Dzień Kota to bez wątpienia doskonała okazja do wielkiego świętowania. Ten dzień możemy zresztą celebrować na wiele różnych sposobów. Niektórzy oddają się wówczas beztroskim chwilom z pupilem, rozpieszczając go do granic możliwości. Inni stawiają na wsparcie bezdomnych zwierząt czy tych potrzebujących pomocy. A kiedy jest światowy dzień kota? Gdzie szukać go w kalendarzu? Którego dnia jakiego miesiąca przypada największe święto kociarzy? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Spis treści
Kiedy obchodzimy Dzień Kota?
Koty, kotki i kocurki. Mruczki, kiciusie i kociska. Trudno nie przyznać, że – obojętnie od określenia – są to stworzenia absolutnie fascynujące, urocze i piękne. Nie ma więc większych wątpliwości, że w pełni zasługują na swoje święto – wyróżnioną datę w kalendarzu i stałe miejsce na mapie roku. Na DZIEŃ KOTA.
To przecież – i to bez dwóch zdań! – zwierzęta niezwykłe. Z tym stwierdzeniem zgodzą się z całą pewnością zapaleni kociarze, którzy mają pod swoją opieką jednego lub więcej kocich towarzyszy. Kocie walory i natura doceniane są zresztą od dawna. Koty odgrywały ważną rolę już w starożytnym Egipcie! Do dziś pamięta o nich kultura, literatura i sztuka.
A kiedy w takim razie jest ich święto?
Międzynarodowy Dzień Kota obchodzimy w Polsce 17 lutego. To wspaniała okazja, żeby trochę poświętować. Zwłaszcza że za oknem o tej porze roku wciąż panują mroki zimy, która dopiero zaczyna spoglądać nieśmiało w kierunku wiosny. Ma to zresztą znaczenie również w kontekście niektórych kocich losów.
Co ciekawe, lutowy dzień kota – choć nazywany międzynarodowym – obchodzi się jedynie w Polsce i we Włoszech. Warto też wiedzieć, że w naszym kraju ten wyjątkowy dzień znalazł swoje miejsce w kalendarzu zaledwie osiemnaście lat temu. Po raz pierwszy obchodzony był bowiem w 2006 roku.
Nowe święto było zaś wynikiem inicjatywy redaktora popularnego niegdyś miesięcznika „Kot”. To bowiem Albert Kurkowski, znany felinolog był głównym pomysłodawcą kociego święta w Polsce. Brawo dla redaktora!
Z kolei sama data przywędrowała do nas z Włoch, gdzie dzień kota przypada właśnie w lutym. Co więcej, podobno wybór akurat tego miesiąca i dnia nie był wcale przypadkowy. Ponoć luty Włosi uważają za miesiąc kotów. To też czas zodiakalnego Wodnika, którego łączy się wolnością i intuicją (podobnie kojarzone są przecież koty!). Siedemnastka jest zaś dla nich liczbą pechową. Warto też dodać, że w słonecznej Italii to wyjątkowe święto celebruje się już od 1990 roku. Wówczas to pewna włoska dziennikarka wpadła na pomysł stworzenia tak wspaniałej inicjatywy.
W tym miejscu może więc pojawić się pytanie. Całkiem zresztą uzasadnione. Bo skoro Dzień Kota w Polsce przypada na 17 lutego, to kiedy świętują go inne kraje?
Spieszymy z odpowiedzią. Na przykład w Stanach Zjednoczonych to 29 października, a w Rosji 1 marca. Japończycy świętują 22 lutego, a Brytyjczycy 8 sierpnia.
W ramach ciekawostki o dniu kota można wspomnieć jeszcze, że miauczące futrzaki o czarnym ubarwieniu obchodzą swoje dodatkowe święto. Ich dzień przypada na 17 listopada. Ma na celu walkę z przesądami i odczarowanie kłamliwych stereotypów. Dzień Czarnego Kota ma swoje źródło również na włoskiej ziemi. Został zainicjowany w 2007 roku z woli organizacji wspierających koty.
Pomysły na Dzień Kota
Nie ulega wątpliwości, że Dzień Kota to wyjątkowa okazja. Ma wyraźnie podkreślić znaczenie tych niezwykłych stworzeń w życiu człowieka. Ten szczególny dzień powinien nas także uwrażliwić na los kocich biedaków. Często pozbawionych dachu nad głową, a przede wszystkim bliskości i miłości opiekuna.
Sposobów na świętowanie jest wiele. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Może to będzie kupno nowej kociej zabawki? Piłeczki, myszki, wędki, rybki… W sklepach zoologicznych wybór jest naprawdę bardzo szeroki. A może postawimy na smaczną przekąskę? Dobrze, żeby była zdrowa! Z okazji Światowego Dnia Kota możemy wygospodarować też dodatkowy czas na beztroskie zabawy z naszym futrzastym podopiecznym.
Pamiętajmy przy tym, że kocim opiekunem jest się każdego dnia. Bez żadnych wyjątków! Dlatego troska o pupila i zaspakajanie jego wszystkich potrzeb jest naszym codziennym obowiązkiem. To zresztą wyraz naszych uczuć.
Wybierając pomysły na Dzień Kota, warto też rozważyć wsparcie kocich stworzeń, którym się szczególnie nie poszczęściło. Formy pomocy są rozmaite i raczej ich nie brakuje. Z okazji kociego święta można wpłacić datek na rzecz schroniska czy organizacji zajmującej się ochroną kotów. Takie fundacje czy stowarzyszenia mają najczęściej bardzo ograniczony budżet. Tymczasem kocich podopiecznych wciąż przybywa. Czasem potrzebne jest też wsparcie w postaci koców, karmy itd.
Nierzadko poszukiwani są chętni do stworzenia domu tymczasowego czy też wolontariusze do codziennych działań organizacji. W niektórych przypadkach może dobrze będzie rozważyć stworzenie domu stałego dla kociej biedy? O tym zresztą warto pomyśleć nie tylko z okazji Światowego Dzień Kota.