Agama kołnierzasta to niezwykle ciekawy gatunek jaszczurek. Pomimo specyficznych naturalnych warunków bytowych z ogromnym sukcesem udaje się odtworzyć ich warunki do życia w domowym terrarium. Z poniższego artykuły poznasz specyfikę, warunki hodowli oraz ciekawostki dotyczące gatunku.
Spis treści
Agata kołnierzasta: opis
Agama kołnierzasta (łac. chlamydosaurus kingii) to gatunek jaszczurki z charakterystycznym kołnierzem oplatającym szyję. Kołnierz ten jest fałdem skórnym wykorzystywanym głownie w celach obronnych. Prezentowany także w okresie godowym przez samców. W przypadku zagrożenia agama rozpościera kołnierz, aby przestraszyć przeciwnika. Może mieć on aż do 35 cm średnicy.
Samice agamy są z reguły mniejsze niż samce. W przypadku obu płci na wielkość ciała składa się głównie ogon. Ich całkowita wielkość mieści się w przedziale od 55 do 95 cm, z czego zazwyczaj około 2/3 długości stanowi ogon. Samce ważą około 900g, a samice połowę z tego, czyli około 450 g.
Agama kołnierzasta: występowanie
Agama kołnierzasta jest gatunkiem, który naturalnie występuje na terenie północno-zachodniej Australii oraz Nowej Gwinei. W dzisiejszych czasach terrarystyka pozwala jednak na hodowlę nawet najbardziej wyjątkowych i egzotycznych gatunków w warunkach domowych. Nie inaczej jest właśnie w przypadku agamy, która cieszy się coraz większą popularnością.
Agama kołnierzasta: ile żyje?
Agama kołnierzasta w warunkach domowych żyje najczęściej od 10-13 lat. W warunkach naturalnych, ze względu na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników oraz zagrożeń wynikających z pożarów, zazwyczaj nie dożywa do takiego wieku. Natomiast w terrarium przy odpowiednio zachowanych warunkach oraz diecie może nawet dożyć 15 lat.
Agama kołnierzasta: żywienie
Jaszczurka agama kołnierzasta należy do mięsożerców. Dieta jaszczurek w warunkach domowych powinna głównie opierać się na owadach takich jak świerszcze i szarańcze. Dodatkowo jako urozmaicenie można dawać: oseski, myszy oraz pisklęta. Witaminy podaje się w formie specjalnych preparatów dla jaszczurek. Częstotliwość karmienia oraz objętość pożywienia uzależniona jest od wieku. Do 4. miesiąca agamy karmi się codziennie, następnie do 1. roku co drugi dzień, aż w końcu dorosłe co 3-4 dni. Młode zjadają mniej, a częściej. Starsze osobniki jedzą natomiast rzadziej, ale większe ilości.
Brak chęci na pokarm może wynikać z choroby, stresu, nieodpowiednio przystosowanych warunków oraz ze zbliżającego się okresu zimowego.
Agama kołnierzasta: kolory
Agama kołnierzasta jest wielobarwnym, niezwykle kolorowym stworzeniem. Eksponowana paleta barw szczególnie wyróżnia się na powierzchni kołnierza. Najczęściej barwy kołnierza są jaskrawe przez wzgląd na funkcje, jaką jest zainteresowanie samicy (w przypadku samców) oraz odstraszenie przeciwnika. Na grzbiecie można zauważyć ciemne plamki. Natomiast ciało jest szarobrązowe. Kolorystyka agamy kołnierzastej jest stała dla danego osobnika. Dla porównania np. popularna agama brodata kolory swe zmienia pod wpływem emocji i wydzielanych hormonów.
Agama kołnieszasta: terrarium
Przez wzgląd na jej wielkość terrarium dla agamy kołnierzastej będzie dość duże. Wielkość należy dopasować do posiadanych osobników. Najczęściej zalecane są terraria o wymiarach 130x100x220 cm. Najpopularniejszym podłożem jest podłoże z piasku. Możliwe jest także wykorzystanie kory, torfu i mieszanek tych tworzyw.
Budowa terrarium nie może obyć się bez umieszczenia gałęzi ustawionej pionowo. Przytrzymywanie się gałęzi przez jaszczurki usprawnia proces trawienia. Dodatkowo na ściankach terrarium należy umieścić korek, umożliwiając wspinaczkę. W środku na stałe powinien znajdować się pojemnik na wodę oraz pokarm.
Dla agam, ze względy na ich pochodzenie, bardzo istotną rolę ma temperatura, odpowiednie oświetlenie oraz wilgotność. Na terenie terrarium tworzy się tak zwaną wyspę ciepła, gdzie występuje wyższa temperatura niż w pozostałej części. Wyspa ciepła powinna osiągać temperaturę 40 stopni Celsjusza, a pozostała część być w granicach około 30 stopni. W związku z dzienną aktywnością, na noc temperatura być niższa – około 20 stopni. Światło UVB powinno pochodzić ze specjalnej lampy, którą można sterować cyklem dobowym dzień-noc. Aby jak najbardziej ‘imitować’ warunki naturalne jaszczurek, trzeba zadbać także o odpowiednią wilgotność. Powinna być ona w zakresie 50%. Uzyskuje się ją poprzez nawadnianie/spryskiwanie terrarium.
Agama kołnierzasta: hodowla
Chcąc rozwijać swoją hodowlę, warto wiedzieć, w jaki sposób agamy kołnierzaste się rozmnażają. Agamy wykluwają się z jaj, a więc należą do gatunków jajorodnych. Agamy zdolne są do rozmnażania w wieku około 2 lat. Zanim dojdzie do kopulacji, dochodzi do godów, kiedy to samiec prezentuje swój kołnierz. Po kopulacji samica tworzy schronienie dla siebie i jaj na okres ciąży, tj. 4-6 tygodni. Jaja zakopywane są przez nią w ziemi. Ilość składanych jaj zazwyczaj mieści się w przedziale od 4-20 jaj. Sam poród trwa od 30 minut do nawet 2 godzin.
W warunkach terrarium na płodność jaszczurek pozytywnie wpływa zachowanie warunków zimowania. Najlepszym momentem na wprowadzenie agamy kołnierzastej w ten stan jest czas, kiedy zauważalny jest jej naturalny spadek energii oraz apetytu. W tym celu należy zmniejszyć temperaturę panującą w terrarium do około 15 stopni i utrzymywać przez okres około 10 tygodni. Samicę i samca można hodować razem w jednym terrarium oraz osobno i łączyć je wyłącznie w okresie godów w celach rozrodczych.
Agama kołnierzasta: znaczenie w przyrodzie
Agama kołnierzasta pomimo rzadkiego występowania w hodowlach domowych nie należy do gatunków objętych ochroną. W naturze ich populacja szybko się rozmnaża, a dodatkowo są one bardzo dobrze przystosowane do warunków panujących w obszarach ich występowania. W naturze występują one na terenach suchych, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury często dochodzi do pożarów. Podczas pożarów agamy ukrywają się na wysokościach w drzewach. Ogień, który zajmuje niskie rośliny, jednocześnie uwidacznia gady, które są ich pokarmem. W okolicznościach zagrożenia agama kołnierzasta bieg swój rozpoczyna i prowadzi za pomocą kończyn dolnych. Jedynie młode osobniki biegają z wykorzystaniem czterech kończyn.
Agama kołnierzasta: cena
Koszt tego egzotycznego pupila wynosi od 1000-1500 zł. Stosunkowo wysoka cena wynika z faktu, że gatunek ten nie jest powszechnie występujący. Agamę można kupić wyłącznie bezpośrednio od hodowcy. Na to, ile kosztuje agama kołnierzasta, ma wpływ zarówno wyjątkowość gatunku, jak i cechy osobnicze danej jaszczurki. Większy i bardziej wyjątkowo ubarwiony osobnik będzie automatycznie stanowił także większy wydatek. Dla porównania, popularne gatunki takie jak agama błotna to koszt w okolicy 100 zł.
Agama kołnierzasta: ciekawostki
Ciekawostką związaną z hodowlą jaszczurek jest możliwość oswojenia z człowiekiem. Należy to robić stopniowo, np. poprzez karmienie z ręki. Jednocześnie należy pamiętać, że jaszczurka gryzie i każdorazowo ostrożnie się z nimi obchodzić.
Podczas rozmnażania hodowli możemy sterować płcią potomstwa. Na płeć wpływ ma temperatura, w jakiej przebywają złożone jaja. Samice wylęgają się, gdy panują wysokie temperatury, a samce w niskich.