Jaszczurka zwinka może okazać się wspaniałym kompanem! Wbrew powszechnym obawom można ją hodować w domu. W poniższym artykule przedstawimy opis jaszczurki zwinki oraz podpowiemy, jakie możemy jej stworzyć warunki do życia w domu.
Spis treści
Jak wygląda jaszczurka zwinka?
Czy jaszczurka zwinka to gad czy płaz? Pierwszym znakiem rozpoznawczym gada są łuski. Ciało tego zwierzęcia pokryte jest brązowymi lub zielonymi łuskami z kropkami. Budowa jaszczurki zwinki dostosowana jest do jej trybu życia. Ma smukłe ciało o długości około 28 centymetrów. Wyraźnie widoczne się ciemne pręgi po bokach. Głowa jest krótka i masywna, o zaokrąglonym pysku. Warto zaznaczyć, że głowa samicy jaszczurki zwinki jest mniejsza niż u samca. Silne kończyny z ostrymi pazurami pozwalają na szybkie przemieszczanie się po każdym rodzaju powierzchni. Ogon ma długość około 13 centymetrów. W przypadku zagrożenia jest odrzucany – jaszczurka zwinka bez ogona jest trudniejszym celem dla drapieżnika, ponieważ zyskuje dodatkowy czas na ucieczkę.
Gdzie żyje jaszczurka zwinka?
Gdzie występuje jaszczurka zwinka w środowisku naturalnym? Preferuje miejsca nasłonecznione, tereny zielone, kamieniste oraz zbocza. Żyje głównie w Azji Mniejszej
i Europie – w tym na obszarze całej Polski. Środowisko życia jaszczurki zwinki znajduje się tylko poniżej 1550 m n.p.m. Wysokość ta jest pionową granicą występowania zwierzęcia. Jakie inne jaszczurki występują w Polsce? Zobacz!
Ile żyje jaszczurka zwinka?
Na wolności żyje około czterech lat. Wykazuje się aktywnością od marca do października, tylko w ciągu dnia. Jest zmiennocieplna, co oznacza, że temperatura jej ciała zależna jest temperatury otoczenia. Z tego powodu w okresie zimowym hibernuje, a nocą – kryje się w norze.
Czy jaszczurka zwinka jest pod ochroną?
Zwinki żyjące na wolności są objęte częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że pod żadnym pozorem nie wolno ich łapać ani hodować. Regulowane jest to przez dyrektywę Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. Dyrektywa zobowiązuje do objęcia zwinki ochroną gatunkową oraz do ochrony miejsc jej rozrodu i przebywania.
Co jedzą jaszczurki zwinki?
Pokarmem dla tego zwierzęcia są najczęściej pająki, owady, ślimaki, gąsienice, dżdżownice oraz wije. Co jeszcze je jaszczurka zwinka? Poczwarki, jaja muchy czy nawet mniejsze osobniki własnego gatunku! Nie pogardzą również małymi żabami. A jak wygląda sam proces jedzenia? Czy jaszczurka zwinka gryzie swój pokarm? Jej zęby nie są zbyt solidne, musi więc uciekać się do innych sposobów. Drobny pokarm połyka, a większe ofiary zabija przez uderzenia nią o ziemię lub bardzo szybkie potrząsanie. A czy jaszczurki gryzą ludzi? O tym przeczytasz tutaj.
Czy jaszczurka zwinka składa jaja?
Początkujący hodowcy zadają sobie czasem pytanie, czy jaszczurka zwinka jest jajożyworodna. Odpowiedź brzmi negatywnie, ponieważ małe gady rozwijają
się w złożonych jajkach. Ciąża jaszczurki zwinki jest do rozpoznania po ciągnącym
się po ziemi brzuchu i wolniejszych ruchach samicy. Od maja do lipca jeden osobnik składa około 14 jaj w uprzednio wykopanej w wilgotnej ziemi norze. Młode wykluwają się po 5-12 tygodniach, w zależności od panujących warunków. Okres godowy jest widowiskowy, ponieważ samiec jaszczurki zwinki zmienia ubarwienie na jaskrawe i agresywnie walczy z przeciwnikiem o względy samicy.
Jaszczurka zwinka: hodowla
Hodowla tego gada jest możliwa w domu, należy jednak zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Pamiętajmy jednak, że nie można łapać zwinek ze środowiska naturalnego! Jeśli zdecydujemy się na hodowlę, zakupmy zwierzę ze sprawdzonej hodowli. Najważniejszą rzeczą jest przygotowanie terrarium dla jaszczurki zwinki. Najlepszym podłożem będzie piasek oraz trawa. Warto dodać kilka kamieni oraz miejsce, w którym mały gad mógłby się schować w celu schłodzenia. Wilgotność skóry jaszczurki zwinki jest bardzo niska, dlatego należy pamiętać o grzałce oraz o naczyniu z wodą. Zwierzę to jest łatwe w oswojeniu i będzie pozwalało się głaskać. Mimo niewielkich wymagań hodowlanych warto zwrócić uwagę, że rozmnażanie jaszczurki zwinki w warunkach domowych jest niezwykle trudne.
Jaszczurka zwinka: cena
Koszt samego zwierzęcia to wydatek rzędu 100-200 złotych. Oprócz tego dochodzi opieka nad jaszczurką zwinką i jej koszty – zakup specjalistycznego sprzętu i pokarmu oraz wizyty u weterynarza.
Jaszczurka zwinka: ciekawostki
Na koniec chcemy podzielić się kilkoma ciekawostkami dotyczącymi tego zwierzęcia:
- Norki jaszczurek mogą mieć długość nawet 8 metrów! Tunele są bardzo rozgałęzione w celu zmylenia drapieżnika.
- Zwinka jest najczęściej zielonej barwy.
- Najczęściej padają ofiarą… człowieka. Tereny przemysłowe zabierają im siedliska naturalne. Zagrożenie stanowią również koty, kury, łasice, lisy, ptaki oraz węże.
- Czy jaszczurka zwinka jest jadowita? Nie! Jest to jeden z powodów, dlaczego
gad ten nie używa zębów przy zabijaniu ofiary. - Czym oddycha jaszczurka zwinka? W przeciwieństwie do płazów, które oddychają przez skórę, gady mają płuca.
- Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy znaleźliśmy interesujący nas gatunek. Zwinka często jest mylona z jaszczurką żyworodną, która jest mniejszych rozmiarów
i ma bardziej wypłowiałe kolory. Polecamy przeglądnąć zdjęcia jaszczurki zwinki.