Maltańczyk to popularna rasa psów towarzyszących. Są małe, puchate, białe i sympatyczne. A przy tym wszystkim są… psami, jak każde inne. Mają nos, cztery łapy i potrzeby wynikające z łańcucha łowieckiego. Jeśli zapewnimy im ich realizacje, będą doskonałymi kompanami codziennego życia.
Spis treści
Maltańczyk – opis rasy, charakter, cena
Maltańczyki według klasyfikacji FCI zaliczane są do grupy IX, sekcji 1 (biszony i rasy pokrewne). W przeciwieństwie do wielu ich pobratymców ich zadaniem nigdy nie było polowanie, stróżowanie czy inne prace. Miały cieszyć oko i zapewniać towarzystwo. Czworonogi te osiągają niewielkie gabaryty, ich sierść jest długa, barwy białej. Na jej tle wyróżniają się czarne, okrągłe oczy oraz nos w tym samym kolorze.
Skąd pochodzą maltańczyki?
Dokładne pochodzenie maltańczyka ciężko jest określić, ze względu na to, jak dawno rasa ta miała swój początek. Choć zwykło się przyjmować, że miejscem, w którym urodził się pierwszy szczeniak tej rasy, jest Malta, prawdopodobnie to błędne przypuszczenie.
Ile żyją maltańczyki?
Są to psy długowieczne, żyją zwykle powyżej 14–15 lat. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że zdrowie czworonoga w dużej mierze zależeć będzie również od żywienia, ilości i rodzaju aktywności, a także sposobu utrzymania.
Maltańczyk – usposobienie
Maltańczyki z natury są przyjazne i towarzyskie. Łatwo nawiązują relację z opiekunem – w końcu do tego zostały stworzone. Warto jednak pamiętać, że nawet w obrębie jednej rasy każdy pies jest inny. Mimo to wybranie dobrej hodowli maltańczyków daje nam pewną gwarancję – rzetelny hodowca doradzi, który szczeniak z miotu charakterem najlepiej dopasuje się do naszych oczekiwań.
Jak wychować maltańczyka?
Biorąc na siebie odpowiedzialność opieki nad żywą istotą, należy zdać sobie sprawę, że z chwilą zamieszkania pod naszym dachem pies staje się od nas zależny. My zaś odpowiadamy za jego wychowanie. Co to właściwie oznacza? Codzienne życie wymaga wykonywania wspólnie wielu czynności – nie tylko przyjemnych (jak wspólne zabawy czy wylegiwanie się), ale także zwyczajnie praktycznych.
Łatwo jednak z tak prostych czynności zrobić udrękę – zarówno swoją, jak i psa. Dlatego warto wiedzieć, jak założyć psu szelki i smycz (przede wszystkim nie na siłę!), przyzwyczaić do kąpieli, dotyku w różnych miejscach i tak dalej. Poza tym konieczne będzie także oswojenie szczeniaka maltańczyka z maszynką i nożyczkami, gdyż rasa ta wymaga regularnego strzyżenia.
Maltańczyk – choroby
Choć psy te cieszą się generalnie dość dobrym zdrowiem, jest kilka problemów z wystąpieniem których powinniśmy się liczyć. Powszechne u maltańczyków są problemy z oczami, dlatego nigdy nie powinniśmy ignorować rdzawo brązowych zacieków w ich okolicach. Istnieje też duże ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych i problemów z uszami.
Poza tym w przypadku każdego psa zdarzyć się może nieoczekiwana choroba. Dobrze być na to gotowym, nie tylko pod względem finansowym. Warto znać objawy boleriozy u psa, symptomy zatrucia czy przegrzania oraz zachowania wskazujące na ból. Wiedza ta pozwoli nam zareagować odpowiednio szybko i zwiększy szansę na skuteczne leczenie.
Ile kosztuje maltańczyk?
Za szczeniaka z zarejestrowanej hodowli musimy zapłacić 2–4 tysiące złotych. Cena maltańczyka bez rodowodu potrafi być niższa, jednak decydując się na taki zakup, wspieramy pseudohodowlę i nie mamy pojęcia, co wyrośnie z naszego szczeniaka. W takim razie gdzie kupić maltańczyka? Warto porzucić popularne portale sprzedażowe i odwiedzić stronę ZKwP, która będzie nieocenionym źródłem informacji w tym zakresie.
Maltańczyk – wady i zalety
Zdecydowaną zaletą są niewielkie gabaryty maltańczyka. Zarówno karma, jak i leki dawkowane są według masy ciała, wobec czego koszty utrzymania takiego psa są niższe niż w przypadku większego czworonoga. Plusem jest także jego towarzyski charakter i uroczy wygląd.
Do minusów można zaliczyć… również gabaryty. Wyjście z każdym szczeniakiem na spacer potrafi być trudne, wiele osób próbuje go głaskać, zagaduje i tak dalej. W przypadku maleńkiej białej kulki problem ten jest jeszcze większy. Warto w takich sytuacjach postawić na uprzejmą i asertywną komunikację, dbając o komfort i granice zarówno psa, jak i swoje.
Na koniec warto dodać też, że dzień psa rasy małej wcale nie powinien znacząco różnić się od rozkładu zajęć większego czworonoga. Ważne jest, aby znalazły się w nim nie tylko wyjścia fizjologiczne, ale także takie zajęcia oraz długie spacery połączone z eksploracją terenu, trening i zabawa.