Chomik to malutkie i bardzo sympatyczne zwierzątko. Jego hodowla nie jest też szczególnie kłopotliwa. Pewnie dlatego tak często decydujemy się na opiekę nad tym uroczym stworzeniem. Zanim jednak przygarniemy do domu gryzonia, warto zorientować się, jak go wybrać. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rasy chomików i ich charakterystykę. Wbrew pozorom ich przedstawiciele różnią się między sobą szeregiem cech. Podpowiadamy również, jakiej rasy chomika kupić.
Spis treści
Rasy i opisy chomików
Rasy chomików? Mogłoby się przecież wydawać, że chomik to… po prostu chomik. Mały, przyjazny gryzoń mieszający w klatce i gromadzący pokarm w workach policzkowych. Magazynowanie karmy to zresztą jedna z cech charakterystycznych tych zwierzątek – stąd też znane określenia, takie jak chomikowanie, chomikować coś itp.
Wiele osób w ogóle nie zdaje więc sobie sprawy, że istnieją różne rasy chomików. Tymczasem na świecie jest ich ponad trzysta! Większość z nich to jednak gryzonie dzikie, nieudomowione, żyjące na wolności. W warunkach naturalnych można je spotkać na niemal wszystkich kontynentach. Niektóre z nich znajdują się nawet pod ochroną. Nie sposób jednak wymienić w tym miejscu, jakie są rasy chomików występujących na całym świecie. Skądinąd nie ma też takiej potrzeby. Dla przykładu można wspomnieć o dość znanym chomiku europejskim, którego spotkać można również w Polsce. To dziki gryzoń, a przy tym nieco agresywny – absolutnie niemożliwy do oswojenia.
Jeśli zaś chodzi o zwierzątka hodowane w domu, to można mówić o pięciu rasach chomików. Są to stworzenia, które przy odrobinie cierpliwości z naszej strony pozwalają się często oswoić. Wymaga to oczywiście trochę czasu. W pewnym momencie – ale to już zależnie od rasy – chomik staje się więc towarzyski i przyjazny. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie rasy chomików wymienione poniżej to nie tylko ich odmienne nazwy i różne pochodzenie.
Przedstawiciele poszczególnych odmian różni szereg cech. To przede wszystkim ich wielkość i umaszczenie, ale nie tylko. Można bowiem mówić także o znacznych różnicach w zachowaniu i ogólnym charakterze zwierzątka. Dlatego też dopiero kiedy poznamy rasy chomików i ceny gryzoni, można myśleć o wyborze konkretnego osobnika. Koszt nabycia małego futrzaka zwykle nie jest przy tym zbyt wysoki.
Poniżej przedstawiamy popularne domowe rasy i opisy chomików.
- chomik syryjski
To zdecydowanie najczęściej występująca rasa chomików domowych. Chomik syryjski jest duży, a nawet największy spośród odmian hodowlanych – może ważyć do 200 gramów. To przy tym zwierzątko bardzo przyjazne, łatwe do oswojenia i niekłopotliwe w hodowli. Występuje w kilku odmianach – jako krótkowłosy, długowłosy, gładkowłosy oraz z włosem z tendencją do kręcenia. Może mieć różne umaszczenie.
- chomik dżungarski
To jedna z najmniejszych ras chomików. Chomik dżungarski jest łagodny, a przy tym bardzo aktywny, żywiołowy i łatwy do oswojenia. Występuje w kilku rodzajach umaszczenia, które może zmieniać się w zależności od pory roku. Ma charakterystyczną pręgę na grzbiecie. Nie zapada w sen zimowy, ale aktywny jest przede wszystkim nocą. Jego wzrok jest dość słaby, dlatego gryzoń posiłkuje się głównie słuchem i węchem.
- chomik Roborowskiego
Jest to rasa chomików miniaturek. Chomik Roborowskiego ma naprawdę niewielkie rozmiary i wagę – zwykle waży nie więcej niż 20-25 gramów. Jest przy tym niezmiernie ruchliwy i żywiołowy – może nawet najbardziej na tle chomików wszystkich ras. Wyróżnia go ogromna ciekawość i duży temperament. Jest dość trudny w oswajaniu, mocno gryzie i często nie toleruje obecności człowieka, a choć jest malutki, to potrzebuje sporej klatki. Występuje w różnorodnym umaszczeniu. Jego charakterystyczną cechą jest białe podbrzusze. A skąd ta dziwna nazwa? Pochodzi od nazwiska rosyjskiego geografa.
- chomik chiński
To gryzoń niewielki o walcowatym ciele. Chomik chiński jest przy tym towarzyski i przyjazny. Chętnie nawiązuje kontakt z człowiekiem i lubi wspólne zabawy. Ma bardzo dobry słuch i węch. Wyróżnia go długi ogon, niespotykany u innych ras chomików domowych, który wykorzystuje przy wspinaniu się. Ma też długą i wyraźną – bardzo charakterystyczną – pręgę na grzbiecie.
- chomik Campbella
To gryzoń należący do rasy chomików miniaturek. Chomik Campbella jest naprawdę malutki i bardzo delikatny. Wymaga więc szczególnej uwagi i troski. Może być trudny do oswojenia – towarzystwo człowieka bywa dla niego uciążliwe. Gryzoń ma też dość słaby wzrok, co oznacza, że inne jego zmysły są wyostrzone – w ogólnej orientacji używa więc głównie słuchu i węchu. Znany jest również jako chomik mandżurski lub zabajkalski. Może mieć różnorodne umaszczenie.
Jakiej rasy najlepiej kupić chomika?
Jak więc widać, wszystkie rasy chomików mają swoje unikalne cechy. Różnią się między sobą nie tylko wyglądem i wielkością, ale również sposobem zachowania i temperamentem. Odpowiedź na pytanie, jakiej rasy najlepiej kupić chomika, nie może być zatem jednoznaczna.
Przed podjęciem tej decyzji dobrze jest natomiast zapoznać się bliżej z charakterystyką poszczególnych gryzoni. Nie wystarczy przecież wiedzieć, jakie są rasy chomików – sama ich lista niewiele nam pomoże. Istotne pod tym względem będzie też określenie swoich własnych preferencji i oczekiwań co do zwierzątka.
Często jako pierwszy wybór podaje się chomika syryjskiego. Gryzoń tej rasy jest zresztą chyba najłatwiej dostępny. Jej przedstawiciele są też bardzo przyjaźnie nastawieni do człowieka. Nie każdemu zależy jednak przede wszystkim na bliskim kontakcie z pupilem. Czasem priorytetem jest obserwacja życia chomika, jego zwyczajów i aktywności. Z tej perspektywy dobrym wyborem mogą być chomiki miniaturki, zwane również karłowatymi.
Przy wyborze rasy chomika warto wziąć również pod uwagę obecność dzieci w domu. Zwłaszcza że bardzo często to właśnie z inicjatywy dziecka bierzemy gryzonia pod opiekę. Abstrahujmy już w tym miejscu od oczywistych kwestii samej opieki i odpowiedzialności za zwierzątko, choć są to niezmiernie ważne sprawy, z którymi należy zapoznać pociechę, zanim chomiczek z nami zamieszka. Dobrze jest więc zdać sobie sprawę, że nie każda rasa będzie odpowiednia dla dziecka. Na przykład chomik Campbella jest bardzo delikatny, co wymaga dużej uważności. Z kolei chomik Roborowskiego dość boleśnie gryzie i może być oporny w oswajaniu. Trudno też nazwać go szczególnie towarzyskim. Za to samo obserwowanie gryzonia może być fascynujące.
Lepiej będzie też uświadomić sobie niektóre szczególne cechy ras chomików, które z perspektywy opiekuna mogą stanowić pewne ograniczenie. Przykładowo chomik Campbella nie jest szczególnie chętnie usposobiony do nawiązywania kontaktów z człowiekiem. Do tego należy do rasy chomików miniaturek dość unikalnych i trudnodostępnych. Kupno jej przedstawiciela często możliwe jest jedynie u wyspecjalizowanego hodowcy.
Na koniec warto jeszcze dodać, że decyzja o kupnie gryzonia – niezależnie od rasy chomika i ceny – powinna być dobrze przemyślana. Trzeba pamiętać, że potrzebuje on odpowiednich warunków, co wiąże się z zakupem klatki i różnych akcesoriów. Zwierzątko wymaga codziennego karmienia i pojenia. Przede wszystkim opieka nad nim wiąże się jednak z odpowiedzialnością i troską.
Chomik – choć to malutkie zwierzątko – jest żywą istotą, której nie wolno traktować jak zabawki. Warto być na to szczególnie wyczulonym, jeśli mamy dzieci, i to z ich powodu decydujemy się na hodowanie zwierzaka.