Niestety, ale wiele osób nie ma pojęcia, jak prawidłowo założyć szelki psu. W tej czynności ważne jest, aby zapewnić pupilowi maksimum komfortu, ale również bezpieczeństwo. Jeżeli źle założymy szelki, może się to skończyć zerwaniem ze smyczy. Najlepiej więc zacząć od nauki chodzenia na smyczy. Każdy zwierzak uczy się wedle swoich umiejętności. Czasami pupil będzie potrzebował więcej czasu, a czasem mniej na naukę. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ubrać szelki psu i jak je poprawnie wyregulować.
Spis treści
Szelki dla psa – jak założyć?
Zastanawiasz się, jak założyć szelki psu? Na szczęście ta czynność nie zajmuje zbyt dużo czasu. Jak we wszystkim, najważniejsza jest praktyka. Regularne wykonywanie zadania po pewnym czasie zaowocuje wykonaniem tej czynności w kilkanaście sekund. Najważniejsze, aby szkolenie psa odbywało się, gdy pupil jest spokojny. My sami musimy podejść do tego z cierpliwością i opanowaniem, ponieważ zwierzak wyczuje negatywne emocje.
Opiekunowie czworonogów często zastanawiają się, jak zapiąć szelki psu. Ważne jest, aby uprząż po założeniu dobrze wyregulować. Jest to o tyle istotne, że zbyt luźne szelki mogą pozwolić na wyzwolenie się czworonoga. Natomiast zbyt ciasne będą powodować dyskomfort, a nawet ból, które mogą skutecznie zniechęcić pupila do zakładania szelek.
Kiedy już zdecydujemy się na szelki dla psa, jak dobrać odpowiedni rozmiar do wielkości pupila? Zdecydowanie unikajmy kupowania uprzęży „na oko” – niestety szelki można regulować tylko w niewielkim zakresie i może okazać się, że trzeba będzie kupić kolejne. Aby szelki były odpowiednie, należy zmierzyć obwód szyi i klatki piersiowej bezpośrednio za przednimi łapami. Oba pomiary należy dokonać w najszerszym miejscu.
Na rynku dostępnych jest wiele uprzęży – dla małych i dużych psów, dedykowane szczeniętom, a także specjalne szelki do wody. Kiedy już dobraliśmy szelki dla psa, jak założyć je poprawnie? Większość uprzęży zakłada się w ten sam sposób – pies wkłada obie łapy w szelki, które następnie zapina się na górze, gdzie potem można dopiąć smycz. Dlatego tak ważna jest też uprzednia nauka chodzenia psa na smyczy.
Od kiedy można zakładać psu szelki?
Zapewne jak już uda nam się opanować naukę chodzenia na smyczy, każdy właściciel zastanawia się, od kiedy można zakładać psu szelki? Tak naprawdę naukę noszenia uprzęży najlepiej jest zacząć już od szczeniaka, ponieważ tak młode psy szybciej się do tego przyzwyczajają. Dorosłym zwierzętom może to zająć więcej czasu, a ponadto mogą mieć one większy problem z jej zakładaniem i samym dopasowaniem.
Jak założyć szelki małemu psu? Niezależnie czy posiadamy pupila rasy większej, czy mniejszej, każdy czworonóg musi mieć indywidualnie dobrane i wyregulowane szelki do siebie.
Jak przyzwyczaić psa do szelek?
Jak przyzwyczaić psa do szelek, aby było mu w nich wygodnie i kojarzyły mu się pozytywnie? Otóż pupila można zachęcać za pomocą smakołyków. Psa, który się wyrywa, należy stanowczo przytrzymać, jednak nie wolno jest stosować przemocy wobec czworonoga. Pamiętajmy też, że są rasy psów, które są bardziej delikatne, więc mocniejsze przytrzymanie może wyrządzić im krzywdę. W takim wypadku najlepiej odpuścić i spróbować założyć szelki później albo nawet kolejnego dnia. Wówczas należy dać psu spokój, aby mógł się uspokoić – zdarza się, że zwierzak jest przerażony w zaistniałej sytuacji lub wręcz przeciwnie – przejawia chęć do zabawy. Niestety, w obu przypadkach efektywna nauka zakładania szelek nie będzie możliwa.
Niewątpliwą zaletą nauki zakładania szelek jest to, że ułatwia przewożenie psa w samochodzie, kiedy trzeba zapiąć mu pasy dedykowane tym zwierzętom.
Teraz już wiesz, jak założyć psu szelki – instrukcja podana powyżej powinna pomóc w dobraniu i wyregulowaniu uprzęży twojego pupila, a także w zadbaniu o jego komfort i bezpieczeństwo.