Profesjonalne strzyżenie maltańczyka leży w zakresie umiejętności groomera. Przygotowanie do wykonywania tego zawodu wiąże się z koniecznością przyswojenia ogromnej ilości wiedzy i zajmuje sporo czasu. Czy to znaczy, że nikt inny nie może zbliżyć się z maszynką do psa? Zdecydowanie nie. Przy odrobinie chęci, możemy z powodzeniem zadbać o odpowiedni stan okrywy włosowej naszego pupila w domowym zaciszu.
Spis treści
Kiedy pierwsze strzyżenie maltańczyka?
Zacznijmy od tego, że w przypadku maltańczyków regularne skracanie sierści i codzienne dbanie o nią jest koniecznością. Im wcześniej zaczniemy przyzwyczajanie szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie krótkich i przyjemnych sesji treningowych z nagrodami, w trakcie których maluch będzie mógł oswoić się z maszynką i nożyczkami.
Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, kiedy powinno się pierwszy raz ostrzyc maltańczyka. Termin należy dopasować do indywidualnych potrzeb psiaka. Jeśli widzimy, że sierść coraz bardziej się kołtuni i trudniej ją rozczesać, a dodatkowo zaczyna ograniczać zwierzakowi widzenie – czas na strzyżenie.
Maltańczyk strzyżenie – jak często?
Tą kwestię należy również ustalić indywidualnie, biorąc pod uwagę tempo rośnięcia sierści oraz jakiej długości fryzurę przy strzyżeniu maltańczyka wybieramy. W zależności od podanych kryteriów zabieg powinno wykonywać się co jeden – dwa miesiące.
Ile trwa strzyżenie maltańczyka?
Wizyta w salonie groomerskim zwykle obejmuje szereg czynności pielęgnacyjnych – nie tylko strzyżenie, ale także obcinanie pazurków, mycie uszu, a niekiedy także i usuwanie kamienia nazębnego. Doświadczonemu groomerowi zajmie około dwóch godzin.
Jeśli decydujemy się na samodzielne strzyżenie pupila i wiemy jak czyścić uszy psu i obcinać pazurki, nie ma przeciwwskazań do wykonywania tych czynności w domu. Dobrze jest jednak rozłożyć sobie pracę na kilka dni. Maltańczyk zdecydowanie lepiej zniesie kilka krótszych zabiegów w odstępie czasowym niż jeden bardzo długi.
Jak obcinać maltańczyka?
Zacząć należy od wstępnego skrócenia nadmiaru sierści maszynką. Następnie konieczna będzie kąpiel psa i porządne rozczesanie sierści grzebieniem. Kolejnym krok to osuszenie sierści i strzyżenie właściwe. Maszynką podcinamy głównie okolice brzucha i zadu. Sierść w okolicach oczu, uszu czy opuszków wymaga użycia nożyczek.
Bardzo ważne jest, aby nie pozacinać przyjaciela, dlatego nieoceniona może okazać się pomoc drugiej osoby. Podstawą jednak jest oswojenie zwierzaka z tymi czynnościami i wykonywanie ich za zgodą podopiecznego.
Jaka maszynka do strzyżenia maltańczyka?
Należy pamiętać, że do strzyżenia maltańczyka trzeba wykorzystać maszynkę przeznaczoną dla psów. Dlaczego? Ponieważ zwykła „ludzka” nie ma wystarczającej mocy, aby zrobić to dobrze. Poza elektryczną maszynką niezbędne będą także nożyczki fryzjerskie lub groomerskie.
Ile kosztuje strzyżenie psa maltańczyka?
W zależności od umiejętności groomera, lokalizacji salonu i oczekiwanego efektu (strzyżenie zwyczajne lub na wystawę) cena usługi wahać się będzie między 100 a 500 złotych.