Dzień psa, czyli coroczne wielkie święto najwierniejszych towarzyszy człowieka, tych, które mają dom i kochającą rodzinę, oraz opuszczonych i porzuconych błąkających się po ulicach lub przebywających w schroniskach.
Spis treści
Proces udamawiania psa – krótka historia
Zanim pies stał się przyjacielem człowieka we współczesnym znaczeniu tej swoistej relacji, minęło wiele tysięcy lat.
Początki procesu udomowienia psa datowane są na około 30-10 tysięcy lat p.n.e, choć niedawno odkryto dwa stanowiska archeologiczne: na terenie Belgii oraz w górach Atłaj wskazujące na 33 tysiące lat p.n.e. Badania genetyczne gatunku pies domowy (Canis familiaris) dają mocne podstawy na potwierdzenie jego pochodzenia od wilka środkowoazjatyckiego.
W efekcie zmian genetycznych i wpływu środowiska powstały współczesne rasy zaliczane do psów pierwotnych oraz rasy wytworzone przez człowieka w wyniku wielu krzyżowań i długotrwałej pracy hodowlanej, która w efekcie doprowadziła do utrwalenia charakterystycznych dla poszczególnych ras cech. Do ras pierwotnych psów zaliczamy te, które są najbliżej genetycznie spokrewnione z wilkiem. Za najstarszą rasę psa uważa się charta afgańskiego, wśród ras pierwotnych można również wymienić husky, teriera tybetańskiego, akitę czy pekińczyka. Różnorodność ras pod względem wielkości, długości włosa, cech charakteru czy predyspozycji jest imponująca. Daje to możliwość wyboru psa, który spełni oczekiwania. Nie można zapomnieć również o uroczych kundelkach będących mieszańcami czasem wielu ras, dających opiekunowi wiele radości.
Psy są nie tylko towarzyszami i przyjaciółmi człowieka. Wiele ras to zwierzęta pracujące, które z wielkim oddaniem i zaangażowaniem służą człowiekowi. Tu można wymienić psy tropiące, bojowe, przewodników osób niewidomych, myśliwskie, strażujące czy ogromna grupa psów pasterskich. W pewnym sensie ich oddanie człowiekowi można uczcić dzięki ustanowieniu ich święta jakim jest światowy dzień psa. Miłośnicy kotów w tym miejscu z pewnością zastanowią się: Czy kot także ma swoje święto?
Międzynarodowy dzień psa, jak to się zaczęło?
Ogólnoświatowy, międzynarodowy dzień psa przypada na dzień 26 sierpnia. Pomysłodawczynią idei była amerykańska działaczka na rzecz praw zwierząt Colleen Paige, która to w 2004 roku ustanowiła dzień 26 sierpnia za datę międzynarodowego dnia psa. Ten dzień został przez nią wybrany dla uczczenia faktu adopcji przez jej rodzinę pierwszego psa. Z czasem amerykański dzień psa stał się światowym dniem psa i jest obchodzony przez miłośników psów w wielu krajach. Ludzie w tym dniu przesyłają znajomym psom za pośrednictwem ich właścicieli życzenia na dzień psa, a miłośnicy psów między sobą śmieszne obrazki (zobacz dzień psa memy – w sieci jest ich pełno).
Kiedy jest dzień psa?
Właściciele psów często zastanawiają się, którego jest dzień psa? Otóż mogą świętować dzień swojego pupila dwa razy w ciągu roku, 1 lipca oraz 26 sierpnia, czyli na początku i na końcu lata. Obie daty przypadają na okres wakacji.
Narodowy dzień psa w Polsce
Pomysłodawcą oraz inicjatorem święta psów było czasopismo „Przyjaciel pies” oraz użytkownicy jednego z portali o tematyce kynologicznej i tak od 2007 roku odpowiedź na pytanie, zzy jest dzień psa, jest jedna – TAK! Zatem kiedy jest dzień psa w Polsce? W Polsce święto psów jest obchodzone 1 lipca każdego roku. Data nie została wybrana przypadkowo, jest to początek wakacji, stąd jednocześnie można się cieszyć wolnym czasem i świętować dzień psa z uroczym pupilem.
Prezent na dzień psa
Prezent na dzień psa od właściciela
Obdarowywanie zawsze sprawia człowiekowi przyjemność. Co można zatem sprezentować naszemu pupilowi, żeby ten dzień był dla niego wyjątkowy? Dobrym prezentem będzie spacer w miejscu, gdzie pies szczególnie dobrze się czuje. Jeśli pies lubi pływać, zapewnijmy rozrywkę nad akwenem wodnym, dla psa polującego z pewnością udział w polowaniu będzie idealnym prezentem. Podczas spaceru należy psu poświęcić więcej uwagi niż zwykle na zabawę z piłką czy rzucanie frisbee. Można kupić jakąś szczególną zabawkę, ulubiony smakołyk lub wykonać własnoręcznie matę węchową. Jeśli pies lubi zabiegi groomerskie, należy sprezentować mu ekstra pakiet w salonie.
Co można podarować każdemu potrzebującemu psu?
Osoby, które nie są właścicielami psa, ale kochają zwierzęta, również mogą ten dzień uczcić. Sposobów jest kilka. Można wspomóc finansowo którąś z wielu fundacji pomagających opuszczonym czy poszkodowanym psom. Decydując się na taką pomoc, należy sprawdzić wybraną fundację pod kontem jej działalności. Kolejnym rodzajem wsparcia dla bezdomnych zwierząt będzie przekazanie do schroniska karmy, posłań, smyczy, obroży, zabawek lub innych akcesoriów dla psów. Można też swój czas w tym dniu podarować w prezencie, decydując się na wolontariat w schronisku. Ukoronowaniem międzynarodowego dnia psa będzie z pewnością adopcja, jednak decyzja powinna być przemyślana, a nie spowodowana impulsem, jaki stanowi dzień psa.
Należy pamiętać, że nie tylko dzień psa powinien być pretekstem do tego typu pomocy naszym czworonożnym przyjaciołom.