Jakim psem jest bokser? Na jakie choroby cierpi? Czy to rasa nadaje się do mieszkania, czy raczej domu z ogrodem? Jak sprawdzą się te zwierzęta w przypadku rodzin z dziećmi? Opis rasy bokser znajdziecie poniżej!
Spis treści
Bokser – opis rasy
Rasa ta wywodzi się z Niemiec. Jest bardzo charakterystyczna i ciężko jej nie rozpoznać. Boksery to psy średniej wielkości, krótkowłose, o dosyć krępej i kwadratowej budowie ciała. Ich głowa jest kanciasta i duża, a kufa mocna i szeroka. Ich charakterystyczna mina wynika z przodozgryzu, który je cechuje. Oznacza to, że dolna szczęka jest wysunięta przed górną. Umaszczenie jest zwykle żółte albo pręgowane – przy pręgowaniu mogą być też nieco ciemniejsze: brązowo-czerwone lub rudo-brązowe. Zdarzają się też białe boksery, ale są one dość rzadko spotykane. Natomiast pręgi powinny wyróżniać się na tle reszty sierści. Ona z kolei jest gładka i stosunkowo krótka. Pełny obraz dopełniają ciemne, duże oczy i zwisające w stronę polików uszy.
Boksery to dosyć żywe i pełne siły psy, ospałe osobniki zwykle są wykluczane z hodowli. Rasa ta nie jest agresywna, dlatego nadaje się dla rodzin z dziećmi. Wysokość w kłębie u psów wynosi od 57 do 63 cm, natomiast u suk od 53 do 59 cm.
Ile żyją boksery?
Boksery żyją od 10 do 12 lat. Wszystko zależy od zapewnionej opieki i warunków, w których pupil wychowuje się i przebywa.
Ile waży bokser pies?
Ile waży bokser? Masa ciała dorosłych psów jest inna w zależności od płci. Prawidłowa waga zdrowego osobnika powinna wynosić odpowiednio: pies będzie mieścił się w przedziale od 30 do 32 kilogramów, natomiast suka będzie miała nieco mniejszą wagę zaczynającą się od 25 i wynoszącą do 27 kilogramów.
Bokser charakter
Charakter boksera jest jedną z najważniejszych cech tej rasy. Pies powinien być spokojny i opanowany, ale również pewny siebie i nieustraszony. Czworonogi te cechuje przywiązanie oraz wierność do właściciela i wszystkich domowników, dlatego bokser dla dzieci również nie będzie stwarzał zagrożenia. Są one bowiem dość łagodne w stosunku do domowników, jednak nieufne do osób obcych. Bez wątpienia są to zwierzęta radosne podczas zabawy oraz odważne w poważnych sytuacjach. Boksery to dość łatwe w szkoleniu psy, ponieważ cechuje je karność i naturalna bystrość. Rasa ta ma dobrze rozwinięty zmysł węchu, więc może warto rozpocząć przygodę z nosework dla psa? Może to być dobra zabawa zarówno dla pupila, jak i jego opiekuna.
Jak ułożyć boksera?
Pomocne tutaj może być usposobienie boksera – ta rasa jest dość łatwa w szkoleniu, ponieważ, tak jak już pisaliśmy, są to bystre i karne zwierzęta. Szczeniaka boksera od najmłodszych lat warto uczyć odpowiedniego zachowania. Bokser nadaje się jako pies do mieszkania głównie ze względu na jego krótką sierść, która uniemożliwia trzymanie go w kojcu. Najlepszym rozwiązaniem jest dom z ogrodem, gdzie pies będzie mógł mieszkać z właścicielami, jednocześnie mając miejsce na zabawę na dworze. Należy jednak pamiętać, że psy te zostawione dłuższy czas w mieszkaniu potrafią niszczyć rzeczy, dlatego warto odpowiednio wcześnie rozpocząć układanie pupila.
Bokser – choroby
Jakie najczęstsze choroby bokserów mogą się pojawić, nawet jeśli osobnik zakupiony został z dobrej hodowli? Rasa ta ma tendencję do dysplazji stawu biodrowego, spondylozy, deformacji stawów czy artrozy. Niestety, mogą pojawić się też takie przypadłości jak choroby serca czy choroby nowotworowe. Na te pierwsze zapadają częściej. Jednak świadoma i ostrożna hodowla tych psów jest w stanie zminimalizować ryzyko pojawienia się schorzeń.
Ile kosztuje bokser?
Jeśli spodobał Ci się opis rasy, na pewno zastanawiasz się, ile kosztuje bokser. Ceny za szczenię zaczyna się już od 4500 zł, dochodząc nawet do 6000 zł. Nie bez znaczenia jest też wybór hodowli bokserów, ponieważ jest ona gwarancją jakości i zdrowia naszego przyszłego pupila. Jak wybrać hodowlę psów? Przede wszystkim należy zapoznać się z rekomendacjami, można również zapytać o opinie innych właścicieli psów danej rasy.
Ile wynosi koszt utrzymania psa? Warto wziąć tu pod uwagę wydatki stałe, jak np. karma, i wydatki jednorazowe, jak np. kastracja pupila. W budżecie trzeba uwzględnić pewną sumę na nieprzewidziane wydatki, jak leki czy nagła wizyta u weterynarza.