Zadanie sobie pytania, ile żyją psy, jest naturalną rzeczą u początkujących opiekunów. Pozwoli to lepiej przygotować się na odpowiednią opiekę podczas poszczególnych etapów życia zwierzęcia. Odpowiedni dobór karmy,
czy dostosowanie aktywności fizycznej i szkolenia do wieku psa, może zwiększyć komfort jego życia. Warto również wiedzieć, ile lat żyje pies, żeby być bardziej przygotowanym na nieuniknione rozstanie.
Spis treści
Ile lat żyje pies?
Ile przeciętnie żyje pies? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przed wszystkim, zależy to od genów, stanu zdrowia i kondycji psa. Długość życia psa zależna jest również od poziomu dbania o zwierzę przez właściciela. Na to, ile żyją psy, mają również wpływ przebyte choroby i urazy, a więc do naszych obowiązków należy unikanie przykrych niespodzianek. Możemy mieć więc duży wpływ na wiek psa, poprzez zapewnienie mu odpowiedniej diety (dostosowanej do wagi i wielkości, rasy oraz indywidualnych potrzeb czworonoga), regularne wizyty u weterynarza (systematyczne badania kontrolne, szczepienia i odrobaczanie) oraz przez dostosowaną do potrzeb i możliwości naszego psa dawkę ruchu. Otyłość i nadwaga negatywnie wpływają na to, ile żyje pies, dlatego stale powinniśmy kontrolować masę ciała naszego zwierzęcia. Są to choroby cywilizacyjne, występujące u około 40% psów! Należy kupować odpowiednio zbilansowaną karmę oraz unikać podkarmiania psa resztkami ze stołu. Właściciele powinni kategorycznie przestrzegać zakazu podawania psom pokarmu nieprzeznaczonego dla nich lub toksycznego, jak np. słodycze. Pamiętajmy również, że na to, jak długo żyją psy, może mieć również wpływ… nasza miłość. Długo żyjące psy, to zazwyczaj te szczęśliwe i bezpieczne! Dbanie o psychikę psa, odpowiedzialna tresura, unikanie sprzecznych komunikatów, krzyku i kar, wspólne spędzanie czasu, zabawa, nagrody, przytulanie, głaskanie… to wszystko może wpłynąć tylko pozytywnie na komfort i długość życia naszego psa!
Chcesz również wiedzieć, jak długo żyje kot? Przeczytaj inne nasze artykuły oraz porady.
Ile żyją kundelki?
Często słyszymy opinie, jaki pies żyje najdłużej – kundelek. Mitem jest zdanie, że są niezniszczalne, jednak jest w tym ziarno prawdy. Faktycznie, rzadziej zapadają na choroby – na to, ile żyją kundelki, mają wpływ geny. Są one dużo bardziej zróżnicowane niż u rasowych psów – w hodowlach łączy się psy w pary, co znacząco zmniejsza bogactwo dziedziczonych cech. Choroby genetyczne skracają średnią długość życia psa, a kundelki są na nie mniej narażone. Na to, ile żyją kundle, ma także wpływ „nieprzewidywalność” ich cech, a co za tym idzie – większa zdolność do przystosowania się do środowiska życia i napotkanych sytuacji. Poszczególnym rasom przypisywane są dane cechy wyglądu i charakteru, co zawęża ich pole dostosowywania się. Nasze mieszańce mogą żyć nawet 20 lat – jest to kolejny pretekst, aby świętować Międzynarodowy Dzień Psa!
Ile żyją małe psy?
Pomimo braku jednoznacznych badań naukowych przyjmuje się, że średni wiek życia małego psa jest dłuższy. Małe psy rozwijają się wolniej, przez co rozwój następuje w spokojnym tempie, bez obciążania organizmu. Podziały komórkowe i inne procesy metaboliczne nie zachodzą w szybkim czasie, dzięki czemu starzenie organizmu przychodzi później. Ile żyją małe psy rasowe? Do rekordzistów można zaliczyć pinczera miniaturowego, shih tzu, chihuahua oraz pudla miniaturowego – dożywają średnio 16-18 lat.
Jak długo żyją duże psy?
Właściciele dużych psów powinni być świadomi, że niestety żyją one krócej. Wiek życia psa dużego uzależniony jest przede wszystkim od obciążenia organizmu, który pracuje na najwyższych obrotach głównie przez dużą masę ciała. To, ile żyje duży pies, mocno zależy od jego gabarytów. Wpływają negatywnie na częste problemy ze stawami, objawiające się bólem przy wstawaniu czy bieganiu, a także zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych czy serca. Najkrócej żyjącym psem jest Dog Niemiecki (6-7 lat), głównie poprzez obciążenie stawów w związku z jego wysokością. Z krótszym wiekiem psa muszą się również liczyć właściciele mastiffów, wilczarzy irlandzkich i buldogów angielskich.
Najdłużej żyjące psy
Do absolutnych rekordzistów należy Bluey, zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa.
Ten australijski pies pasterski żył aż 29 lat i 5 miesięcy! Żył w latach 1910-1939, a z zapisów właściciela wynika, że Bluey przebiegał codziennie podczas pracy z owcami i bydłem po kilkanaście kilometrów. Gdyby nie zagubiona dokumentacja, rekordzistką zostałaby suczka Chilla, która przeżyła rzekomo aż 32 lata i 12 dni! Do innych najdłużej żyjących psów należy bealgle Butcha (28 lat), welsch collie Taffy (ponad 27 lat) oraz polski kundelek Miniuś z Poznania (27 lat).
Średnia długość życia psa wynosi 10-14 lat. Jednak większa świadomość właścicieli
czy lepsza opieka medyczna coraz bardziej wydłuża czas, ile żyją psy. Częściej traktujemy psa jak członka rodziny, dbamy o regularne kontrole u weterynarza, świadomie podchodzimy do diety i aktywności psa, a także bardziej zagłębiamy się w psi charakter i jego indywidualne potrzeby. Na szczęście coraz rzadziej zdarzają się sytuacje trzymania psów na łańcuchach w okrutnych warunkach, a prawo w naszym kraju zmienia się na korzyść zwierząt. Większa świadomość społeczna widoczna jest również w ilości zabiegów sterylizacji i kastracji. To wszystko może mieć wpływ na to, ile średnio żyje pies.