Ślimak afrykański może być towarzyszem osób zabieganych i często wyjeżdżających na krótkie wycieczki. Ten gigantyczny mięczak nie ma zbyt dużo wymagań, a jego ciekawy wygląd może cieszyć oczy. Jak wygląda hodowla ślimaka afrykańskiego i jakie warunki należy mu stworzyć? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Spis treści
Skąd pochodzi ślimak afrykański?
Achatina należy do rodzaju afrykańskich ślimaków z rodziny Achatinidae. Nazwa pochodzi od greckiego słowa ”achates”, który oznacza agat i nawiązuje do bursztynowej barwy muszli. Te największe lądowe ślimaki pochodzą pierwotnie z wilgotnych, zielonych terenów Afryki Środkowej oraz okolicznych wysp. Obecnie występują również w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Na świecie istnieje około 40 gatunków tego mięczaka, np. ślimak achatina albino czy achatina zwyczajna.
Ile żyje ślimak afrykański?
Mięczak ten żyje przeciętnie od 3 do 5 lat, w zależności od warunków, w których przebywa. Wiele osobników żyje dłużej, a rekordziści dożywają 10 lat! O tym, jak długo żyją ślimaki innych odmian, odpowiadamy w innym artykule na stronie. Zobacz!
Jak długo i jak szybko rośnie ślimak achatina?
Największa aktywność wzrostu mięczaka przypada na 7-9 miesiąc życia, wyhamowując gwałtownie po roku od wyklucia. Mimo to ślimaki rosną przez całe życie, a zmiany możemy zauważać co kilka miesięcy. Zaobserwujemy wtedy niewielki wzrost muszli oraz samego zwierzęcia. Budowa ślimaka afrykańskiego jest masywna – achatina dorasta do 25 cm długości, a muszla może osiągnąć nawet 30 centymetrów. Największe ślimaki afrykańskie ważą ponad pół kilograma i osiągają rozmiary świnki morskiej lub dużej pięści człowieka.
Co je ślimak afrykański?
Ślimak afrykański hodowany w domu może być karmiony wieloma roślinami, dzięki czemu żywienie nie należy do skomplikowanych zadań. Co je ślimak tej odmiany? Przede wszystkim:
- wwoce: truskawka, arbuz, melon, banan, jabłko, śliwka, gruszka, winogrono;
- warzywa: marchew, ogórek, kabaczek, cukinia, dynia, fasola, bób, ziemniak, kukurydza, pomidor;
- liście: winogron, jeżyn, malin, mleczu, selera, pietruszki, lucerny, dębu, podbiału, babki;
- grzyby jadalne;
- płatki owsiane;
- otręby pszenne;
- odtłuszczone mleko w proszku;
- suchą karmę dla gryzoni.
Wydaje się, że niektóre z tych produktów są zbyt twarde do zjedzenia przez ślimaki. Umożliwiają im to zęby, czyli chitynowe struktury przypominające tarkę.
Pamiętajmy, aby podawany pokarm był zawsze świeży i umyty. Jedzenie możemy podawać na małych spodkach, aby zapobiec jego zabrudzeniu. Kolejną ważną kwestią jest suplementacja wapnia. Najczęstsze choroby ślimaków afrykańskich związane są z niedoborami mineralnymi, prowadzącymi do pękania muszli. Wapń możemy podawać na różne sposoby: poprzez dosypanie do pokarmu skorupek kurzych jaj, kostek wapiennych czy szkieletów mątw. Produkty zawierające szczawiany zaburzają funkcjonowanie organizmu, ponieważ związki te łatwo wiążą wapń. Do zakazanego pokarmu należą: sałata, kapusta, rzodkiew, cebula, szczypior, czosnek, kalafior, brokuł, szpinak, cykoria. Nie powinniśmy także podawać cytrusów.
Helix aspersa maxima: hodowla
Warunki hodowli ślimaka afrykańskiego nie są zbyt wygórowane. Musimy jednak zadbać o utrzymanie prawidłowych parametrów, aby nie zaszkodzić zwierzęciu. W naturalnym środowisku mięczaki żyją w ciepłych i wilgotnych terenach – głównie w okolicach zbiorników wodnych, pozwalających na utrzymanie stałej wilgotności podłoża i powietrza. Odpowiednie warunki zapewnią ślimakowi prawidłowy rozwój, szybszy wzrost oraz bezpieczeństwo i zdrowie.
TERRARIUM
Ślimak afrykański dobrze radzi sobie w terrarium domowej roboty. Może to być zwykły szklany zbiornik z pokrywą – ważne, aby była odpowiednia cyrkulacja powietrza. Pokrywę przymocujmy, ponieważ achatina jest silnym zwierzęciem, może więc ją przesunąć i wyjść poza akwarium. Wielkość pojemnika jest zależna od liczby i wielkości mięczaków. Przyjmuje się, że na muszlę powyżej 10 cm powinno przypadać 10 litrów, aby zwierzak czuł się swobodnie i mógł się prawidłowo rozwijać. Pamiętajmy, aby nie stawiać terrarium w przeciągu. Możemy włożyć do środka ozdoby, które będą bezpieczne dla zwierzęcia i powiększą powierzchnię życiową ślimaka. Odpowiednie będą kamienie oraz kawałki korzeni, które nie pleśnieją, np. mangrowca. W kawałkach drewna czy w małych glinianych doniczkach mięczak będzie miał w razie potrzeby odpowiednią kryjówkę. Ślimak afrykański olbrzymi ciągle kopie w ziemi i chodzi po ozdobach, pokrywając je śluzem, dlatego nie opłaca się układać kompozycji. Nie ma również sensu ozdabiać akwarium roślinami, ponieważ zostaną one szybko zjedzone. Najważniejsze, aby wnętrze terrarium było bezpieczne dla stworzenia i nie stwarzało zagrożenia, np. w przypadku spadnięcia zwierzęcia na ozdoby.
PODŁOŻE
Ślimak afrykański achatina czuje się najlepiej na grubej warstwie lekko wilgotnego podłoża. Najlepszy jest torf, który ma pH 4,5-5. Warstwa gruntu powinna mieć minimalnie około 10-15 cm głębokości, żeby mięczak mógł się swobodnie zakopywać w celu złożenia jaj lub w czasie gorszych warunków. Polecamy zakup generatorów pary, dzięki którym wilgotność podłoża będzie zawsze odpowiednia. Zmniejszy to ryzyko odwodnienia zwierzęcia i problemów z jego muszlą. Pamiętajmy, że mokre podłoże przyspiesza pleśnienie pokarmu, zwiększa ryzyko chorób oraz może spowodować utopienie się zarodków w zakopanych jajach. Czyszczenie podłoża powinno odbywać się co dwa dni – sprzątnijmy wtedy odchody oraz resztki pokarmu, aby nie rozwinęła się pleśń.
TEMPERATURA
W środowisku naturalnym ślimaki afrykańskie żyją w ciepłym lub tropikalnym klimacie. Optymalna temperatura w terrarium, jaką powinniśmy zapewnić, wynosi około 25°C. Co ciekawe, dobrze znoszą chwilowe wahania temperatur, sięgających do nawet 0°C. Czy ślimak afrykański zapada w sen zimowy? Oczywiście! Zbyt niska temperatura powoduje, że przestają być aktywne i hibernują, zamykając swoją muszlę wapiennym „wieczkiem”. Płytka chroni je przed niekorzystnymi warunkami. Oprócz zbyt niskiej temperatury należą do nich brak pożywienia oraz susza. Co ciekawe, latem ślimaki są aktywne tylko w czasie deszczu lub nocą, a w chłodniejszych porach roku – przez całą dobę.
OŚWIETLENIE
Ślimakom wystarcza światło dzienne, dlatego nie musimy kupować świetlówek. Pamiętajmy, aby nie stawiać terrarium na słońcu, ponieważ nasz mięczak szybko się odwadnia! Zbyt mocne światło zwiększa również temperaturę w terrarium – zwłaszcza, gdy jest szklane. Jeśli chcemy ozdobić akwarium światłem, to możemy zamontować świetlówkę o jak najmniejszej mocy. Koniecznie oddzielmy ją od pojemnika, w którym trzymamy ślimaki, aby nie weszły na jej powierzchnię – mogą się wtedy poparzyć!
ROZMNAŻANIE
Ślimaki odznaczają się brakiem dymorfizmu płciowego – wszystkie są obojnakami (hermafrodytami). Rozmnażanie ślimaków jest bardzo intensywnym zjawiskiem, ponieważ wyróżniają się dużą płodnością. Osobniki dojrzewają płciowo w wieku od 6 do 24 miesięcy. Gotowe do rozmnażania ślimaki afrykańskie nazywamy reproduktorami. Opisywane mięczaki są jajorodne i w dobrych warunkach mogą złożyć do nawet tysiąca jaj rocznie. Ślimak afrykański składa jaja w wilgotnym gruncie, a po około dwóch tygodniach wykluwają się młode. Pod żadnym pozorem nie możemy ich wypuszczać na wolność, ponieważ są gatunkiem inwazyjnym. Swoją obecnością i szybkim rozmnażaniem zagrażają florze i faunie, wypierając również rodzime gatunki. Wypuszczanie takich gatunków jest prawnie zabronione.
Ile kosztuje ślimak afrykański?
Ślimak achatina jest łatwo dostępny w Polsce. Dużą popularność w terrarystyce zawdzięcza wyróżniającemu się wyglądowi i stosunkowo niskich wymaganiach siedliskowych. Można go kupić przez Internet od hodowców lub w wybranych sklepach zoologicznych. Cena ślimaków afrykańskich mniejszych waha się w granicach kilkunastu złotych, a większych – do 70 złotych za jednego osobnika. Do ciekawej odmiany należy ślimak afrykański albinos, którego białe ciało podkreśla bursztynowy kolor skorupy – kosztuje on około 35 zł.
Komentarz/e
Dodatki nie mogą być niebezpieczne, bo ślimak może na nie spaść, ale kamienie i gliniane doniczki już nie są niebezpieczne? XD