Żarłacz biały, znany również jako rekin ludojad, to majestatyczny drapieżnik morski, który budzi wiele emocji i zainteresowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wyglądowi tego rekina, jego występowaniu, długości życia oraz procesowi rozmnażania.
Spis treści
Jak wygląda żarłacz biały?
Ten rekin jest jednym z największych drapieżników morskich, a jego charakterystyczna sylwetka jest szeroko rozpoznawalna na całym świecie. Rekin ten zyskał dużą popularność po premierze filmu Stevena Spielberga “Szczęki”. To właśnie w tym horrorze z 1975 roku mieszkańcy nadmorskich miasteczek są terroryzowani przez bardzo inteligentnego rekina ludojada. I choć jest to fikcyjna historia, to filmowy wygląd żarłacza białego zgadza się z rzeczywistością.
Rekin ten charakteryzuje się masywną budową ciała, którą dopełniają trójkątne płetwy piersiowe i ogonowe. Jego oczy są czarne i bardzo małe, szczęka jest potężna i osadzona jest w krótkim pysku. Ciekawostką o żarłaczu białym jest to, że w ciągu swojego życia potrafi wymienić do 50 tysięcy zębów, a każdy z nich mierzy nawet 5 cm. Budowa żarłacza białego pozwala mu na bardzo skuteczne polowanie.
A skąd wzięła się nazwa “biały” opisująca ten gatunek rekina? Jego grzbiet jest szary lub niebieskawy, jednak cały brzuch jest właśnie w kolorze białym.
Żarłacz biały – występowanie
Czy możemy spotkać żarłacza białego w Bałtyku? Polskie morze jest wolne od tego gatunku rekinów, dlatego możemy spokojnie się w nim kąpać. W wodach przybrzeżnych Bałtyku nie ma drapieżników, które mogłyby bezpośrednio zagrażać człowiekowi.
Rekiny ludojady żyją w wodach oceanicznych, w strefach: tropikalnej i umiarkowanej. Oznacza to, że żarłacz biały występuje głównie u wybrzeży takich krajów jak RPA, Australia oraz Kalifornia.
Rekin żarłacz biały – wymiary
To jeden z największych rekinów na świecie, a jego imponujące rozmiary wzbudzają respekt. Dorosłe osobniki są długie i przeciętnie mierzą od 4 do 6 metrów. Ciekawe jest to, że to samice są większe i cięższe od samców. Waga żarłacza białego waha się w okolicach 2 ton.
Ile żyje żarłacz biały?
Choć żarłacz biały jest jednym z dłużej żyjących rekinów, to znajduje się on w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, co oznacza, że jest narażony na wymarcie. Dlaczego? Niestety drapieżniki te są celem dla ludzi, którzy polują na nie dla sportu lub ze względu na chęć zarobku.
Bez ingerencji człowieka rekin żarłacz biały żyje około 40 lat, ale znane są też osobniki, które dożyły 70 lat. Długość życia tych drapieżników zależy od warunków środowiskowych oraz dostępności pożywienia.
Co je żarłacz biały?
To drapieżnik, który zajmuje wysokie miejsce w łańcuchu pokarmowym oceanów. Dodatkowo jego wyczulony węch, szybkość (rekin ten potrafi płynąć z prędkością do 56 km/h!) oraz możliwość wyskakiwania ponad wodę, sprawiają, że jest wybitnym łowcą, atakującą ofiarę z zaskoczenia. Na co poluje i co je żarłacz biały? Dieta tego rekina opiera się głównie na tłustym mięsie, dlatego poluje on na foki, duże żółwie morskie, większe ryby oraz ptaki.
Żarłacz biały – rozmnażanie
Warto wiedzieć, że żarłacze białe rozmnażają się co dwa-trzy lata, a ciąża trwa około roku. Samice wydają na świat od kilku do kilkudziesięciu małych rekinów przy jednej ciąży, jednak nie są to zwierzęta, które pływają w grupach. Są samotnikami, czasem można je spotkać w parze, jednak kilka osobników w jednym miejscu to duża rzadkość.
Polecamy także inne nasze artykuły z działu Akwarystyka!