Aby odpowiedzieć na pytanie, co jedzą gekony lamparcie i orzęsione w chowie domowym powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda ich dieta w naturze. Co prawda nie można dokładnie porównywać zwierzęcia dzikiego z tym, które od pokoleń znajduje się w hodowli, jednak analiza środowiska naturalnego, z którego pochodzą poszczególne gatunki, może dać nam ogólną wiedzę na temat ich trybu życia i wymagań. Co je gekon przebywający w terrarium? Odpowiadamy poniżej.
Spis treści
Gekon lamparci – co je?
W odróżnieniu od gekona orzęsionego, gekon lamparci jest obligatoryjnym mięsożercą. Oznacza to, że żywi się tylko pokarmem zwierzęcym. Nie istnieje żadna pełnowartościowa, komercyjna karma dla gekona lamparciego, ponieważ wymaga on podawania żywych, dobrze karmionych owadów. Czym karmić gekona lamparciego? Poza czystą wodą zawsze dostępną w misce, podstawowym składnikiem diety są insekty, które zawierają białko zwierzęce łatwo przyswajalne dla tego gatunku. Mogą to być larwy mącznika młynarka. Jest to łatwo dostępny owad karmowy, który jest wytrzymały i może być przechowywany w lodówce. Spowolni to jego metabolizm i przechodzenie w kolejne stadia larwalne, poczwarki i dorosłe chrząszcze. Znacznie bardziej urozmaiconej diety wymagają inne pospolite zwierzęta terraryjne – żółwie. Jedzenie dla nich musi być starannie dobrane i przygotowane. Podawanie gekonom lamparcim innych gatunków owadów, jak np. karaczanów czy świerszczy, będzie świetnym uzupełnieniem diety. Aby w naszym terrarium mieszkał zdrowy gekon, żywienie powinno zawierać w sobie również odpowiednią suplementację. Niezbędne jest podawanie wapnia w dodatkowej misce. Preparat witaminowy dla gadów najlepiej podawać wraz z posiłkiem – na owadach, jeden lub dwa razy w tygodniu. Jeśli zapewnimy naszemu zwierzęciu odpowiednią dietę, uchroni go to przed niedoborami i chorobami takimi jak np. metaboliczna choroba kości.
Jak często karmić gekona lamparciego?
Jeśli naszym wymarzonym zwierzęciem jest gekon lamparci, karmienie go będzie dla nas nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością. Obserwowanie jaszczurki w trakcie posiłku lub podawanie owadów z pęsety to sposoby na miłe spędzenie czasu ze swoim podopiecznym. Młody gekon lamparci jedzenie powinien dostawać właściwie bez ograniczeń. Składniki odżywcze są mu szczególnie potrzebne, ponieważ wciąż jeszcze rośnie i buduje tkankę mięśniową i tłuszczową. Po zakończeniu wzrostu, kiedy nasz pupil ma gruby, masywny ogon, wystarczy karmić go co dwa dni. U eublefarów, czyli grupy gadów, do której należy gekon lamparci, to właśnie ogon jest wyznacznikiem dobrego odżywienia i kondycji ogólnej zwierzęcia. U zwierząt, które długo nie miały dostępu do pożywienia, zostają wykorzystane rezerwy energetyczne magazynowane w charakterystycznym ogonie.
Gekon orzęsiony – karmienie
Gekon orzęsiony jest gatunkiem w naturze występującym jedynie w Nowej Kaledonii. Ile kosztuje gekon i co ma wpływ na jego cenę, dowiecie się tutaj. Klimat umiarkowany wyspy, na której można spotkać te zwierzęta, sprawia, że przez pewien czas mają dostęp do owoców, natomiast przez resztę roku muszą aktywnie polować. Co jedzą gekony orzęsione w swoim naturalnym środowisku? Można przyznać, że ich dieta jest bardzo zróżnicowana. Badania zawartości ich żołądków wykazały, że spożywają one:
- pyłek 10,3%,
- miękkie nasiona 1,8%,
- jagody 11,7%,
- soki owocowe 7,52%,
- owady 49,6%,
- chrząszcze 9,45%,
- gąsienice i motyle 7,52%,
- muchówki 3,12 %,
- karaczany 6,2%,
- prostoskrzydłe (świerszcze i szarańcza) 21,6%,
- szczątki mniejszych jaszczurek, w tym młodych własnego gatunku 11,4%,
- szczątki innych kręgowców 8,68%, z czego 6,42% to młode gryzonie.
Przy tak różnorodnym pokarmie bardzo trudnym wydaje się zapewnienie odpowiednio zbilansowanego żywienia gada w domu. Na szczęście opracowaniem receptur zajęli się już naukowcy od lat badający te zwierzęta. Równie rozmaite jedzenie ślimaki pobierają – to niesamowicie różnorodne mięczaki, które zostały już opisane na naszej stronie.
Czym karmić gekona orzęsionego w domu? Do wyboru mamy kilka rodzajów karm komercyjnych, które bazują na sproszkowanych owocach i owadach. Zawierają one w sobie wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały potrzebne do zdrowego rozwoju naszych jaszczurek. W połączeniu z wodą tworzą aromatyczną papkę, którą bardzo chętnie zje każdy gekon – karma tego typu to inaczej CGD – ang. crested gecko diet.
W żywieniu gekonów orzęsionych zdecydowanie odradza się stosowania przecierów owocowych dla dzieci, miodu czy owadów niepokrytych wapniem. Podając te produkty, można łatwo doprowadzić do niedoborów, ponieważ nie da się odpowiednio zbilansować diety z ich użyciem. Dzięki temu, że to my decydujemy o tym, co jedzą gekony w naszym domu, możemy osobiście wpłynąć na zapewnienie im zdrowej i pełnowartościowej diety. Doskonałym wzbogaceniem nie tylko pokarmowym, ale też behawioralnym są owady karmowe. Aby chronić nasze zwierzęta przed chorobami, wszystkie owady, które im podajemy, powinny pochodzić z hodowli – nigdy z podwórka czy parapetu. Gekony orzęsione chętnie polują. Aktywnie polującym drapieżnikiem często hodowanym w domu jest również wąż zbożowy – pożywienie dla niego opisujemy w tym artykule. Jest to dla nich nie tylko dodatkowa rozrywka, ale przede wszystkim możliwość realizowania naturalnych instynktów. Jeśli podajemy owady kilka razy w tygodniu, należy pamiętać o tym, by jednego dnia, zamiast wapnia, oprószyć je witaminami. W przypadku stosowania wapnia z dodatkiem witaminy D3 wybierajmy suplement witaminowy bez zawartości tej witaminy. Jeśli używamy wapnia bez D3, wtedy witamina ta powinna znaleźć się w suplemencie witaminowym.
Wiecie już, co jedzą gekony lamparcie i orzęsione. Jeśli chcecie dobrać dla siebie idealne zwierzę terraryjne, zapoznajcie się z naszymi artykułami i przygotujcie się dobrze na troskliwą opiekę nad nowym podopiecznym. Dowiecie się tutaj m.in. jakie jedzenie dla patyczaków jest odpowiednie, ile żyją poszczególne gatunki i jak się nimi zajmować.