Samojed to pies, który wyróżnia się nie tylko swoją urodą, jego biała i puszysta sierść koresponduje z przyjaznym charakterem zwierzęcia. Rasa samojedów ma bardzo długą i ciekawą historię. Co więcej, psy te są coraz bardziej popularne, a ich opiekunowie chętnie publikują zdjęcia i nagrania swoich puchatych przyjaciół w kanałach społecznościowych. Co jednak warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wychowywaniu psa rasy samoyed? Zobacz!
Spis treści
Samojed – opis rasy
Na początek warto wiedzieć, skąd wzięła się rasa samojedów i skąd pochodzi. Są to psy pierwotne i zakwalifikowane są do grupy szpiców, a ich naturalnymi terenami były obszary Rosji oraz Syberii. Dzięki swojemu pochodzeniu i odporności na trudne warunki atmosferyczne zwierzęta te zostały włączone do sekcji północnych psów zaprzęgowych.
W Europie samojedy po raz pierwszy pojawiły się za sprawą zoologa Ernesta Kilburn Scotta. Anglik przywiózł psa rasy samojed do swojego kraju w 1889 roku. Od tamtej pory te piękne psy o wyjątkowym umaszczeniu zyskują na popularności.
Jak wygląda samoyed?
Psa tej rasy kojarzymy głównie z jego białej i bardzo gęstej sierści. Samoyed ma jednak więcej cech charakterystycznych. Jego mocna postura oraz dostojna sylwetka wprawiają w zachwyt niejednego hodowcę czworonogów domowych. Choć psy te należą do średniej wielkości szpiców, to puchata sierść dodaje im dodatkowych centymetrów. To właśnie dzięki niej wydają się dużymi czworonogami.
Po czym jeszcze możemy rozpoznać psa rasy samoyed? Będą to z pewnością:
- ciemnobrązowe oczy, kształtem przypominające migdały,
- niewielkie i trójkątne uszy,
- wysoko osadzony ogon.
Samojed – długość życia
Długość życia każdego psa zależy głównie od opiekuna lub hodowcy, drugorzędną jest predyspozycja genetyczna. Ile żyje samoyed, który dorasta pod czujnym okiem opiekuna i ma zapewnione odpowiednie warunki do życia? Przyjmuje się, że pies tej rasy może towarzyszyć człowiekowi nawet przez 13 lat. Choć jest to on odporny na niskie i zmieniające się temperatury, to przejawia skłonności do niektórych chorób, które znacząco mogą skrócić jego życie. Ważne są zatem regularne badania i wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
Zobacz też nasz artykuł o maltańczykach 🙂
Samoyed – waga
Psy tej rasy klasyfikuje się jako szpice średniej wielkości. Jego waga może wahać się od 15 kg do nawet 30 kg. Warto regularnie kontrolować wagę psa i dobierać dietę pod indywidualne potrzeby czworonoga tak, aby nie był on niedoważony lub otyły.
Samoyed – charakter
Nie każdy pies ma tak łagodny i towarzyski charakter jak zwierzak tej rasy. I to właśnie z tego względu pies ten jest tak często wybierany do domu, w którym znajdują się dzieci. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że samoyedy mają dużą potrzebę przebywania w towarzystwie ludzi lub innych zwierząt, bardzo źle znoszą samotność.
Są to aktywne zwierzaki i do pełni szczęścia potrzebują również długich spacerów oraz treningów stymulujących ich energię.
Samoyed – pielęgnacja
Pielęgnacja samojeda wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza podczas intensywnego linienia podszerstka. W okresie tym konieczne jest codzienne szczotkowanie sierści czworonoga. Przez większość roku psa tej rasy można szczotkować dwa-trzy razy na tydzień.
Samoyed – choroby
Choć są odpornymi zwierzętami, to mają skłonności cukrzycowe, występują u nich problemy ze skórą oraz oczami (jaskra oraz zaćma), a czasem borykają się z dysplazją stawów biodrowych. Ważne jest, aby obserwować swojego pupila i każdą zmianę zachowania konsultować z lekarzem weterynarii.
Samoyed – Cena
Szczeniak samojeda jest niezwykle uroczym pupilem, jednak musimy pamiętać, że psiak z rodowodem, wywodzący się z renomowanej hodowli, może kosztować nawet 5000 zł. Jest to początek inwestycji, a koszty utrzymania psiaka w domu mogą być bardzo wysokie.
Polecamy też nasz artykuł o bassetach 🙂