnętrza jaja. Niedługo po wykluciu się ząb odpada.
W jaki sposób współcześnie żyjące żółwie pobierają pokarm? Ich otwór gębowy zakończony jest dziobem. Dziób ten przypomina nieco ten ptasi i różni się wyglądem w zależności od tego, z jakich pokarmów składa się dieta danego gatunku. Morski żółw zielony posiada w pysku ząbkowane krawędzie biegnące wzdłuż wewnętrznej strony dzioba. Prowizoryczne zęby żółwia zielonego służą np. do zeskrobywania glonów z twardych powierzchni w oceanie lub do zrywania traw morskich, którymi gatunek ten się żywi. Odpowiadając zatem na pytanie, czy żółw ma zęby – nie, natomiast może posiadać struktury, które je naśladują.
Jeśli mamy w domu żółwie, karmienie ich może dostarczyć nam wielu ciekawych obserwacji. Z pewnością szybko uda nam się zauważyć, że żółwie nie przeżuwają pokarmu. W przełykaniu pomagają im gruczoły ślinowe, których wydzielina, ślina, nadaje pożywieniu dodatkowej wilgotności i ułatwia przesuwanie treści przez układ pokarmowy.
Jak wyglądają dzioby żółwi?
Wiemy już, jak wyglądały zęby żółwia żyjącego bardzo dawno temu i znamy odpowiedź na pytanie, czy żółwie mają zęby. Czas, by dowiedzieć się więcej na temat silnych dziobów tych zwierząt:
- Mięsożerne gatunki potrzebują dzioba, którego krawędzie będą na tyle ostre, by odrywać kawałki mięsa. Ważna jest tutaj również siła szczęk, ponieważ niektóre żółwie żywią się np. małżami skrytymi w twardej, dwuklapowej muszli. Jedne z najsilniejszych szczęk w królestwie zwierząt rozwinął żółw sępi. Siła nacisku jego szczęk wynosi aż 75 kg/cm2. Górna część jego dzioba jest zagięta hakowato, co ułatwia wgryzanie się w ciało ofiary.
- Roślinożerne żółwie, których pokarmem są najczęściej warzywa, owoce i różnego rodzaju zielone części roślin, nie potrzebują bardzo ostrych dziobów. Ważne jednak, aby były one silne i zdolne do przecinania tkanek roślinnych. Żeby poradzić sobie z twardszymi elementami pokarmu, niektóre żółwie roślinożerne mają na krawędziach dzioba drobne wypustki.
- Żółwie wszystkożerne wykształciły dziób, który sprawdza się w najróżniejszych sytuacjach – jest wykorzystywany zarówno do pobierania pokarmu roślinnego, jak i zwierzęcego.
Rogowy dziób rośnie przez całą długość życia żółwi. Warto pamiętać, że raz na jakiś czas nasz podopieczny może potrzebować pomocy weterynarza w przywróceniu dzioba do odpowiedniego kształtu. Zbyt długi, przerośnięty dziób uniemożliwia zwierzęciu pobieranie pokarmu. Jeśli dopiero zastanawiamy się nad zwierzęciem domowym i zainteresował nas żółw, cena samego zwierzaka do dopiero początek wydatków. Dokładnie tak jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, zachęcamy do zgromadzenia jak najszerszej możliwej wiedzy na temat danego gatunku. Dopiero później można się zastanawiać, czy podołamy jego potrzebom.