Wiewiórki to urocze stworzenia żyjące tuż obok nas. Można je spotkać w lasach i parkach, a nawet ogrodach. Często widzimy, jak skaczą po drzewach. Wiemy też, że mieszkają w dziuplach. A co je wiewiórka? Zwykle kojarzymy ją z orzechem w łapkach. Zresztą całkiem słusznie. Jej dieta jest jednak o wiele bardziej zróżnicowana. Poniżej wyjaśniamy, co jedzą wiewiórki i czy można dokarmiać je zimą.
Spis treści
Czym żywią się wiewiórki?
Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas widział kiedyś wiewiórkę. To malutkie i zwinne zwierzątko znają zresztą już małe dzieci. To w końcu częsty bohater bajek dla najmłodszych. Na żywo te urocze stworzenia spotykamy zwykle w lesie. Tymczasem okazuje się, że nasza wiedza na ich temat jest dość ograniczona. Przykładowo kojarzymy, że jedzą orzeszki i żołędzie. Ale czy wiemy, czym żywią się wiewiórki jeszcze?
Niektórzy mogą być bardzo zdziwieni. Dieta tych małych zwierzątek o dużych ogonach jest bowiem bardzo urozmaicona. Co więcej, ich jadłospis może być ciągle inny. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie pożywienie znajdą danego dnia.
Wiewiórki bardzo często zjadają nasiona drzew i krzewów, np. sosny, modrzewia, świerku. Chętnie wybierają orzeszki grabowe i bukowe, kasztany, szyszki oraz żołędzie. Lubią nasiona słonecznika i pestki dyni. Żywią się korą i gałązkami krzewów i drzew.
Nie pogardzą również owocami. A jakie owoce jedzą wiewiórki?
Wiśnie, truskawki, maliny, czereśnie, jeżyny i borówki. Same pyszności! Pewnym zaskoczeniem może być to, że bardzo lubią też grzyby. Zwykle wybierają jednak te niejadalne dla ludzi, rosnące pod korą czy ściółką. Orzechy laskowe i włoskie to – rzecz jasna – ich wielki przysmak.
A i to wciąż nie wszystko! W takim razie co lubią jeść wiewiórki jeszcze?
Chętnie zjadają owady (np. świerszcze, chrząszcze) oraz ich jaja i larwy. Czasem obgryzają kości i poroża. Co ciekawe, niekiedy potrafią skusić się na ptasie jaja, a nawet pisklęta. Chyba nietrudno się domyślić, jak je zdobywają.
Co gromadzi wiewiórka na zimę?
Wiewiórki to dzikie zwierzęta, które nie zapadają w sen zimowy. Ich aktywność zimą jednak wyraźnie spada. Poza tym dostęp do pożywienia o tej porze roku może być utrudniony. Stąd też potrzeba robienia zapasów. Zgromadzone późnym latem i jesienią pokarmy decydują więc o tym, co wiewiórki jedzą w zimie.
To na pewno rozmaite nasiona i szyszki, a także grzyby. W ich spiżarni zwykle nie brakuje też pysznych orzechów oraz żołędzi. Zimą jedzą także owady i ptasie jaja. Oczywiście najcenniejszy jest pokarm o dużej wartości odżywczej i długim terminie przechowywania.
Warto też wiedzieć, że to, co gromadzi wiewiórka na zimę, stanowi potem przedmiot jej dużej troski. Te sprytne zwierzątka bardzo starannie chowają zdobyte pożywienie. Co ciekawe, nie przechowują wszystkiego w jednym miejscu. Stawiają na rozproszone kryjówki. Swoje zdobycze ukrywają więc w dziuplach, koronach drzew, a także pod ściółką i w ziemi.
Jak dokarmiać wiewiórki?
Kiedy wiemy już, czym żywią się wiewiórki, czas dowiedzieć się, w jaki sposób można pomóc im w zdobyciu pożywienia. Zasadniczo nie ma bowiem przeciwwskazań, aby je dokarmiać. Ważne jest przy tym, żeby robić to wyłącznie zimą i wczesną wiosną. W tym czasie zwierzęta mogą mieć bowiem trudności ze zdobyciem jedzenia, zwłaszcza kiedy warunki zimowe są niełatwe.
Warto też wiedzieć, że te małe urocze stworzenia mają czasami krótką pamięć. Tym samym zapominają, gdzie ukryły swoje pieczołowicie gromadzone (ale rozproszone) zapasy. Zresztą nawet największe zasoby mogą się kiedyś skończyć. Dlatego też tak ważna jest wiedza, jak dokarmiać wiewiórki, jeśli już się na to zdecydujemy.
Co ważne, nie należy robić tego latem i późną wiosną, aby nie zakłócać naturalnych, instynktowych zachowań zwierząt. Wstrzymajmy się z tym więc także wczesną jesienią. Zapewnianie pożywienia w tym czasie może bowiem sprawić, że wiewiórki przywykną do zbyt łatwego dostępu do niego. Zresztą zimą również trzeba pod tym względem zachować umiar. Dokarmianie to – jak wskazuje sama nazwa – dostarczanie dodatkowego (!) jedzenia, którego brakuje (!). Pamiętajmy więc, by robić to sporadycznie i z rozsądkiem.
Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj zapewnianego im pokarmu. Wiemy już przecież, co jedzą wiewiórki. Wiemy więc, że na liście ich smakołyków nie znajduje się z pewnością żywność przeznaczona dla ludzi. Zrezygnujmy więc z podrzucania im pieczywa czy solonych przekąsek.
Dobrym wyborem będą czyste orzechy, ziarna, nasiona. Można też zaserwować im warzywa i owoce. Na przykład jabłka, marchew, brokuły. W sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne, gotowe karmy dla wiewiórek.
Pamiętajmy także o zachowaniu bezpiecznej odległości podczas dokarmiania. Nie wolno dotykać zwierząt ani próbować ich łapać. Karmniki dla wiewiórek najlepiej też stawiać w spokojnych, bezpiecznych miejscach niedostępnych dla innych zwierząt.