Kocimiętka dla kota to roślina wyróżniająca się specyficznymi właściwościami. Już sama nazwa nie jest zresztą przypadkowa. Wzięła się bowiem od wpływu rośliny na zachowania kotów. Jej działanie nie dotyczy skądinąd jedynie mruczków. Co więcej, właściwości tego niezwykłego zioła doceniali już starożytni. A jak działa kocimiętka na koty? Czy jest dla nich bezpieczna? W jaki sposób ją stosować?
Spis treści
Co to jest kocimiętka dla kota?
Kocimiętka dla kota (Nepeta) to roślina z rodziny jasnotowatych. Naturalnie występuje w strefie umiarkowanej Europy, Azji oraz północnej Afryki. Można ją też z powodzeniem uprawiać. Jej hodowla nie jest przy tym w żadnym razie kłopotliwa, a samo ziele ma niewątpliwe walory estetyczne, stąd też pojawia się często w ogrodach czy domach jako roślina ozdobna.
Kocimiętka ma białe lub jasnofioletowe kwiatki i przypomina trochę lawendę. Wyróżnia się przy tym wiele jej odmian. Z całą pewnością znana jest wśród kociarzy z uwagi na specyficzne właściwości. Działanie kocimiętki na kota można przy tym określić jako pobudzające i aktywizujące. Sama roślina bywa zaś niekiedy nazywana kocim narkotykiem. Wiele kotów po styczności z nią wpada bowiem w prawdziwą euforię. Nie bez przyczyny więc wykorzystuje się ją przy produkcji kocich zabawek. Można ją też np. aplikować na drapak, aby zwabić kota i skłonić do korzystania z niego itp. Warto przy tym wiedzieć, że kocimiętka dla kota w doniczce może skusić naszego pupila również do jej spożycia. Nie ma jednak powodów do obaw – roślina nie jest trująca.

Relacja między działaniem kocimiętki a zachowaniem kota nie jest też wyjątkiem, jeśli chodzi o szczególne właściwości rośliny. Spożywana w formie naparu czy herbatki może działać na ludzi uspokajająco i wspierać procesy trawienne. W ziołolecznictwie wykorzystywana jest również jako środek przeciwzapalny i moczopędny. Jest też ceniona przez pszczelarzy z uwagi na dużą miododajność. Ponadto odstrasza komary i muchy.
Dlaczego koty lubią kocimiętkę?
Nie ma większych wątpliwości, że roślina, o której mowa, jest wyjątkowa, zwłaszcza z perspektywy naszych mruczących towarzyszy. Z całą pewnością wiele osób zastanawia się więc, dlaczego kocimiętka działa na koty. Słusznie zresztą, ponieważ nie chodzi tu wcale o żadne magiczne czy cudowne moce, ale określone związki chemiczne.
Za specyficzne właściwości rośliny odpowiada bowiem nepetalakton. Jest to substancja zawarta w olejku eterycznym kocimiętki. Pod względem działania przypomina natomiast kocie feromony. Stąd też silna reakcja kota – ta zresztą bywa różna.
Nie zdziwmy się, więc jeśli nasz pupil zacznie nagle miauczeć, głośno mruczeć, a nawet podskakiwać i się ślinić. Mruczek może wyrazić niespodziewaną chęć zabawy, a także zyskać spory apetyt. To, co robi kocimiętka z kotem, jest jednak w dużej mierze kwestią indywidualną. Bo też w pewnych przypadkach roślina może nie wywołać żadnej reakcji.
Co ciekawe, nepetalakton – odpowiedzialny za to, jak działa kocimiętka na koty – jest zupełnie niewyczuwalny dla człowieka. Zresztą również koty nie odbierają go za pomocą węchu. Substancja aktywuje bowiem narząd Jacobsona, znajdujący się po obu stronach kocich nozdrzy. Tym samym pobudza określone obszary mózgu zwierzęcia.
Kocimiętka dla kota – jak stosować?
Kiedy wiemy już, jak koty reagują na kocimiętkę, czas dowiedzieć się również, jak można wykorzystać tę niezwykłą roślinę w trosce o swojego pupila. Euforia, rozrywka i przyjemność to w tym kontekście oczywistość. Zioło może też pomóc w pobudzeniu kota mało aktywnego, a także w uspokojeniu wystraszonego czy zestresowanego zwierzaka (np. wizytą u weterynarza czy podróżą).
Reakcja kota na kocimiętkę stanowić też będzie zachętę dla niego do zainteresowania się drapakiem – nie wszystkie mruczki ochoczo używają przeznaczonych do drapania przedmiotów, a tym samym niszczą meble czy inne rzeczy w mieszkaniu. To też dobry sposób na załagodzenie sporu pomiędzy wrogo nastawionymi do siebie kotami czy pomoc w nakłonieniu pupila do wejścia do transportera.
A jak dać kotu kocimiętkę? Najprościej i najtaniej jest kupić nasiona kocimiętki dla kota i zasądzić je w doniczce. Kiedy roślina urośnie, wystarczy postawić ją w dostępnym dla mruczka miejscu. Na rynku dostępne są też różnego rodzaju preparaty z kocimiętką, takie jak spraye i olejki. Takim środkiem można spryskać koci drapak, kuwetę czy transporter. W sklepach zoologicznych można kupić także zabawki z kocimiętką dla kota, które niewątpliwie przykują uwagę naszego pupila. W ofercie znajdują się ponadto przysmaki z dodatkiem kocimiętki – ich podanie może niekiedy znacznie ułatwić przyjęcie przez zwierzę lekarstwa. Roślina występuje też w formie suszu i proszku. Jeśli więc zastanawiamy, czy koty mogą jeść kocimiętkę, to teraz możemy być już pewni, że tak.
Warto też dodać, że jednorazowe działanie kocimiętki na kota trwa około 10 minut. Po tym czasie futrzak uspakaja się. Niekiedy może nawet sprawiać wrażenie otępiałego czy zaspanego. Po upływie godziny wszystko wraca do normy, a wkrótce kot staje się znów wrażliwy na substancje zawarte w roślinie.
Co więcej, zasadne wydaje się pytanie, czy kocimiętka działa na wszystkie koty. Szacuje się, że na roślinę wrażliwych jest około 70% kotów. Najbardziej odporne na jej wpływ są osobniki starsze. Kocimiętka dla małego kota również może nie być przedmiotem zainteresowania. Zasadniczo jednak w grę wchodzą tu kwestie genetyczne.
Kocimiętka dla kota – cena
Cena kocimiętki dla kota w dużej mierze zależy od postaci rośliny, na jaką się zdecydujemy. Same nasiona są niedrogie. To koszt około 3-5 złotych za paczuszkę. Dostępne są w większości sklepów ogrodniczych.
Jeśli zaś chodzi o preparaty, smakołyki czy zabawki z jej dodatkiem, to ceny mogą być zróżnicowane. W sprzedaży są rozmaite myszki, poduszeczki, piłeczki do zabawy, które kosztują średnio 10-15 złotych za sztukę. Kocimiętka jadalna dla kota w formie przysmaków to np. 6-7 złotych za 50-60 gramów chrupek z nadzieniem. Za spraye z ekstraktem z kocimiętki dla kota zapłacimy natomiast około 20 złotych za buteleczkę o pojemności około 200 ml.
A gdzie można kupić kocimiętkę dla kota w takich postaciach? Przede wszystkim w sklepach zoologicznych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Trzeba też przyznać, że obecnie oferta jest naprawdę szeroka.