Zwierzę do bloku? Pewnie! Miłośnicy braci mniejszych nie mają żadnych wątpliwości. Sam fakt mieszkania w wielopiętrowym budynku nie jest przecież przeszkodą. W rzeczy samej wskazany jest jednak zdrowy rozsądek. Warto mieć też na uwadze dobrostan zwierzęcia i oczywiście pozostałych lokatorów. Poniżej podpowiadamy, jakie zwierzę do bloku będzie najlepsze. Wyjaśniamy też, czy istnieją pod tym względem jakieś ograniczenia.
Spis treści
Jakie zwierzęta są najlepsze do bloku?
Obojętnie, na jakie zwierzę do bloku się zdecydujemy, należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Każdy zwierzak – nieważne czy to pies, chomik, kanarek czy rybka – to żywa istota, za którą bierzemy odpowiedzialność. Nie wolno więc traktować jej jak zabawki. Zwierzak będzie wymagać też od nas czasu i uwagi. Należy dbać o niego i spełniać wszystkie jego potrzeby. Oczywiście sposób opieki będzie zależał, jakie zwierzę do mieszkania w bloku weźmiemy.
W tym kontekście istotna może być również kwestia zapewnienia opieki pupilowi podczas naszej nieobecności, np. w czasie wakacji, ale też na wypadek niespodziewanego wyjazdu. Trzeba też pamiętać o tym, że w każdej chwili może zaistnieć potrzeba skorzystania z porady weterynarza.
Istotna jest zapewne racjonalna ocena naszych warunków mieszkaniowych pod kątem posiadania zwierzaka. Jeśli mieszkamy w ciasnej kawalerce, weźmy pod uwagę ograniczenia metrażu.
Zdecydowanie najczęściej wybierane zwierzęta domowe do bloku to psy i koty. Dużą popularnością cieszą się również gryzonie i rybki akwariowe. Wiele osób hoduje żółwie i ptaki. Niektórzy stawiają na mniej oczywiste wybory, takie jak pająki czy węże.
- Pies
Pies jako zwierzę do bloku to jeden z najczęstszych wyborów. Wcale nie trzeba zresztą być szczególnie spostrzegawczym, żeby zaobserwować wielu psich opiekunów krążących ze swoimi pupilami po osiedlach mieszkaniowych.
Nikogo też nie dziwi mały czy średni piesek, który zwykle świetnie odnajduje się w przestrzeni mieszkania – metraż pod tym względem może mieć jednak znaczenie. Ale już pies wielkiej rasy nie będzie zbyt dobrym pomysłem – zdecydowanie nie jest to najlepsze zwierzę do bloku. Duże zwierzęta potrzebują stałego ruchu, sporo miejsca itd.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też zastanowić się, czy w pobliżu naszego bloku znajduje się miejsce odpowiednie do codziennych spacerów z pupilem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabierać psa na dalsze wędrówki, ale dobrze jest mieć dokąd wyjść z nim w najbliższej okolicy i w każdej chwili, np. w przypadku braku czasu czy innych trudności. Może mieć to także duże znaczenie, jeśli mieszkamy na zamkniętym osiedlu strzeżonym, na którym obowiązuje zakaz wyprowadzania psów.
- Kot
Kot jako zwierzę do bloku będzie pod tym względem o wiele mniej kłopotliwy. Nie wymaga przecież wyprowadzania na dwór, bo swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w kuwecie. Nie potrzebuje też spacerów, choć niektórzy nie rezygnują i z tego.
Jeśli zdecydujemy się na kota, pamiętajmy o tym, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki w naszym domu. Kuweta i drapak to absolutna podstawa. Trzeba też zorganizować miejsce na kocie miski. Warto rozważyć zakup legowiska, a także montaż siatki na balkonie i zabezpieczeń okien.
- Gryzonie
Chomiki, myszki, szczurki, świnki morskie – do wyboru, do koloru. Według wielu osób gryzoń to zresztą najlepsze zwierzę do bloku. Mały futrzak oczywiście wymaga klatki – to w końcu jego dom. Zwykle jednak nie ma większego problemu, żeby znaleźć dla niej miejsce w przestrzeni mieszkania, nawet niewielkiego.
Warto przy tym pamiętać, że oswojenie gryzoni wymaga nieco czasu i cierpliwości. Sama opieka nie jest jednak wyjątkowo kłopotliwa. W zależności, na który gatunek się zdecydujemy, dobrze jest wcześniej zyskać nieco wiedzy na temat konkretnego zwierzątka. Z całą pewnością pomoże to w zapewnieniu mu odpowiednich warunków do życia, a te mogą być różne.
- Ptaki
W bloku sprawdzą się również ptaszki, również w małych mieszkaniach. Kanarek czy papużka falista to przy tym świetny wybór. Nie są to stworzenia kłopotliwe w hodowli. Dają się łatwo oswoić, a nawet przywiązują do człowieka. Można też próbować uczyć ich siadania na ręku.
Ptaszki wymagają oczywiście klatki. Potrzebne będzie więc również miejsce w naszym domu, w którym ją postawimy. Warto pamiętać, że ptaki mogą nieco hałasować – śpiewać czy wydawać inne charakterystyczne odgłosy. Dobrze będzie też liczyć się z możliwością bałaganu – skrzydlaci przyjaciele często rozsypują pokarm wokół klatki.
- Rybki
Rybki akwariowe to dość częsty wybór osób, które zastanawiają się, jakie zwierzęta do bloku będą odpowiednie. Jeśli wciąż stoimy przed decyzją, zastanówmy się, czy znajdziemy w mieszkaniu dobre miejsce na akwarium. Najbardziej efektowne są te duże – można godzinami wpatrywać się w pływające stworzenia. Trzeba też przyznać, że taka obserwacja może działać bardzo uspakajająco.
Niewielkie akwaria sprawdzą się w mieszkaniach o mniejszym metrażu. Ważne jest jednak, żeby wielkość akwarium dostosować do planowanej liczby rybek. Trzeba również pamiętać o konieczności zakupu innych akcesoriów potrzebnych do takiej hodowli. Jeśli dotychczas nie mieliśmy z tym do czynienia, dobrze będzie poradzić się specjalisty.
Zupełnie niekłopotliwe są także np. patyczaki. Na co dzień wymagają właściwie tylko karmienia. Za to ich obserwacja może być fascynująca. Te owady łudząco przypominają patyki, stąd zresztą ich nazwa.
Ostateczna odpowiedź na pytanie, jakie zwierzę do bloku kupić, leży jednak po naszej stronie. Warto dobrze przemyśleć decyzję i wybrać pupila zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, stylem życia itd.
Ile zwierząt można mieć w bloku?
Zasadniczo nie ma żadnych odgórnych przepisów mówiących o tym, ile zwierząt można mieć w bloku. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek. Z całą pewnością nie warto robić ze swojego domu małego zoo.
Jeśli zaś zdecydujemy się na kilka różnych zwierząt, lepiej dobrze przemyśleć ten wybór. Chomik i kot w jednym mieszkaniu? To może się nie udać. Zasadniczo nie jest to jednak wykluczone, jeśli możemy odizolować klatkę z gryzoniem w oddzielnym pomieszczeniu. Być może też niektórzy z nas pamiętają uroczą piosenkę dziecięcą, której refren miał następujące słowa: „Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma. A ja w domu mam chomika, kota rybki oraz psa”. Zapewne więc i takie połączenie jest możliwe. Ważne, by robić to umiejętnie i rozsądnie.
Pamiętajmy też o czasie, który należy poświęcić na opiekę nad zwierzakami. Doba nie jest z gumy – nie ma więc sensu trzymać w domu stworzeń, dla których nie czasu nam zabraknie. Dobrze byłoby także ocenić swoje możliwości finansowe. Hodowanie zwierząt w bloku czy gdziekolwiek indziej wymaga środków. Zakup karmy to konieczność. Do tego może dojść potrzeba kupienia różnego rodzaju akcesoriów. Czasem też niezbędna jest konsultacja weterynaryjna, wykonanie szczepienia czy leczenie chorego zwierzaka.
Przy wyborze zwierząt do bloku nie wolno zapominać o sąsiadach. Blok to w końcu przestrzeń w dużym stopniu wspólna. Warto więc szanować się nawzajem. Kilka szczekających psów w mieszkaniu może naprawdę skutecznie zakłócić spokój innych lokatorów.
Na koniec nie zaszkodzi też wspomnieć, że nie każdy zwierzak może być naszym domowym pupilem. A jakie zwierzęta można mieć w bloku? W tym przypadku łatwiej będzie powiedzieć, jakich absolutnie nie wolno. Zabroniona jest bowiem hodowla zwierząt dzikich, niebezpiecznych, egzotycznych. Reguluje to polskie prawo, z którym nie należy dyskutować.