Ptasiarstwo umożliwia obserwacje znanych gatunków ptaków z bliska, jak np. gil. Bardzo ciekawym elementem życia tych zwierząt jest ich łączenie się w pary. Jednak jak odróżnić samice gila od samca?
Spis treści
Jak wygląda gil?
Jak wygląda ptaszek gil? Jest jednym z najbardziej powszechnych gatunków ptaków w Polsce. Charakteryzuje się intensywnie czerwonym brzuszkiem i czarnym upierzeniem na głowie. Te dwie cechy, szczególnie zimą, bardzo mocno rzucają się w oczy, dzięki czemu amatorzy obserwacji ptaków bardzo szybko zapamiętują jego wygląd.
Opis gila
Krótki opis gila przedstawia go jako cichego i płochliwego ptaszka – szczególnie latem. Gile są utożsamiane z zimą, ponieważ dużo łatwiej jest je wtedy dostrzec pośród śniegu. Gil ptak najczęściej występuje w Europie i Azji. Najlepiej czuje się w lasach iglastych i mieszanych, jednak coraz częściej można go znaleźć w parkach. Często też występują one na naszych bujnych podwórkach. Ptaki w ogrodzie są bardzo ważnym elementem całego ekosystemu. Pomagają nam w dbaniu o dobrą kondycję naszego ogrodu, wyjadając szkodniki. Niestety część z tych zwierząt jest pozbawiana swoich naturalnych środowisk do życia i potrzebuje naszego wsparcia. Dudek jest doskonałym przykładem wspaniałego pomocnika na naszych podwórkach. Dzięki akcji „Zaproś dudka do ogródka” jesteśmy w stanie pomagać tym ptakom w bezpiecznym rozmnażaniu. Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę wydarzenia. Wracając do bohatera artykułu – gila – warto wspomnieć o jego pożywieniu. Żywi się on głównie nasionami i jagodami, np. nasionami dębu i czereśniami. Okres gniazdowania tych ptaków przypada na kwiecień – maj oraz czerwiec – lipiec, a młode wykluwają się już po 15 dniach.
Ptak gil – zdjęcia
Opis gila, który zamieściliśmy powyżej, jest bardzo zwięzły. Tak naprawdę najbardziej charakterystycznym elementem jego wyglądu jest czerwony brzuszek, który mocno rzuca się w oczy. Przez ich nieśmiałość w czasie lata dużo trudniej jest je dostrzec i sfotografować. Dzięki lornetce ornitologicznej będziemy mogli z bezpiecznej odległości oglądać te ptaki, nie strasząc ich. Tak jak wspomnieliśmy, część osób uwiecznia te zwierzęta na fotografii. Wpisując w wyszukiwarkę frazę: „ptak gil zdjęcia”, możemy znaleźć mnóstwo pięknych ptaszków z czerwonymi, okrągłymi brzuszkami. Oczywiście do fotografowania, oprócz szczęścia, powinniśmy posiadać specjalny aparat fotograficzny razem z obiektywem. To właśnie sprzęt zapewni nam odpowiednią odległość i dobrą jakość wykonanego zdjęcia. Odpowiednio dostosowany obiektyw ułatwi nam złapanie ptaszka w kadrze z dalekiej odległości. Charakterystyczne czerwone brzuszki pozwalają nam w łatwy sposób odnaleźć gila w koronach drzew. Jednak tutaj pojawia się pierwsze pytanie – jak wygląda gil samiec, a jak samica? Które z nich ma tak charakterystyczne upierzenie?
Gil samica i samiec
Samica gila niestety nie może pochwalić się tak efektownym wyglądem. Posiada czarny szeroki dziób, oczka z brązową tęczówką oraz jasnobeżową pierś z brązowoszarym grzbietem. Gil samica i samiec są troszkę więksi od wróbla, a oba ptaki są podobnej wielkości. Samiczka dużo łatwiej wtapia się w otoczenie i ciężej jest ją dostrzec wśród korony drzew. Jej neutralne, brązowe umaszczenie utrudnia pasjonatom ptaków odnalezienie jej na otwartej przestrzeni, przez co jej wypatrzenie daje ogromną satysfakcję szukającym.
Podstawowa wiedza na temat ptaków występujących w Polsce jest bardzo przydatna. To właśnie dzięki niej możemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie i podziwiać piękno natury.