Podejmując decyzję o pojawieniu się psa w domu, mamy do wyboru kilka opcji. Jeśli naszym wymarzonym czworonogiem jest kundelek, można wybrać adopcję ze schroniska czy fundacji, od osoby prywatnej, lub też przygarnąć znalezione zwierzę. Każda z tych opcji jest w porządku. Jednak jeśli decydujemy się na psa rasowego, pojawia się pytanie, jak wybrać hodowlę psów. Wybór odpowiedniej hodowli jest szalenie ważny. Głównie od niego zależy, czy nasz pies będzie zdrowy i zrównoważony emocjonalnie. Aby go dokonać, musimy wiedzieć, jak upewnić się, że hodowla psów jest legalna.
Spis treści
Jak sprawdzić czy hodowla jest legalna?
Jak sprawdzić hodowlę psów? Temat legalności hodowli jest bardzo rozbudowany. Polskie prawo nie określa jednolitych przepisów regulujących sprzedaż psów. Wystarczy być zrzeszonym w dowolnym związku, których jest cała masa. W praktyce, zakładanie hodowli wymaga licznych umiejętności. Po pierwsze, przyszły hodowca powinien posiadać dużą wiedzę z zakresu genetyki i behawioru psów. Rozmnażanie psów to ogromna odpowiedzialność, i powinno odbywać się w pełni świadomie. Dodatkowo wymaga załatwienia dużej ilości formalności, zdolności organizacyjnych i cierpliwości przy odchowie maluchów.
Wiedza, jak sprawdzić czy hodowla jest zarejestrowana, jest niezbędna. Każda niezarejestrowana domowa hodowla, choćby z jak najlepszą opieką, wciąż jest pseudohodowlą. Sam ładny wygląd pieska nie wystarczy, aby zdecydować o jego przydatności do rozrodu. Selekcja oparta wyłącznie na wyglądzie w krótkim czasie prowadzi do tworzenia zwierząt schorowanych o niskim komforcie życia. Świetnym (i bardzo smutnym) przykładem takiego działania są psy ras brachycefalicznych. Są to psy z maksymalnie skróconą i spłaszczoną kufą, np. popularne buldożki francuskie, mopsy czy cavaliery. Ceną za ten „ładny” wygląd w ich wypadku są m.in. problemy z oddychaniem i chłodzeniem się, tendencja do urazów z wypadnięciem gałki ocznej, czy liczne problemy skórne. Niestety, pieski te również powstały m.in. w zrzeszonych hodowlach, jednak amatorskie, „domowe” hodowle w dużym stopniu przyczyniły się do tak złego stanu zdrowia tych zwierząt. Dlatego należy wybierać psy z hodowli zrzeszonych w FCI lub ZKwP, czyli dwóch dużych organizacji, których kontrola nad hodowlami jest względnie duża.
Jak sprawdzić, że hodowla jest w ZKwP?
Wielu przyszłych opiekunów psów nurtuje pytanie, jak sprawdzić, czy hodowla psów jest zarejestrowana. Jeśli zastanawiamy się, jak sprawdzić czy hodowla jest w ZKwP, najlepiej jest zajrzeć na oficjalną stronę związku. Znajdziemy tam wszystkie istotne informacje. Możemy również udać się do najbliższego oddziału i porozmawiać o tym, jakiego psa poszukujemy. Pracownik związku chętnie pomoże nam w wyborze odpowiedniej rasy i przedstawi wybrane hodowle zarejestrowane w ZKwP. Warto przy tym pamiętać, że często poszukiwany idealny „pies dla dzieci”… nie istnieje. Oczywiście są rasy predysponowane do dobrego kontaktu z dziećmi, które uwzględnia wykaz hodowli ZKwP, jednak nie zwalnia nas to z obowiązku poświęcenia czasu na poukładanie prawidłowych relacji miedzy nimi. Pies to nie jest zabawka, ale żywe stworzenie, mające swoje określone potrzeby i odczuwające rozmaite emocje. Wybierając rasę, powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim naturalnymi predyspozycjami psa, które będą dobrze współgrały z naszym trybem życia.
Jak sprawdzić czy hodowla jest w FCI?
FCI jest Międzynarodową Federacją Kynologiczną. Jeśli zastanawiamy się, jak sprawdzić hodowlę psów, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z regulaminem federacji. Znajdziemy tam przede wszystkim wykaz ras uznawanych przez FCI. O tym, czy dana hodowla jest zarejestrowana, świadczą przede wszystkim dokumenty właściciela hodowli i jego psów, które powinien nam bez problemu okazać. Jako ciekawostka warto tu dodać, że czipowanie psa rasowego w strukturach związkowych jest obowiązkowe.
Zatem wiemy już, jak sprawdzić czy hodowla psów jest legalna. Jednak czy każda legalna hodowla jest dobra? Uczciwy hodowca chętnie podzieli się z nami dodatkowymi zdjęciami i filmikami z życia swoich psów. Pokaże nam, w jakich warunkach na co dzień przebywają i odpowie na wszelkie pytania, a także nie będzie miał nic przeciwko wizycie w swojej hodowli. Dlatego, jeśli wciąż zastanawiamy się, jak sprawdzić hodowlę, możemy (a wręcz – powinniśmy) po prostu porozmawiać z hodowcą. Poza tym legalne hodowle psów powinny być dość łatwe do znalezienia. Jeśli do „hodowcy” musimy docierać okrężną drogą, przez szemrane ogłoszenia na popularnych serwisach, raczej nie powinien on budzić naszego zaufania.