Szynszyla to piękne, choć nieco niesforne zwierzątko. Z całą pewnością nie brakuje mu jednak uroku. Jej gęste i niesamowicie miękkie futerko jest śliczne i bardzo miłe w dotyku. Gryzoń jest przy tym łagodny i przyjazny. Ale czy wymaga jakiejś specjalnej opieki? Jak należy o niego dbać i czym karmić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej. Podajemy także orientacyjną cenę szynszyli.
Spis treści
Jak wygląda szynszyla?
Szynszyla to ssak z rodziny szynszylowatych. A także jeden z najchętniej hodowanych w domu gryzoni (choć może nie jest aż tak popularny jak – przykładowo – chomik). Jest to gryzoń o okrągłej budowie ciała. Ma niezwykle miękkie i gęste futerko, bardzo zresztą przyjemne w dotyku. Jej ogon jest dość długi i puchaty, a uszy spore i sterczące. Na pyszczku zwierzątka wyraźnie widoczne są duże oczy, które patrzą bystro i przenikliwie. Waga gryzonia to średnio 400-500 gramów. Długość jego ciała wynosi zwykle 22-38 cm. Najczęściej występuje jako szaroniebieska (srebrzysta).
Być może zastanawiasz się więc, jak wyglądają szynszyle w innym ubarwieniu. Co ciekawe, futerko gryzonia może mieć barwę białą, czarną, beżową, a nawet fioletową i złotą.
Gdzie żyją szynszyle?
Szynszyla Mała (Chinchilla Lanigera) wywodzi się z Ameryki Południowej. Jej naturalnym środowiskiem są zbocza Andów w północno-środkowym Chile. Zamieszkuje suche i surowe tereny ubogie w roślinność. Występuje na obszarach piaszczystych wśród skał.
Obecnie jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem na wolności. Żyje więc niemal wyłącznie na terenie rezerwatu Reserva Nacional Las Chinchillas w Chile w prowincji Choapa. Zanik populacji szynszyli w naturze jest natomiast wynikiem brutalnej gospodarki łowieckiej.
Wiesz już, jak wyglądają i skąd pochodzą szynszyle. Teraz czas na praktyczne informacje dotyczące ich hodowli w domu.
Ile żyją szynszyle?
Mamy dla ciebie rewelacyjną wiadomość. Szynszyla to gryzoń, który żyje bardzo długo. Z jednej strony to świetne wieści. Zwłaszcza dla kogoś, kto chce wziąć zwierzątko pod opiekę na naprawdę długi czas, a tym samym zyskać przyjaciela na lata. Z drugiej strony trzeba pamiętać jednak, aby decyzję o adopcji czy kupnie przemyśleć naprawdę gruntownie.
A ile żyje szynszyla dokładnie?
W domowych warunkach to nawet 15-20 lat, a niekiedy nawet więcej. Co ciekawe, najdłużej żyjący dotychczas gryzoń osiągnął wiek 29 lat i 229 dni. Te liczby robią wrażenie! Długość życia szynszyli rekordzistki pozwoliła jej zapisać się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa.
Co jedzą szynszyle?
Szynszyla to zwierzę roślinożerne. Podstawowym składnikiem jej jadłospisu jest siano – oczywiście powinno pochodzić z pewnego źródła i być dobrze wysuszone. Bardzo ważne jest przy tym dbanie o właściwą dietę gryzonia, którego układ pokarmowy wymaga specjalnego żywienia.
Zwykle więc – obok siana, które odpowiada za przesuwanie się pokarmu – zaleca się podawać jedzenie dla szynszyli w formie gotowej karmy. Zwierzątko nie pogardzi też ziołami. Bardzo lubi miętę, nagietek, pokrzywę, melisę itd.
A co mogą jeść szynszyle jeszcze?
Pamiętajmy, że zęby tych gryzoni rosną przez całe życie. Należy podawać im więc gałązki drzew owocowych, które pomogą w ścieraniu zębów i zapobiegną ich przerostowi.
Szynszyla – charakter
Szynszyla jest dość spokojnym, ale bardzo aktywnym zwierzątkiem. Potrzebuje dużo ruchu. Bywa też płochliwa. Cechują ją jednak łagodność. Przy odrobinie cierpliwości daje się oswoić człowiekowi bez większych trudności.
Uwielbia towarzystwo innych szynszyli. To zwierzę stadne i społeczne. Wystarczą dwa gryzonie, żeby doszło do wspólnych zabaw i harców. W parze będą się też przytulać. Zwierzątko jest przy tym bardzo inteligentne i przyjazne.
Oczywiście indywidualny charakter szynszyli nie jest całkowicie przesądzony z uwagi na sam gatunek. Każdy gryzoń może mieć przecież nieco inny temperament.
Nie zaszkodzi w tym miejscu wspomnieć również o pewnej kwestii językowej. Wprawdzie nie łączy się to bezpośrednio z opieką nad gryzoniem ani jego cechami charakteru. Ale na pewno warto znać właściwą nazwę swojego futerkowego towarzysza. Pamiętajmy więc zawsze, że poprawnie mówi się SZYNSZYLA (to rzeczownik rodzaju żeńskiego). Przypominamy o tym, ponieważ często słyszy się słowo „szynszyl”. To błąd!
Jak dbać o szynszylę?
Być może właśnie rozważasz przyjęcie pod swój dach szynszyli. Świetny wybór! To urocze stworzonko na pewno cię zachwyci i stanie się twoim bliskim przyjacielem. Opieka w tym przypadku nie jest może szczególnie kłopotliwa. Musisz jednak zapewnić gryzoniowi odpowiednie warunki do życia.
Bardzo ważna jest wysokojakościowa karma dla szynszyli. To też przede wszystkim klatka, i to spora. Najlepiej jak największa. Warto wyposażyć ją w zabawki i domek. Hodowla szynszyli wymaga więc sporo przestrzeni na duże i dobrze wyposażone mieszkanko dla futrzaka. Pod tym względem konieczna będzie także troska i wiedza opiekuna.
Dobrze by było też zapewnić swojemu podopiecznemu towarzystwo. Tak! Szynszyle to bardzo kontaktowe stworzenia, otwarte na relacje z przedstawicielami swojego gatunku.
Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu klatki, a także dostarczaniu na bieżąco świeżej wody. Szynszyla powinna mieć też zapewnione kąpiele piaskowe. Innymi słowy dostęp do specjalnego piasku, który umożliwi jej dbanie o futerko. Rytuały kąpielowe tych niezwykłych gryzoni są bardzo ważne również z uwagi na ich dobrostan psychiczny.
Nie zapominajmy o rutynowych wizytach u weterynarza. Jeśli zaś zachowanie zwierzątka wzbudza nasz niepokój, nie zastanawiajmy się nad kontrolą lekarską.
Choroby szynszyli
Wiesz już, jak się opiekować szynszylą. Troska o zwierzątko wiąże się również z baczną obserwacją jego zachowania. Jeśli więc odbiega ono od normy, warto to sprawdzić w gabinecie weterynaryjnym. Zwłaszcza że choroby szynszyli nie są wcale rzadkością.
A na co chorują? I co powinno wzbudzić nasz niepokój?
Zwykle zaczyna się od ospałości i zmęczenia. Często gryzoń niezbyt chętnie wychodzi z domku. Pogorszeniu samopoczucia nierzadko towarzyszy brak apetytu, przymknięte oczy itd. Warto więc być czujnym.
Do częstych chorób szynszyli należy grzybica, która może objąć nawet całe ciało. Gryzonie nierzadko cierpią na zatwardzenie i biegunkę. Zaniepokoić powinny nas wzdęcia i katar. Może wystąpić również przerost zębów, zapalenie ślinianek i spojówek oraz wiele innych schorzeń.
Szynszyla cena
Być może już wiesz, bo decyzja została przez ciebie już ostatecznie podjęta. Teraz tylko zastanawiasz się jeszcze, ile kosztuje szynszyla.
Ceny mogą być różne. Ostateczny koszt nabycia zwierzaka zależy zwykle od sprzedawcy. Warto przy tym pamiętać, żeby wybierać pewne źródła, najlepiej sprawdzonego hodowcę. Dziś też raczej odchodzi się od kupowania zwierząt w sklepach zoologicznych.
Obecne ceny szynszyli wahają się między 100 a 300 złotych. Czy to dużo? To zależy. Bez wątpienia należy jednak pamiętać, żeby doliczyć do tego wydatki związane z kupnem klatki, wyposażenia i oczywiście codziennym utrzymaniem futrzaka.