Czas szkolenia psa to obowiązkowy punkt wychowania naszego pupila.
Dzięki niemu nasze wspólne życie będzie bardziej ułożone i spokojniejsze,
a przede wszystkim – bezpieczniejsze. Odpowiednia tresura psa ma również wpływ na jego bezpieczeństwo. W tym tekście przedstawimy, jak trenować
psa oraz kiedy uczyć psa komend.
Spis treści
Szkolenia psa
Tresura psów nie jest przeznaczona tylko dla służb mundurowych czy na potrzeby filmów. Szkolenia psów powinny odbywać się w każdym domu. Świadome wychowanie czworonoga buduje pozytywną relację z właścicielem. Daje to obydwu stronom radość, poczucie zaufania oraz bezpieczeństwa. Nauka psa może odbywać się w domu lub pod okiem specjalisty. Zależy to od naszych umiejętności i doświadczenia oraz charakteru psa. Jeśli czujemy, że sami nie damy rady, możemy zapisać się na specjalny kurs. To nie jest powód do wstydu, a możemy w ten sposób oszczędzić naszemu psu niepotrzebnego stresu. Trening psów nie ogranicza się jedynie do podstawowych komend czy sztuczek. Jest to także m.in. oduczanie psa sikania w domu czy chodzenie na smyczy. Każda dodatkowa umiejętność może być bardzo pomocna! Twój pies szczeka w domu? U nas znajdziesz wyjście też z tej sytuacji!
Kiedy zacząć szkolenie psa?
Wielu właścicieli zastanawia się, kiedy zacząć uczyć psa komend? Najlepiej od razu! Zadbajmy od samego początku o budowanie naszej wspólnej więzi. Zabawy, przytulanie, głaskanie, wspólne spędzanie czasu – od tego powinniśmy zacząć. Od czego zacząć szkolenie psa?
Od reagowania na jego imię. Szybko zacznie kojarzyć, że to słowo jest kierowane konkretnie do niego. Imię naszego psa powinno być krótkie, najlepiej dwusylabowe, co ułatwia psu zapamiętanie go. Pamiętajmy również, że trening psów może odbywać się w każdym wieku.
Jak tresować psa?
Jak wytresować psa krok po kroku? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od charakteru naszego psa, jego przeszłości, nawyków oraz naszego doświadczenia. Warto zastanowić się najpierw, jakie zachowania psa chcemy wyeliminować, a jakie uzyskać. Proces ten powinniśmy rozpocząć od wnikliwej obserwacji naszego czworonoga.
Tresura psa w domu jest możliwa, gdy mamy wiedzę na ten temat. Pozwoli nam ona na uniknięcie błędów oraz niepotrzebnego stresu. Zwiększa się wasz komfort życia, a zwierzak bawi się, rozwijając inteligencję. Pamiętajmy więc, że odpowiednia nauka nie jest krzywdą dla naszego pupila! Jak więc tresować psa? Przede wszystkim – konsekwentnie! Jeśli podejmiemy decyzję, że nasz pies ma spać tylko we własnym legowisku – nie wpuszczajmy go nigdy do sypialni na łóżko. Każdorazowe odstępstwo od reguły powoduje chaos w głowie czworonoga i znacząco opóźnia naukę. Poniżej przedstawiamy porady, jak tresować psa:
- tresura psa powinna być systematyczna, a sesje codzienne i krótkie;
- nie przenoś swoich złości na psa i nie wymagaj od niego ćwiczeń, gdy źle się czuje. Pies wyczuje naszą niecierpliwość i będzie miał poczucie winy;
- nie zmieniaj nazw komend w trakcie tresury, aby go nie zdezorientować;
- przed treningiem pozwól psu się wybiegać, aby uniknąć rozpraszania się i nadmiernej energii;
- zacznij ćwiczenia w spokojnych miejscach. Gdy nauczy się podstaw, dodawaj powoli elementy rozpraszające uwagę. Pozwoli to na naukę reakcji w różnych warunkach otoczenia;
- tresura psa opiera się na nagrodzie. Kara nie zadziała, ponieważ pies jej nie rozumie, a wywoła tylko strach i traumę. Niepożądane zachowania ignoruj, a pozytywne – od razu chwal;
- trening powinien zakończyć się pozytywnie – łatwym ćwiczeniem dla Twojego psa oraz nagrodą.
Metody szkolenia psów są różnorodne. To, jaką drogę obierzemy, zależy od naszych potrzeb i doświadczenia. Do najbardziej popularnych komend należą:
- „na miejsce” – dzięki temu pies wie, gdzie jest jego bezpieczny kąt z posłaniem, zabawką
czy poduszką;
- „zostań” – nasz pupil będzie wiedział, że musi pozostać w miejscu, gdy my musimy się gdzieś na chwilę oddalić;
- „siad” i „waruj” – jest to dobry i znany wstęp do komendy „zostań”;
- chodzenie na smyczy – naukę zaczynamy od oswojenia psa z obrożą;
- oduczenie skakania – zwłaszcza przy powitaniu; można reagować znanymi komendami „siad” i „waruj” lub oduczyć psa poprzez ignorowanie skakania, aż zrozumie, że odciąga ono czas powitania z właścicielem;
- inne, typu: „daj głos”, „podaj łapę” czy aportowanie w ramach zabawy.
Jak tresować szczeniaka?
Na wstępie warto zaznaczyć, że na szkolenie psa duży wpływ ma otoczenie. Należy
więc socjalizować szczeniaka z ludźmi i zwierzętami jak najszybciej. Najlepszym czasem jest okres między 3 a 16 tygodniem życia. Socjalizacja szczeniaka ma wpływ na całe jego życie – od niej zależą zachowania wobec ludzi, reakcje na otoczenie, relacje z innymi zwierzętami. Odpowiedzialny hodowca wie, jak tresować szczeniaka i rozpoczyna z nim pracę przed odłączeniem psa od matki i rodzeństwa. Pozwala potencjalnym właścicielom bawić się z psiakami, żeby poznały inne środowisko, niż to, w którym się urodziły. Dzięki temu przeniesienie do nowego domu da szczeniakowi mniej stresu. Jako właściciele, powinniśmy wiedzieć, czego najpierw uczyć szczeniaka. Pierwszego dnia powinien mieć czas na oswojenie się z nowym środowiskiem. To on pierwszy powinien podjąć decyzję, czy jest gotów podejść do domowników – dopiero wtedy można się z nim spokojnie przywitać. Istnieje przekonanie, kiedy uczyć szczeniaka komend – błędnie przyjmuje się, że dopiero w szóstym miesiącu życia. Tresura szczeniaka zaczyna się od pierwszych dni, żeby od początku znał zasady.
Tresurę dla psa zaczynamy od nauki czystości (np. sikanie na matę) i chodzenia na smyczy. Niezwykle ważnym elementem jest wiedza, co zrobić kiedy pies gryzie, jeżeli nie chcemy narażać naszych dłoni na ból, a przedmiotów na zniszczenie. Wraz z przyzwyczajeniem psiaka do naszych codziennych obowiązków, typu szkoła czy praca, powinniśmy wiedzieć, jak oduczyć stęsknionego psa szczekać podczas naszej nieobecności. Zanim więc zdecydujemy się na nowego członka rodziny, powinniśmy zdobyć wiedzę, jak wyszkolić szczeniaka. Pomoże nam to uniknąć wielu frustracji, a naszemu psu oszczędzimy stresu.
Jak tresować dorosłego psa?
Istnieje mit dotyczący wieku odpowiedniego na szkolenia dla psa. Prawda jest taka, że nawet dojrzałe psy mogą nauczyć się komend. Tresura szczeniaka jest jedynie szybsza, ponieważ nie ma on jeszcze niepożądanych nawyków. Jak więc tresować dorosłego psa? W skrócie można powiedzieć, że zasady i kolejność są podobne, jak przy tresurze małego psa. Wszystko zależy od przeszłości i nawyków czworonoga. Dorosłe psy trafiają do naszych domów głównie z powodu adopcji. Najczęściej są to zwierzęta z traumami, złymi nawykami, przerażone lub zrezygnowane. Najpierw musimy dać im poczucie bezpieczeństwa. Wspólne spędzanie czasu, spokojne przemawianie, unikanie gwałtownych ruchów i krzyków, głaskanie i przytulanie, zabawa – musimy wyczuć, co będzie najbardziej komfortowe dla naszego pupila. Szkolenie psa można zacząć, kiedy wywiąże się więź i poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że musimy wykazać się ogromną cierpliwością i zrozumieniem. Tak więc tresura psa zaczyna się, od kiedy tylko mamy tę możliwość. Psy nie mają ograniczeń wiekowych w nauce!