Terrarystyka jest szalenie ciekawą dziedziną zoologii. Największym gadem, jakiego możemy hodować w domu, jest pyton siatkowy. Informacje na temat tego gatunku da się znaleźć także pod nazwami Malayopython reticulatus i Python reticulatus. Wąż ten potocznie nazywany jest również dusicielem. Wynika to ze sposobu, w jaki poluje – po błyskawicznym ataku dusi ofiarę poprzez owinięcie się wokół niej swoim ciałem wyposażonym w niesamowicie silne mięśnie. W niewoli osiąga wiek nawet dwudziestu lat. Duży rozmiar oraz masa ciała, a także agresja idąca za niezaspokojonym w odpowiednim stopniu apetytem to tylko niektóre przymioty, którymi charakteryzuje się pyton siatkowy – cechy te sprawiają, że nadaje się tylko dla doświadczonych hodowców.
Spis treści
Pochodzenie i rozmiary Python reticulatus
Pyton siatkowy w warunkach naturalnych spotykany jest głównie w południowo-wschodniej części Azji. Jego obecność odnotowano również w Indonezji i na Filipinach. Lubi klimat ciepły i wilgotny. Jest doskonałym pływakiem, ponadto chętnie osiedla się w bliskim towarzystwie ludzi. Jeśli więc zastanawiamy się, jakich warunków będzie potrzebował pyton siatkowy, występowanie tego gatunku w naturze będzie najlepszą podpowiedzią. Lokum zwierzęcia musi być przede wszystkim bardzo dobrze ogrzane, powietrze natomiast odpowiednio nawilżone. Szalenie ważna będzie także powierzchnia – im większa tym lepiej. Biorąc pod uwagę, jak wymagającym gadem jest pyton siatkowy, terrarium z całym dodatkowym sprzętem kosztować nas będzie co najmniej kilka tysięcy.
Jeśli natomiast zastanawia nas, jak duży jest pyton siatkowy – największy opisany osobnik ważył aż 160 kilogramów, a długość jego ciała wynosiła niemal 10 metrów. Nie oznacza to jednak, że nasz podopieczny osiągnie taki rozmiar. W warunkach hodowlanych gady te dorastają zwykle do około stu kilogramów. Duże znaczenie będą miały warunki bytowe, jakie zapewnimy zwierzęciu – zarówno w kwestii powierzchni i wyposażenia terrarium, jak i żywienia.
Pyton siatkowy: odmiany barwne
Kolejną rzeczą, którą zaskoczyć może nas ten gad, są odmiany barwne. Dawniej w hodowli od czasu do czasu pojawiał się – przykładowo – pyton siatkowy albinos. Jego wyjątkowy wygląd przyciągał uwagę. W związku z tym z biegiem czasu w wyniku selekcji hodowlanej zaczęto uzyskiwać coraz większą liczbę takich osobników. Równolegle odbywała się praca nad pozyskaniem zupełnie nowych kolorów, dlatego obecnie nie jest to jedyna ciekawa odmiana barwna tego gatunku. Aktualnie wyróżnić możemy około dziesięciu różnych umaszczeń Malayopython reticulatus. Charakterystyczny jest na przykład tak zwany pyton tygrysi albo inaczej odmiana „tiger”. Może występować w dwóch wersjach kolorystycznych – klasycznej lub albino, która w praktyce nie jest całkowicie biała, jak mogłoby się wydawać, a biało-żółta. Poza tym natrafić możemy także na takie określenia jak pyton siatkowy „granit”, „yellow head” (również w wersji albino), „stripped” czy „patternless”.
Jakie wymagania hodowlane ma pyton siatkowy?
Zacząć należy od tego, że ten gad nie nadaje się na pierwsze zwierzę do rozpoczęcia naszej przygody z terrarystyką. Codzienna opieka nad wężem jest niesamowicie wymagająca. Konieczne będą częste karmienia (w przeciwieństwie do wielu innych gadów) oraz regularna, niemal codzienna, wymiana ściółki. Należy zdawać sobie także sprawę, jak niebezpieczny może być pyton siatkowy – waga tego stworzenia sprawia, że wystarczy chwila nieuwagi i możemy mieć kłopoty. Istnieją nawet udokumentowane przypadki zjedzenia czowieka przez przedstawicieli tego gatunku. Dlatego mimo iż pyton siatkowy jadowidy nie jest, trzeba podchodzić do niego ze sporym dystansem.
Wszelkie czynności związane z obsługą terrarium powinny być wykonywane przy asyście drugiej osoby. Chociaż spanie jest głównym zajęciem, któremu swoje życie poświęca pyton siatkowy, atak na ofiarę jest bardzo szybki. Po nim następuje uduszenie, a następnie zjedzenie zdobyczy i znów – odpoczynek, czas na trawienie. Także reasumując, właściwie jedyną kwestią, o którą nie musimy się martwić, jeśli marzy nam się to zwierzę, jest jad. Jednak jak już mowa o jadzie, naturalnie może pojawić się pytanie o uzębienie. Sporo było o masie, sile i duszeniu, ale czy pyton siatkowy ma zęby? Owszem, jak większość gadów – i to nie mało. W dodatku bardzo ostre. O ile ewentualne ukąszenie samo w sobie nie będzie zagrażało życiu, o tyle rany mogą być naprawdę bolesne i wymagające specjalistycznej pomocy.
Pyton siatkowy: rozmnażanie
Biorąc pod uwagę specyfikę gatunku, rozmnażanie go należy zostawić specjalistom. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zapoznać się z kilkoma faktami związanymi z rozmnażaniem pytona siatkowego – ciekawostki tego typu zwykle budzą spore zainteresowanie i są świetnym początkiem do rozbudzenia chęci pogłębiania wiedzy. Węże te osiągają dojrzałość płciową około 3-4 roku życia. Dość wyraźnie zaznaczony jest dymorfizm płciowy. Pyton siatkowy samiec jest zwykle mniejszy od samicy, która z kolei ma krótszy ogon i pazury odbytowe niż jej „partner”. “Ciąża” samicy trwa ponad dwa miesiące i kończy się złożeniem od kilkunastu, do nawet stu jaj. Kolejne około 80 dni to czas inkubacji jaj – mogą być wysiadywane przez matkę lub umieszczone w specjalnym inkubatorze. Malutkie pytony świeżo po wykluciu mają długość kilkudziesięciu centymetrów i osiągają wagę ponad stu gram.
Ile kosztuje Malayopython reticularis?
Dużo będzie zależało od miejsca zakupu, jednak nie wszystko. Po wybraniu hodowcy szybko okaże się, że na cenę wpływ będzie miał również wiek, płeć i odmiana barwna konkretnego węża. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że zakup pytona siatkowego będzie wydatkiem rzędu conajmniej kilkuset złotych, a możliwe, iż kwota przekroczy kilka tysięcy.
Pyton siatkowy – znaczenie w przyrodzie
To gatunek, który w skali globalnej charakteryzuje się stabilną populacją. Poza tym spore rezerwy genetyczne znajdują się w rękach prywatnych hodowców tych gadów. Miejscami jest zagrożony wyginięciem ze względu na polowania. Dla ludzi cenne są nie tylko ogromne skóry węża, ale również jego mięso. Mimo przeciwności, jakie w pewnych kręgach napotyka to zwierzę, ochrona jednak nie jest konieczna. Podczas gdy miejscami populacja wymiera, w innych rejonach to gatunek inwazyjny, który sieje spustoszenie wśród innych gatunków zwierząt, na które poluje.
Zatem pyton siatkowy będzie miał znacznie większe wymagania niż na przykład popularna zbożówka – chociażby ze względu na swój rozmiar. Jeśli mimo to myślimy o zakupie, na początek z pewnością musimy dowiedzieć się, jak zbudować terrarium. Kolejną ważną kwestią będzie jedzenie dla węża. Ważne jest, aby dobrze zaplanować sposób żywienia oraz znaleźć sprawdzonego dostawcę. We wszystkich tych kwestiach pomocny będzie dobry hodowca posiadający dużą wiedzę praktyczną zdobytą przez lata doświadczenia.