Pielęgnice w akwarium wielogatunkowym to temat, który z jednej strony pasjonuje hodowców tych ryb, a z drugiej jest sporym problemem dla początkujących akwarystów. Pielęgnice akwariowe są pięknymi rybami o trudnym charakterze, dlatego przed decyzją o wpuszczeniu tego gatunku do zamieszkałego już akwarium, warto lepiej przyjrzeć się tym okazom.
Spis treści
Jak hodować pielęgnice?
Hodowla pielęgnic w domowym akwarium wymaga pewnych umiejętności i uwagi. Z tego względu ryby pielęgnicowate są lepszym wyborem dla bardziej doświadczonych akwarystów. Jeśli jednak bardzo chcielibyśmy mieć te piękne okazy w domu, to koniecznie musimy dysponować zbiornikiem o minimalnej wielkości 240 litrów. Ryby te są duże i aktywne, a dodatkowo potrafią wyskakiwać ponad wodę, dlatego warto zainwestować w wytrzymałą przykrywkę do akwarium.
Jak wyposażyć akwarium dla pielęgnic?
Oprócz odpowiedniej wielkości zbiornika pod uwagę powinniśmy wziąć potrzeby, jakie mają ryby pielęgnicowate i odpowiednio wyposażyć ich akwarium. Co powinno się tam znaleźć?
- Ciemne podłoże – sprawdzą się tu żwir bazaltowy lub czarny piasek do akwarium.
- Urozmaicona roślinność – umocowana na dnie oraz pływająca, która zapewni lekki cień rybom.
- Kamienie, groty i kryjówki – zapewnią rybkom indywidualne przestrzenie.
- Grzałka do wody – temperatura wody w akwarium pielęgnic powinna wynosić około 25-30 stopni.
- Wydajny filtr – dodatkowo wodę (odczyn wody powinien mieścić się między kwaśnym a lekko zasadowym) powinniśmy wymieniać raz w tygodniu.
Pielęgnice – rodzaje
Świat tych rybek jest bardzo zróżnicowany pod względem gatunkowym, dlatego hodowcy tak chętnie szukają ciekawych odmian do swojego akwarium. Ciekawe jest to, że ryby pielęgnicowate znacznie różnią się od siebie w zależności od gatunku. I nie chodzi tu tylko o wygląd, ale również o charakter.
Najpopularniejszymi rodzajami pielęgnic są, między innymi: papuzie, pawiookie, szmaragdowe i kubańskie. Przed decyzją o zakupie któregoś rodzaju, warto dobrze poznać jej charakterystykę, aby móc jak najlepiej zajmować się nowym domownikiem naszego akwarium.
Co jedzą pielęgnice?
Ich dieta różni się w zależności od gatunku, chociaż większość z nich jest wszystkożerna. Oznacza to, że ryby te powinny dostawać zróżnicowany pokarm roślinny i zwierzęcy. Czym najlepiej karmić pielęgnice? Możemy podawać im gotową karmę w płatkach i granulkach, pokarm mrożony oraz żywe dżdżownice lub rureczniki.
Pielęgnica ryba – ile żyje?
To, ile żyje pielęgnica, zależy głównie od konkretnego gatunku. Dla przykładu pielęgnica papuzia może żyć od 5 do 15 lat. Ta duża rozpiętość zależy przede wszystkim od warunków, w jakich żyje ryba, pokarmu, jaki otrzymuje oraz ogólnej kondycji zdrowotnej.
Z jakimi rybami można trzymać pielęgnice?
W trakcie komponowania akwarium wielogatunkowego ważne jest wybranie odpowiednich towarzyszy dla tych zwierzątek. Są to ryby o silnym charakterze i często konfliktują się z innymi rybkami, dlatego warto wybrać łagodne ich rodzaje do takiego zbiornika. Do akwarium wielogatunkowego warto wybrać pielęgnice boliwijskie lub kakadu, które mogą żyć w towarzystwie kirysków, sumów lub niewielkich ryb kąsaczowatych.
Jakie pielęgnice można trzymać razem?
Wielkość, temperament i wymagania pielęgnic różnią się w zależności od gatunku, dlatego bardzo dokładnie powinniśmy znać charakter ryb, które chcemy połączyć w akwarium. Pielęgnice należą do tych ryb, które nie powinny być żyć w akwarium z innymi przedstawicielami tego gatunku. Jeśli zależy nam na akwarium wielogatunkowym, najlepiej połączyć pielęgnice z przedstawicielami zupełnie innych gatunków ryb.
Pielęgnica – cena
Ceny pielęgnic mogą być zróżnicowane w zależności od gatunku, wielkości ryby oraz źródła, z którego ją pozyskujemy. Warto rozważyć zakup od zaufanego dostawcy, aby mieć pewność co do zdrowia i jakości ryb. Cena zaczyna się od kilkunastu złotych, ale występują takie gatunki, za które zapłacimy nawet kilkaset złotych.