Czy gekon gryzie? Weźmy pod uwagę fakt, że gady mieszkające w naszych terrariach są dzikimi zwierzętami, nawet jeśli wykluły się w niewoli. Znaczna część najbardziej popularnych gatunków gekonów hodowanych w domach to drapieżniki, co oznacza, że używają swoich zmysłów i szczęk do zdobywania pożywienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ugryzienie jest reakcją obronną. Tak właśnie jest najczęściej w przypadku ugryzień skierowanych w stronę właściciela zwierzęcia.
Spis treści
Czy gekony gryzą?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, gekon może ugryźć człowieka. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi indywidualny temperament każdego osobnika albo to, jakiego gatunku jest nasz gekon – czy gryzie, bo jest złośliwy? Zdecydowanie nie, gady nie są bowiem zdolne do odczuwania tego typu emocji. Zwykle za agresywnym zachowaniem stoi inny, bardziej racjonalny powód.
W jakich sytuacjach gekon gryzie?
Nie jest to nic odkrywczego, ale gekon najczęściej gryzie, kiedy ma bezpośredni kontakt z opiekunem. Jako zwierzę terraryjne poleca się je bardziej do obserwacji niż do noszenia na rękach. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy zwierzę musi opuścić terrarium. Może to być czas sprzątania, potrzeba podania leków lub sprawdzenia, ile waży. Karmienie gekona dostosowujemy do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, biorąc pod uwagę jego kondycję i masę ciała, dlatego tak ważna jest kontrola zwierzęcia.
Najczęstszymi przyczynami ugryzień są:
- gwałtowne ruchy opiekuna;
- hałasy, które mogą wystraszyć zwierzę;
- stres wywołany bólem, chorobą;
- stres, nerwy, nagłe reakcje człowieka podczas trzymania gekona na rękach – szczególnie często boją się dzieci nieprzyzwyczajonych do obcowania z tak płochliwymi zwierzętami;
- pomyłka podczas karmienia – podekscytowany, głodny gekon może rzucić się na palec opiekuna, myśląc, że to pokarm;
- terytorialność samców, np. kiedy bierzemy na ręce jednego osobnika po drugim;
- charakter gekona.
Czy gekon gryzie, bo przestraszył się czegoś w naszym zachowaniu? A może po prostu ma taki charakter? Aby odpowiedzieć na te pytania, warto skrupulatnie obserwować swoje otoczenie w czasie trzymania zwierzęcia na rękach.
Co zrobić, żeby gekon nie gryzł?
W pierwszej kolejności należy zapewnić odpowiednie lokum, w którym zwierzę będzie czuło się bezpiecznie. Budowa terrarium powinna odbywać się w przemyślany sposób, aby zrealizować jak najwięcej potrzeb gatunkowych zwierzęcia. Gekon zestresowany zbyt małą liczbą kryjówek może mieć skłonność do gryzienia rąk nieuważnego opiekuna.
Chcąc wyjąć mocno ożywionego gada z terrarium, warto pomóc sobie np. pęsetą czy innym przedmiotem, który mamy pod ręką, i ustawić zwierzę w pozycji, w której będzie nam łatwo chwycić je szybko i pewnie. Szczególnie często opiekunowie skarżą się na ugryzienia ze strony gekonów toke, ale warto zadać również pytanie, czy gekon lamparci gryzie? Jest on jednym z najczęściej wybieranych gatunków dla początkujących, a to wszystko dzięki swojemu flegmatycznemu usposobieniu. Pogryzienia przez gekony lamparcie zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile żyje gekon lub poznać inne ciekawostki, zapraszamy do artykułów znajdujących się w dziale terrarystyka.