Molinezja jest często spotykaną rybą w domowych akwariach. Wybierana jest przez początkujących akwarystów oraz hodowców ryb. Wyróżnia się ona pięknymi kolorami oraz wyjątkowym charakterem. Co jeszcze warto wiedzieć o rybach molinezjach? Zobacz!
Spis treści
Molinezja – odmiany barwne
Jedną z cech charakterystycznych gatunku molinezji jest ich wielobarwność. Ryby te możemy spotkać w kilku odmianach, które różnią się od siebie kolorami. Najbardziej popularne odmiany barwne molinezji to:
- czarna,
- żółta,
- pomarańczowa,
- biała,
- lirowa,
- księżycowa.
Ile żyją molinezje?
Ile żyją molinezje, jeśli dba się o nie bardzo dokładnie i zapewnia się im optymalne warunki hodowlane? Ryby molinezje mogą zdobić nasze akwaria przez około 3-5 lat. Szczególną uwagę musimy zwracać na właściwą dietę tych ryb, czystość wody w akwarium oraz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i akwarium. Przed zakupem koniecznie musimy wiedzieć, z jakimi rybami możemy je łączyć. To zapewni im długie życie wśród przyjaznych gatunków ryb.
Molinezje – z jakimi rybami je łączyć?
Przy wyborze gatunków dla molinezji powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno ich rozmiar, jak i charakter. Molinezje są na ogół spokojne i towarzyskie, dlatego ryby, które mają dzielić z nimi akwarium, również powinny być delikatne. Z jakimi rybami molinezje się “dogadają”? Najlepiej postawić na neonki, glonojady lub kiryski. Unikajmy jednak łączenia ich z dużo większymi oraz agresywnymi gatunkami ryb, ponieważ ryby takie mogą wyrządzić im krzywdę.
Molinezja – wymagania
Molinezje wymagają odpowiednich warunków hodowlanych, do tego, aby czuć się zdrowo i szczęśliwie. Przygotowanie idealnego akwarium nie jest jednak skomplikowane. Najważniejsze jest to, aby:
- akwarium nie było krótsze niż 60 cm – molinezje są rybami bardzo ruchliwymi,
- pH wody wynosiło 7,5 do 8,5,
- twardość wody była na poziomie 15-30 dGH,
- optymalna temperatura wody wskazywała na 24-28°C.
Zadbajmy również o gęstą roślinność w rogach akwarium, która nie będzie przeszkadzała rybkom w pływaniu oraz o dobre oświetlenie.
Pokarm dla molinezji – co jedzą te ryby?
Odpowiedni pokarm dla molinezji jest bardzo istotny w procesie hodowli. To właśnie on wpływa na jakość życia tych ryb. Pamiętajmy zatem o wsypywaniu do akwarium spiruliny, larw komarów, drobno posiekanego i ugotowanego szpinaku oraz suchego pokarmu w płatkach lub tabletkach.
Wiedząc już, co mogą jeść molinezje, pamiętajmy, aby karmić je rzadko – najlepiej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). W ten sposób zadbamy o zdrowie, dobre samopoczucie i długowieczność naszych rybek.
Molinezja – rozmnażanie
Rozmnażanie molinezji może być ekscytującym doświadczeniem dla początkujących miłośników akwarystyki. Domowe warunki dobrze służą temu procesowi, więc nie mamy się czym martwić. Warto znać kilka podstawowych faktów, aby zorientować się, że nasza molinezja jest w ciąży.
- Samiec zapładnia samicę molinezji dzięki gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny).
- Molinezje są jajożyworodne – samice trzymają zarodki rybek w swoim organizmie, a w trakcie porodu wypuszcza w pełni ukształtowany narybek.
- Samica molinezji w ciąży ma widoczną plamkę przy odbycie, a jej podbrzusze jest większe.
- Ciąża molinezji trwa około 30-40 dni.
- Poród ukształtowanego narybku powinien odbyć się w osobnym akwarium, a tuż po porodzie samica powinna być przeniesiona do akwarium ogólnego.
Molinezja – choroby
Ryby akwariowe narażone są na choroby, tak samo jak inne zwierzęta domowe, dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie obserwować domowników naszego akwarium. Jeśli zauważymy, że molinezja zmieniła swoje zachowanie, wygląd, straciła apetyt lub jest mniej aktywna, to może być sygnał, że dotknęła ją jakaś choroba. Warto zwrócić się wtedy do sklepu zoologicznego lub weterynarza i sprawdzić, czy nasza molinezja jest chora.
Ile kosztuje molinezja?
Cena molinezji zależy od kilku czynników, na przykład od odmiany, rozmiaru i jej dostępności na rynku. Przeciętnie molinezje możemy kupić za kilka do kilkunastu złotych za sztukę. Rzadkie odmiany lub duże osobniki mogą być droższe.