Kastracja psa wydaje się najprostszym sposobem na liczne problemy z naszym zwierzęciem. Wyrywanie się na smyczy, ucieczki, agresywne zachowania czy ciągłe oznaczanie terenu bywają uciążliwe, a czasem niebezpieczne. Z drugiej strony zabieg ten nie jest pozbawiony wad. W tym artykule przedstawimy, czym jest kastracja psów, jakie jest zachowanie psa po kastracji, w jakim wieku kastrować psa oraz jakie są wady i zalety kastracji psa.
Spis treści
Na czym polega kastracja psa?
Zabieg kastracji psa jest najbardziej rutynowym zabiegiem chirurgicznym w gabinecie weterynaryjnym. W przypadku suk nazywa się go potocznie sterylizacją. Na czym polega kastrowanie psa? W czasie operacji usuwane są gonady, czyli gruczoły płciowe – jądra u samca, a u samicy jajowody, jajniki, macica i szyjka macicy. Przed zabiegiem kastracji psa nie możemy karmić go przez co najmniej 12 godzin, a w dniu operacji nie powinien on również pić.
U samców zabieg ten jest dużo mniej inwazyjny. Po ogoleniu i zdezynfekowaniu strefy intymnej jądro przepychane jest przez mosznę, a skóra przecinana jest skalpelem. Powrózek nasienny zostaje związany, a jądro odcinane. Następnie powrózek zostaje uwolniony, a rana jest zszywana. Zabieg kastracji u samic zaczyna się również od wygolenia, w obszarze jamy brzusznej. Nacięcie sięga głębszych warstw i zaczyna się pod pępkiem, biegnąc wzdłuż podbrzusza. Następnie jajniki są wiązane i odcinane. Macica, po poprzednim przesunięciu, wraca na swoje miejsce lub jest usuwana w całości. Wybudzenie z narkozy następuje po około dwóch godzinach.
Czy kastrować psa?
Właściciele często zadają sobie pytanie, czy warto kastrować psa? Co nam daje wykastrowanie psa i po co w ogóle kastrować psa? Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli nasz pies zbyt agresywny, a jego zachowania seksualne są zbyt nasilone i stwarza zagrożenie dla siebie i otoczenia uciekając, wtedy kastracja jest wskazana. O tym, czy kastrować psa, powinien zadecydować weterynarz razem z behawiorystą. Być może niepożądane zachowanie zwierzęcia wynika z nieodpowiedniej tresury czy choroby. Powinniśmy najpierw dokładnie przebadać psa, pamiętając, że tresura psów też jest ważna. Przed zabiegiem należy dokładnie zapoznać się z tematyką kastracji: od przygotowania do operacji aż po skutki i odpowiednią opiekę nad zwierzęciem. Ostateczna decyzja, czy kastrować psy, należy do właścicieli.
Kiedy kastrować psa?
Kiedy kastracja psa może być wykonana? Przede wszystkim po osiągnięciu dojrzałości płciowej zwierzęcia, ponieważ wytwarzane hormony (w jądrach i jajowodach) mają wpływ na rozwój. Musimy pamiętać, że psy osiągają tę dojrzałość w różnym czasie, zależnie od wielkości, rasy i środowiska, w którym przebywają. Kastracja psa jest wręcz wymogiem, gdy kończy się jego czas rozrodczy (7-8 lat). Wtedy bowiem wzrasta ryzyko zapalenia gonad czy nawet nowotworów jąder. Samice powinny być wykastrowane w krótkim czasie po pierwszej cieczce, dzięki czemu nie są narażone na nowotwory gruczołu mlekowego. Kastracja szczeniaka niesie ze sobą ryzyko wystąpienia chorób układu kostnego oraz zatrzymanie rozwoju umysłowego na poziomie szczeniaka. Podsumowując, kiedy kastrować psa? Jeśli nie chcemy wykonywać zabiegu w celu zapobiegania nowotworom, powinniśmy wykonać go po osiągnięciu dojrzałości zwierzęcia – wtedy jest to kastracja dorosłego psa.
Zachowanie psa po kastracji
Czy pies po kastracji się zmienia? Czy dziwne zachowanie psa po kastracji jest normalne? Przede wszystkim możemy przestać martwić się ucieczkami oraz walkami psów w okresie rujowym. Wykastrowany pies może jednak nadal walczyć o swoje terytorium i miskę. Tak więc na pytanie, czy po kastracji pies jest mniej agresywny, odpowiadamy: tak, ale jedynie jeśli chodzi o walkę o dostęp do suki. Czy wykastrowany pies jest spokojniejszy, zależy również od odpowiedniego wychowania. To, co daje kastracja psa, nie mieści się w tematyce dobrych manier – może to zapewnić jedynie odpowiedzialna tresura i ewentualna współpraca z behawiorystą w razie większych problemów. Kolejnym zagadnieniem, jak kastracja wpływa na psa, jest wzmożony apetyt. Po zabiegu należy bezwzględnie dbać o odpowiednią dietę i zapewnienie ruchu, aby nie dopuścić do nadwagi czy otyłości.
Po kastracji psa, kiedy rany są świeże, należy poświęcić mu więcej uwagi. Po wybudzeniu psy są zdezorientowane i obolałe, należy więc podać im leki przeciwbólowe według wskazań lekarza. Powinniśmy również ograniczyć ruch naszego zwierzęcia, by rana szybciej się zagoiła, oraz udostępnić mu duże ilości świeżej wody. Należy pilnować naszego zwierzęcia, aby nie zeskakiwał nawet ze schodków czy fotela. Kąpanie psa jest niedozwolone, dopóki jego rany nie zagoją się. Ważne jest również, żeby pies nie wylizywał rany – w razie potrzeby powinniśmy mieć pod ręką kołnierz lub specjalną koszulkę. Zachowanie psa po kastracji może wyglądać na dziwne, ale pamiętajmy, że jest on po operacji i powinniśmy otoczyć go szczególną opieką.
Kastracja psa za i przeciw
Obecnie zabieg ten jest bardzo rozpowszechniony. Wpływ na to ma nie tylko rosnąca świadomość właścicieli, ale również akcje społeczne. W celu uniknięcia bezdomności psów, w wielu gabinetach weterynaryjnych można wykastrować czy wysterylizować przygarnięte zwierzęta za darmo.
Kastracja psa – inne zalety:
– pewność, że nasza suczka nie zajdzie w ciążę (o tym, jak przebiega ciąża u psa, przeczytacie tutaj);
– eliminacja chorób, m.in. ropomacicza u samic i raka jąder u samców;
– zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób, np. raka gruczołu mlekowego u suk;
– brak zaburzeń hormonalnych, a co za tym idzie – brak ciąży urojonej;
– brak cieczki, która bywa uciążliwa dla właścicieli i dla samego psa;
– większe bezpieczeństwo dla psa: ograniczenie ucieczek, walk o terytorium i o dostęp do suki.
Kastracja psa – wady:
– otyłość i idące za nią choroby, m.in. serca, wątroby, układu kostnego;
– zmiana zachowania – infantylne, gdy pies wykastrowany był zbyt wcześnie lub apatyczne;
– zmiany w życiu społecznym – błędy w komunikacji, z powodu niemożności „obwąchiwania się”;
– możliwe powikłania pooperacyjne;
– możliwe wystąpienie nietrzymania moczu;
– niedoczynność tarczycy;
– zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów prostaty;
– infekcje uszu;
– zmiana sierści na miękką i matową, jak u szczeniąt.
Czy kastracja psa jest bezpieczna?
Właściciel rozważający ten zabieg powinien przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie, czy kastracja psa jest bezpieczna. Oprócz wyżej wymienionych możliwości wystąpienia niepożądanych efektów operacja ta niesie ze sobą ryzyko powikłań pooperacyjnych lub po podaniu narkozy. Przed podjęciem decyzji o zabiegu należy dokładnie przebadać zwierzę – niezbędna będzie morfologia krwi, sprawdzenie krzepliwości krwi, badanie nerek i wątroby oraz echo serca u seniorów. Przeciwskazaniami są problemy z krzepliwością krwi oraz choroby, np. serca, nerek, czy nowotwory. Dobry weterynarz doradzi nam, kiedy można wykastrować psa i czy sterylizacja jest bezpieczna dla naszego zwierzęcia.
Czy można wykastrować dorosłego psa?
Zabieg powinien być w większości przypadków wykonywany na psach, które osiągnęły dojrzałość płciową. Psim seniorom (7-8 lat) wręcz zaleca się operację w celu eliminacji nowotworów jąder. Jednak w przypadku kastracji dorosłego pupila, stan zdrowotny zwierzęcia ma większy wpływ niż wiek psa. Choroby mogą wpłynąć na wystąpienie powikłań pooperacyjnych oraz zmniejszają bezpieczeństwo podczas samego zabiegu. Ile żyją psy? Odpowiedź na to pytanie otrzymacie w tym artykule.
Ile kosztuje kastracja psa?
Orientacyjne koszty kastracji psa wahają się między 150 – 700 zł u samców i 400 – 1000 złu samic. Ceny różnią się w zależności od kilku czynników:
– miejscowości, w której chcemy wykonać zabieg – im większe miasto, tym ceny mogą być wyższe;
– renomy weterynarza lub kliniki;
– wielkości psa – większym psom podaje się więcej środków, opatrunków oraz leków;
– płci psa – kastracja samców jest mniejszą ingerencją, więc koszty są mniejsze;
– stanu zdrowia psa i jego wieku – chore i stare zwierzęta wymagają dokładniejszych badań.
Warto pamiętać o możliwościach wykonania zabiegu za darmo. Jeśli przygarniemy psa, możemy zapytać o to w pobliskim gabinecie weterynaryjnym. Warto również udać się do urzędu gminy, ponieważ w ramach eliminacji bezdomności psów mogą być dostępne pieniądze na zabiegi. Dodatkowo, jeśli nasza sytuacja finansowa nie pozwala nam na pokrycie kosztów operacji, możemy zgłosić się do organizacji charytatywnych, które organizują zbiórki na ten cel.
Potrzebujesz więcej informacji na temat wychowania i dbania o swoje zwierzęta? Przeczytaj nasze porady w innych artykułach!