Fakt, że nasz szczeniak gryzie jest jak najbardziej naturalny i sam w sobie nie powinien dziwić posiadacza młodego pupila. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba zwracać na to uwagi i odpowiednio reagować. Warto wiedzieć, co robić, by oduczyć szczeniaka gryzienia rąk lub nóg. To pozwoli nam uniknąć kłopotów w przyszłości, choć szczenięce gryzienie początkowo wydaje się nam niewinną zabawą.
Spis treści
Szczeniak gryzie
Pojawienie się w domu szczeniaka to wielka radość. Nowy domownik jest jednak nie tylko słodką kulką, która śpi na kanapie, ale także młodym niesfornym urwisem, który wykazuje nieustanną i niepohamowaną chęć do zabaw. Większość mniej doświadczonych opiekunów prędzej czy później zadaje sobie pytanie, co robić, by szczeniak przestał gryźć, zwłaszcza gdy robi to zbyt często i zbyt mocno. Nasz niepokój naturalnie może budzić także sytuacja, gdy szczeniak gryzie dzieci. Jeśli odpowiedniego zachowania nauczymy naszego młodego psiaka, to ta lekcja zaprocentuje w przyszłości, gdy pies będzie dorosły. Chodzi nie tylko o sytuację, gdy w zabawie duży pies gryzie po rękach, co już może być kłopotliwe. Nieskorygowane w porę gryzienie w przypadku psa dorosłego może się skończyć bardzo nieprzyjemnie, dotkliwym pogryzieniem człowieka. To z kolei może też narazić także właściciela psa na prawne konsekwencje.
Czy wszystkie szczeniaki gryzą?
Odpowiedź na pytanie, czy wszystkie szczeniaki gryzą, jest prosta. Każdy młody, zdrowy pies to robi. Powodów jest kilka. Pierwszym jest ząbkowanie, które powoduje naturalnie ból, opuchliznę i swędzenie dziąseł u naszego pupila. Gryzienie jest sposobem na łagodzenie tych objawów. Ale są też inne powody, dla których szczeniak gryzie. To chęć zwrócenia na siebie uwagi opiekuna, ochota na zabawę, czy po prostu nuda. Pamiętajmy też, że nasz zwierzak nie ma chwytnych rąk, więc zęby służą mu do poznawania otaczającego świata. Zdarzyć się może, niestety, że szczeniak gryzie ze strachu. Nowy dom dla psiaka to nowe otoczenie, a co za tym idzie – duży stres. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym stresem jest gryzienie. Być może w takiej sytuacji będziemy musieli skorzystać z pomocy specjalisty – behawiorysty, ale zawsze warto wcześniej zastosować się do kilku zasad.
Wiemy już, dlaczego szczeniak gryzie, ale trzeba się zastanowić, czy my sami nie zachęcamy go dodatkowo do tego. Bardzo często wydaje nam się zabawne, że młody pies gryzie po rękach. Bywa, że szczeniak bawi się stopami, do czego jest nakłaniany przez właściciela. Trudno się dziwić, że piesek nauczony takich praktyk będzie to robił, a coraz bardziej zniecierpliwiony opiekun zadaje sobie pytanie, kiedy szczeniaki przestają gryźć.
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
Zastanawiacie się, co zrobić żeby szczeniak nie gryzł?Pytanie, co zrobić, by oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, warto zadać sobie, zanim kłopot stanie się dokuczliwy. Nie możemy przecież naszemu psiakowi zabronić gryzienia w ogóle, gdyż to naturalne, że szczeniak podgryza. Nie wystarczy też czekać, zastanawiając się, do kiedy szczeniak gryzie. Jak więc zachować się, by nie odbierać pupilowi możliwości jego naturalnego zachowania, ale jednocześnie nauczyć go pożądanych reakcji?
Przede wszystkim trzeba psu postawić wyraźną granicę, poza którą ugryzienie pupila staje się bolesne. Delikatne skubanie ząbkami w pierwszej fazie nauki powinno być dozwolone, ale gdy tylko poczujemy ból czy dyskomfort, musimy dać pieskowi do zrozumienia, że takie zachowanie jest dla nas niemiłe i że nie powinien w ten sposób się zachowywać. Można wówczas wydać dźwięk skomlenia. Skomlenie to naturalna reakcja podgryzanego przez szczeniaka podczas wspólnych zabaw jego rodzeństwa. Skomlenie brata lub siostry daje szczenięciu sygnał, że to już nie jest przyjemna zabawa. Można też dać naszemu towarzyszowi zabawy inny sygnał, że przekroczył granicę, reagując np. słowem „au” lub jakimś podobnym. Tresowanie psa, w tym próba oduczenia gryzienia czy chodzenie na smyczy, jest zatem bardzo ważne!
Warto dodać, że na naszej stronie znajdują się też poradniki, jak oduczyć psa sikania w domu oraz co zrobić żeby pies nie szczekał.
Co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł?
Sam kontakt psich zębów ze skórą może być kłopotliwy. Trudno się dziwić, że chcemy tego unikać, choćby wtedy, gdy szczeniak podgryza dziecko. Dlatego w kolejnej fazie oduczamy szczeniaka w ogóle kontaktu zębów ze skórą człowieka. To nauka, jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk w ogóle. Czynimy to w ten sam sposób, w jaki uczyliśmy pieska nieprzekraczania granicy bólu. Pozytywną reakcję szczeniaka na lekcje posłuszeństwa i psiej kindersztuby możemy nagradzać zawsze przydatnymi w takich sytuacjach smakołykami. Jeśli szczeniak podgryza ubrania, warto przemyśleć na jakiś czas nasz wybór stroju, by w pewnym sensie nie prowokować pieska do takich „ataków” na luźne części garderoby.
Kiedy szczeniaki przestają gryźć?
Psy są mądre i szybko się uczą, więc jeśli wykażemy się cierpliwością i wykorzystamy dobrze czas spędzony wspólnie z naszym ulubieńcem, nie będziemy musieli zastanawiać się, do jakiego wieku szczeniaki gryzą i kiedy szczeniak przestanie gryźć. Tym bardziej, że gryzienie jest naturalne u psa z powodów, o których wspomnieliśmy wcześniej. Nauczony niekontrolowanego kąsania szczeniak będzie to robił nadal jako dorosły pies. Ale odpowiednia praca z młodym psem i dostatecznie dużo uwagi, jaką mu poświęcamy, przyniesie efekt. Warto pamiętać, że oduczanie psa gryzienia wymaga pracy tak samo jak np. nauka sikania na matę.
Gdy szczeniak podgryza, bardzo pomocne mogą się okazać psie zabawki i akcesoria. Szczeniak w trakcie tych ćwiczeń powinien nauczyć się, że gryzienie po rękach lub nogach jest niepożądane, ale w przypadku zabawek może to robić do woli. Zabawkami mogą być wszelkiego rodzaju bezpieczne gryzaki dla psów. O ile jednak nimi pies zajmuje się sam, to do wspólnych zabaw człowieka z psem posłuży nam doskonale szarpak. Przy okazji harców z użyciem tego akcesorium, możemy nauczyć naszego podopiecznego kilku przydatnych komend, takich jak „puść” czy „zostaw”.
Kiedy zauważymy, że powodem gryzienia przez szczeniaka może być strach, musimy zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Unikać należy podniesionego głosu, oznak zdenerwowania i gwałtownych ruchów. Spokój, który zapewnimy nowemu towarzyszowi, to także odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby szczeniak nie gryzł.