Wielu opiekunów spotyka się z sytuacją, w której ich pies zaczyna się trząść. Często nie wiadomo, co właściwie powinno się w takim momencie zrobić. Jak pomóc psu, który się trzęsie i jakie są tego przyczyny? Nie da się w tym przypadku dać jednej prostej odpowiedzi. Pies się trzęsie z różnych powodów. Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić w takiej sytuacji, jest ustalenie przyczyny.
Spis treści
Kiedy pies się trzęsie?
Dlaczego psy się trzęsą? Zwykle z podobnych powodów, co my. Zimno wywołuje naturalny odruch drżenia mięśni, co ma zapewnić organizmowi rozgrzanie. Również strach czy stres mogą spowodować mimowolne trzęsienie się mięśni. Z podobną sytuacją możemy spotkać się, gdy nasz czworonóg zapada w sen, a jego mięśnie rozluźniając się – drgają. Drżenie może być związane także z bólem lub chorobą. Również nadmierne chłodzenie psa może doprowadzić do tego że zmarznie, a w efekcie zacznie się trząść. Psy także mogą doświadczać ataków drgawek związanych z padaczką i innymi chorobami czy urazami. Wszystko zależeć będzie od kontekstu, w którym dochodzi do trzęsienia się psa. Nie każda taka sytuacja będzie wymagała konsultacji z weterynarzem. Jednak jeżeli cokolwiek nas niepokoi i podejrzewamy, że psu może coś dolegać, zawsze najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. Psi wiek również może mieć tu znaczenie. Dla seniora nawet teoretycznie niewielki wysiłek może być zbyt duży i spowodować drżenie mięśni. Stary pies się trzęsie również z powodu zimna. Nawet jeśli całe życie nie potrzebował ubrania, może się okazać, że w podeszłym wieku będzie to konieczne, aby zapewnić mu komfort termiczny.
Dlaczego pies się trzęsie podczas snu?
Wielu świeżo upieczonych opiekunów zastanawia się, dlaczego pies się trzęsie podczas snu. Widok, jak pies śpi i się trzęsie, może oczywiście z początku budzić niepokój. Jednak jest to sytuacja zupełnie naturalna. Podczas zapadania w sen rozluźniające się mięśnie drżą, o czym sami często możemy przekonać się na własnej skórze. Często podczas snu psu drżą tylne łapy. To one stosunkowo najrzadziej w pełni „odpoczywają”, nic więc dziwnego, że podczas snu na boku często możemy zaobserwować ich rozluźnianie.
Często gdy psu trzęsą się tylne łapy, mówimy rzeczy typu „śni mu się że goni zające” czy „pewnie właśnie biega z kolegami po łące”. O dziwo, nie jest to bardzo dalekie prawdy. Niestety nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, o czym dokładnie śni pies. Drgawki, jak już wiemy, mogą pojawić się jako efekt rozluźniania się mięśni. Jednak drżenie psa podczas snu faktycznie może świadczyć również o tym, że naszemu pupilowi coś się śni. Nie należy go wtedy wybudzać ani reagować w żaden inny dziwny sposób. Prawdopodobnie nasz pies jest właśnie w najbardziej głębokiej fazie snu nazywanej REM, z której nagłe wybudzenie jest wyjątkowo stresujące i nieprzyjemne. Dodatkowo zapadanie w głęboki sen jest niezbędne dla dobrego odpoczynku i samopoczucia naszego czworonoga. Dlatego w tym wypadku nie ma potrzeby, aby interweniować.
Skoro wiemy już, że drgawki podczas snu u psa są normalne, pozostaje pytanie, czy zawsze nie ma się czym martwić? Gdyby zdarzyło się, że pies podczas snu ma drgawki o dużym nasileniu i trwające długo, wyglądające jak jakiś atak, a nie „gonienie zająców po łące”, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Dlaczego pies się trzęsie po kąpieli?
Dlaczego pies się trzęsie po kąpieli? Może się bać, ponieważ kąpanie psa jest czynnością, z którą należy go oswoić. Jednak najprawdopodobniej jest mu zwyczajnie zimno po wyjściu z wanny. Na pewno dobrze jest wtedy porządnie wytrzeć naszego czworonoga ręcznikiem i zapewnić mu możliwość odpoczynku w ciepłym miejscu. Można także przykryć go kocykiem lub ubrać w sweter czy bluzę, jeśli się tego nie boi. To jednak utrudni schnięcie, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie także nauczenie naszego podopiecznego… bycia suszonym suszarką. Należy jednak pamiętać, aby takie rozwiązania wprowadzać stopniowo. Jeśli nie przyzwyczaimy psa do takich czynności, z dużym prawdopodobieństwem zastąpimy trzęsienie się z zimna trzęsieniem się ze strachu.
Psy po kąpieli również często i energicznie się otrzepują. Nie każdy pies regularnie wykazuje to, naturalne swoją drogą, zachowanie. Z tego powodu początkujący opiekun może błędnie odczytać to zachowanie jako trzęsienie się, podczas gdy pies zwyczajnie otrzepuje się po kąpieli, aby pozbyć się nadmiaru wody.
Dlaczego małe psy się trzęsą?
Opiekunowie często zastanawiają się, dlaczego małe psy się trzęsą. Roztrzęsiony ratlerek czy chihuahua na rękach swojej opiekunki to częsty temat żartów, co dobitnie świadczy o powszechności występowania takiego zjawiska. W wypadku tych najmniejszych ras zwykle pies się cały trzęsie z powodu strachu lub zimna. Dla małych psów świat jest wielki i niejednokrotnie – straszny. Spróbujmy sobie wyobrazić, że wszystko dookoła nas jest kilkanaście razy wyższe, gigantyczni ludzie ciągle do nas zagadują, próbują głaskać lub wręcz przeciwnie – nie zauważają i niechcący potrącają czy nawet deptają. W dodatku nikt nie reaguje na nasze subtelne sygnały, bo kto brałby na poważnie małego psa? Gdy duży pies ugryzie, dostaje łatkę groźnego i agresywnego. Gdy małe pieski bronią się zębami przed niechcianym dotykiem, są traktowane jako zabawne. Dlatego trzęsienie się ze strachu jest tak częstym zjawiskiem u przedstawicieli małych ras. Niejednokrotnie wyśmiewane uspokajanie psa poprzez branie go na ręce często jest koniecznym dla jego komfortu wsparciem. Opiekun może udzielić mu go nie tylko, kiedy pies się trzęsie, ale również przejawia inne objawy stresu. Oczywiście podstawą jest (jak u każdego psa) zapewnienie realizacji podstawowych potrzeb, trening samodzielności i mądra socjalizacja, jednak dawanie doraźnego wsparcia w sytuacji stresowej również jest niezbędne.
Ponadto małe psy często nie są w stanie odpowiednio ogrzać swojego organizmu, zwłaszcza gdy różnica temperatur pomiędzy mieszkaniem a polem jest duża. Objawem tego może być między innymi trzęsienie się psa. Również większe rasy nieposiadające podszerstka oraz osobniki młode, chore lub starsze mogą wymagać ubierania przy niskiej temperaturze. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj ubrania do potrzeb naszego psa i stopniowo oswoić go z chodzeniem w ubraniu.
Pies się trzęsie bez powodu?
Nie ma sytuacji, w której pies się trzęsie bez powodu. Jeśli mój pies się trzęsie, a wiem, że nie jest mu za zimno ani niczego się w tej chwili nie boi, należy zabrać go na wizytę do lekarza weterynarii. Zawsze, gdy pies się trzęsie, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad przyczyną. Jeśli sami nie potrafimy jej określić, najbezpieczniej będzie skorzystać z pomocy specjalisty, który powie nam, co oznaczają drgawki u psa.
Zatem musimy ustalić, czemu pies drży. Zwykle po ustaleniu przyczyny okazuje się, że jest to zupełnie naturalne zachowanie, informujące nas o jakimś rodzaju dyskomfortu. Nasza interwencja będzie polegała na okazaniu wsparcia w sytuacji stresu i zapewnieniu komfortu termicznego, jeśli psu jest zimno. Gdy nasz pupil trzęsie się podczas snu, nie musimy robić absolutnie nic. Jednak w sytuacji, gdy pojawia się atak drgawek lub cokolwiek innego wywołującego nasz niepokój, należy udać się na wizytę do lekarza weterynarii.