Sum akwariowy należy do ryb słodkowodnych i charakteryzuje się bogatą różnorodnością gatunkową. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup suma do naszego domowego akwarium, powinniśmy wiedzieć: ile żyje sum, czym go karmić i jakie warunki powinny panować w jego zbiorniku.
Spis treści
Sumy akwariowe – rodzaje
Rodzajów suma jest bardzo wiele, dlatego na początku warto poznać jego najpopularniejsze gatunki. Można je podzielić ze względu na rozmiar ryby, aby od razu wiedzieć, czy dany gatunek może być wpuszczony do naszego akwarium.
Małe sumy akwariowe
Najmniejszymi sumami do akwarium są kosatki karłowate (karłowaty sum ozdobny), które osiągają wielkość zaledwie 4-5 centymetrów. Ten rodzaj suma pasuje do akwarium wielogatunkowego, a jego towarzyszami powinny być łagodne ryby o podobnych rozmiarach.
Posiadając niewielkie akwarium, warto zwrócić uwagę również na suma kotwicowego, łagodną rybę o wyjątkowym wyglądzie. Rybki te rosną tylko do 6 centymetrów i dobrze dogadują się z innymi gatunkami ryb.
Średnie sumy akwariowe
Mandi mały to sumokształtna ryba słodkowodna, która osiąga wielkość około 12 centymetrów. Warto wiedzieć, że sumów z tego gatunku nie powinniśmy wpuszczać do akwarium, w którym mieszkają małe rybki.
Innym, również średniej wielkości sumem, którego można wpuścić do domowego akwarium, jest giętkoząb żółtoplamy. Dorosły osobnik może mieć do 16 centymetrów długości.
Duże sumy akwariowe
Jeśli posiadamy bardzo obszerne akwarium domowe, to możemy pomyśleć o wpuszczeniu do niego dużych sumów. Jedną z największych ryb akwariowych jest przecież sum rekini, który w warunkach hodowlanych może osiągnąć rozmiar do 90 centymetrów. Warto wiedzieć, że w sklepach zoologicznych i akwarystycznych, sumy te często sprzedawane są jako młode i niewielkie rybki idealne do domowego akwarium – to błędna informacja, ponieważ sum rekini nie jest przeznaczony dla amatorskich, domowych akwariów, sprawdzi się tylko w dużych zbiornikach doświadczonych akwarystów.
Drugą propozycją dla miłośników dużych ryb jest sum indyjski, który lubi żyć w towarzystwie innych ryb, zwłaszcza tych ze swojego gatunku. Dorosłe osobniki osiągają w akwarium nawet 30 centymetrów długości.
Sum akwariowy – ile żyje?
Ze względu na to, że ryby te są tak bardzo zróżnicowane gatunkowo, trudno jest ogólnie odpowiedzieć na pytanie, ile żyje sum akwariowy. Niektóre gatunki, na przykład sumy rekinie, dożywają 20 lat, natomiast inne, takie jak sumy pancerne, żyją około 6-7 lat.
Co jedzą sumy akwariowe?
Sumy akwariowe są zazwyczaj wszystkożerne i mogą przyjmować gotowe pokarmy suche oraz żywe. Zadbajmy więc o to, żeby ich dieta była zróżnicowana i bogata w białko oraz składniki odżywcze, takie jak minerały i witaminy. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne pokarmy dla sumów akwariowych.
Sum akwariowy – wymagania
Sumy akwariowe to ryby, które powinny trafić w ręce bardziej doświadczonych akwarystów. Ich rozmiar, zróżnicowanie gatunkowe i charakter może przerosnąć początkowego hobbystę akwarium domowego. Najważniejsze jest jednak to, aby warunki panujące w akwarium dopasować pod indywidualne potrzeby każdego gatunku suma akwariowego, którego zamierzamy kupić.
Sum akwariowy – rozmnażanie
Rozmnażanie sumów w akwariach domowych w przypadku wielu gatunków może być niemożliwe. Dlaczego? Ryby te zazwyczaj zmieniają swoje otoczenie i wędrują w górę rzek, aby tam odbyć tarło. Drugim powodem jest to, że niewielu hodowców decyduje się na posiadanie w akwarium więcej niż jednego większego suma tego samego gatunku, w wyniku czego nie ma jak dojść do tarła.
Sum akwariowy – choroby
To ryba, która odporna jest na wiele chorób. Nie zmienia to jednak faktu, że ryby te powinny mieć wymienianą wodę i czyste akwarium, aby nie doszło do żadnej infekcji. Co więcej, jeśli hodujemy suma w naszym akwarium, to powinniśmy znać jego rytm dobowy i zwracać uwagę na zmianę zachowania, reagować na nią, a jeśli trzeba, konsultować ją ze specjalistami.
Ile kosztuje sum akwariowy?
Cena, jaką zapłacimy za suma akwariowego, zależy od kilku czynników: gatunku, wielkości oraz ogólnej dostępności na rynku. Za jednego osobnika możemy zapłacić od kilkunastu do nawet 30 złotych. Weźmy jednak pod uwagę, że decydując się na większe gatunki, musimy zakupić jeszcze odpowiednio duży zbiornik na wodę.