Kuweta dla kota to jedno z najważniejszych kocich akcesoriów. Powinna być dobrze dobrana, odpowiednio ustawiona i regularnie czyszczona. Wybór nie może być więc w żadnym razie przypadkowy. Ale jaką kuwetę dla kota wybrać? Czy jej wielkość ma znaczenie? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Poniżej podpowiadamy, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji. Podajemy również średnie ceny tego rodzaju wyposażenia.
Spis treści
Jaka kuweta dla kota?
Wybór na rynku jest spory. Ba, przyprawić nas może nawet o zawrót głowy. Kuweta otwarta czy zamknięta? Automatyczna? Przesiewowa? A może kuweta samoczyszcząca?
Z całą pewnością decyzja nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych kocich opiekunów. Kuweta dla kota to przy tym niezbędny element wyposażenia domu, w którym ma zamieszkać zwierzę. Chcemy czy nie, jej zakup to konieczność.
Przed podjęciem decyzji na pewno warto więc dobrze zorientować się w temacie i wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jednym z ważniejszych jest przy tym wielkość, o czym piszemy już poniżej.
W pierwszej kolejności należy zdecydować się na rodzaj kuwety dla kota. Najbardziej podstawowy podział obejmuje:
- kuwety otwarte (kuweta otwarta to klasyczny otwarty pojemnik, który zapewnia kotu swobodę ruchów i możliwość obserwacji otoczenia; to kuweta najbardziej zbliżona do naturalnych warunków; sprzyja jednak roznoszeniu żwirku i rozprzestrzenianiu się przykrych zapachów),
- kuwety zamknięte (to inaczej kuweta kryta, ze ściankami, dachem oraz otworem wejściowym z drzwiczkami, które lepiej będzie usunąć; pozwala na ograniczenie wynoszenia żwirku i rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów; nie jest akceptowana przed niektóre koty).
Na rynku dostępna jest ponadto automatyczna kuweta dla kota. Wydawać by się zresztą mogło, że to prawdziwe cudo. W tym przypadku sprzątanie odbywa się bowiem bez udziału człowieka z różną częstotliwością w zależności od modelu. Niektóre urządzenia wyposażone są w czujnik ruchu, a nawet zdalne sterowanie przez aplikację. Cena samoczyszczącej kuwety dla kota jednak powala na kolana.
W sklepach zoologicznych znajdziemy także kuwety przesiewowe. Te zaś posiadają specjalne sitko do przesiewania nieczystości, co ułatwia sprzątanie. Nie sprawdzą się jednak w przypadku kotów z problemami gastrycznymi (z uwagi na luźne stolce itd.).
Jaki rozmiar kuwety dla kota?
Pierwsza zasada to – duża kuweta dla kota to konieczność. Ale co to dokładnie oznacza? Jak to rozumieć? Co się kryje pod określeniem „duża”? W jaki sposób wybrać odpowiedni rozmiar (przecież koty różnią się wielkością)?
Zasadniczo chodzi o to, że nasz mruczek powinien mieć w niej swobodę ruchów. Koty to wyjątkowe stworzenia, dla których załatwienie potrzeb fizjologicznych wiąże się z szeregiem rytuałów. W kuwecie kot obraca się (nawet kilka razy!), drepcze, wącha, grzebie, szuka odpowiedniego miejsca itd. Potem kopie, zasypuje nieczystości żwirkiem.
Jak więc widać, zdrowe i bezstresowe załatwienie się wymaga wygody i odpowiednich warunków. Najlepiej więc dobrać kuwetę dla kota adekwatnie do jego wielkości. Niekiedy przyjmuje się, że powinna być dwa razy dłuższa niż zwierzę (nie licząc ogona) i oczywiście odpowiednio szeroka, by umożliwić swobodny obrót.
Ile kuwet dla kota?
Być może zastanawiasz się, czy twojemu pupilowi wystarczy jedna kuweta. Albo ile kuwet dla dwóch kotów trzeba kupić. A może masz całą kocią gromadkę, która potrzebuje toalety?
Zasadniczo jeden zwierzak wymaga jednej. Wydaje się to zresztą oczywiste i logiczne, a nawet wręcz intuicyjne. W pewnych okolicznościach warto jednak rozważyć posiadanie dwóch kuwet. Być może nasz kot jest wyjątkowym czyściochem, a czas nieobecności domowników jest dość długi. Tym samym sprzątanie nieczystości przedłuża się przecież w czasie. W takim przypadku kot może próbować załatwiać się w innych miejscach poza kuwetą. Lepiej temu zapobiec.
Nieco inaczej wygląda to, jeśli masz pod swoją opieką kocią parę albo więcej niż dwa zwierzaki. Zwykle przyjmuje się bowiem zasadę „liczba kotów plus jeden”. Oznacza to, że kiedy jesteś opiekunem dwóch futrzaków, powinieneś mieć trzy kuwety, a jeśli masz trzy koty, to musisz kupić dla nich cztery toalety itd.
Oczywiście może zdarzyć się również i tak, że dwa koty będą korzystać z jednej kuwety. Wówczas i tak lepiej jednak mieć na stanie jeszcze jedną dodatkową.
Gdzie postawić kuwetę dla kota?
Jak więc widać, na pytanie, jaki rozmiar kuwety dla kota wybrać, nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Pamiętajmy jednak, żeby właściwie ją dobrać i zapewnić zwierzakowi komfort. Wielkość kociej toalety może mieć przy tym znaczenie również z uwagi na konieczność ustawienia jej w odpowiednim miejscu w domu. Mało kto z nas ma przecież nieograniczoną przestrzeń.
A gdzie trzymać kuwetę dla kota najlepiej?
Z całą pewnością powinno być to miejsce spokojne, które zapewni naszemu pupilowi wygodę, prywatność i poczucie bezpieczeństwa. W żadnym wypadku kot podczas załatwienia potrzeb fizjologicznych nie może się stresować.
Bardzo ważną zasadą jest, by głównie – ze względów higienicznych – kuwety nie stawiać w pobliżu kocich misek z karmą i wodą. Pamiętajmy też, by nie umieszczać jej w przejściu czy w pomieszczeniach, gdzie często przebywają i kręcą się ludzie (np. w salonie, przedpokoju czy kuchni). Unikajmy także miejsc, gdzie znajdują się głośne urządzenia (np. głośniki, pralka itp.).
Starajmy się również nie zmieniać lokalizacji kuwety. Koty to istoty, które bardzo przyzwyczajają się do miejsc.
Jak czyścić kuwetę kota?
Dbanie o czystość kociej toalety to – bez dwóch zdań – sprawa priorytetowa. To tak ważne miejsce z perspektywy naszego pupila musi być higieniczne i zadbane. W przeciwnym razie może stanowić dla niego poważne zagrożenie.
A jak często sprzątać kuwetę dla kota? Przede wszystkim należy to robić regularnie. Codzienne nieczystości trzeba więc usuwać każdego dnia. W razie potrzeby nawet więcej niż raz. Zwykle robi się to za pomocą specjalnych łopatek, dostępnych w każdym sklepie zoologicznym. Zwracajmy przy tym uwagę na ilość żwirku i w razie czego uzupełniajmy jego poziom.
Jeśli zaś chodzi o całościowe mycie kuwety, to zazwyczaj wystarczy to robić co 3-4 tygodnie. Wówczas wyrzucamy cały żwirek do kosza na śmieci. Z kolei kuwetę myjemy dokładnie pod bieżącą ciepłą wodą.
Dobrze jest wykorzystać do czyszczenia szczoteczkę. Czasem zaleca się dodatkowo stosować specjalny płyn do mycia kuwet (lub ewentualnie bezzapachowy, niedrażniący płyn do mycia naczyń). Po skończonym myciu i starannym osuszeniu wsypujemy do pojemnika świeży żwirek.
W tym kontekście zasadne wydaje się też pytanie, jak często zmieniać kuwetę dla kota. Zwykle przyjmuje się, że należy to robić średnio raz w roku. Warto przy tym po prostu regularnie sprawdzać stan kociej toalety i w razie potrzeby kupić nową.
Ile kosztuje kuweta dla kota?
Zastanawiasz się, ile kosztuje kuweta dla kota? Musisz więc wiedzieć, że ceny tego rodzaju wyposażenia są bardzo zróżnicowane. Dobra wiadomość jest jednak taka, że taki zakup nie powinien szczególnie odchudzić naszego portfela. Chociaż w dużej mierze zależy to od naszego wyboru.
Najtańsze kuwety kupimy już za 20-40 złotych. To najprostsze modele otwarte lub kryte. Kolejna półka cenowa to 50-150 złotych. Rozstrzał cenowy jest przy tym duży, na co wpływ ma jakość, materiał wykonania, marka itd.
Kocią toaletę kupimy więc również za 200-400 złotych. W takiej cenie dostępna będzie już samoczyszcząca kuweta dla kota z sitkiem, filtrem węglowym czy wyjmowanym pojemnikiem.
Z kolei automatyczna kuweta dla kota może kosztować nas nawet kilka tysięcy. To już naprawdę spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na rynku są dostępne także nieco tańsze modele, ale to i tak koszt rzędu 1500 złotych.